Zupełnie normalna rodzina

Znak Literanova
2019-04-15
2019-04-15
Ewa Wojciechowska
literatura szwedzka thriller psychologiczny rodzina zbrodnia bestseller Szwecja

Oficjalne recenzje i

Prawda śledztwa i prawda rodziny

Link do recenzji

2783 258 91

Świetna! To zdecydowanie nie kryminał, ale książka obyczajowa z wątkiem kryminalnym. Podobał mi się sposób prowadzenia narracji z perspektywy trzech różnych osób - rodziców i ich 19-letniej, podejrzanej o zabójstwo, córki.
Książka trzyma w napięciu i jest zaskakująca.
Polecam! Szczególnie rodzicom.

Książka trzyma w napięciu i jest zaskakująca.
Polecam! Szczególnie rodzicom.

Dobra, pełna trudnych moralnie decyzji powieść. Zastanawiający jest obraz szwedzkiego wymiaru sprawiedliwości, który wydaje się być... tak niekrzywdzący, jak to tylko możliwe. Czy słusznie?

69/52/2021

69/52/2021

I tę, zaległą, opinię udało mi się "napisać", dzięki Przyjaciółce

Czy istnieje zupełnie normalna rodzina? Każdy ma jakiś sekret czy jakieś dziwactwo, które pozostaje w rodzinnym gronie. Czasem ten sekret spaja, czasem dzieli. Stella z pozoru posiada normalne życie. Ma plany na przyszłość, mamę prawniczkę, ojca pastora, przyjaciółkę, do której może się zwrócić z każdym problemem. Jednak jej świat zawala się kiedy zostaje oskarżona o zabójstwo mężczyzny. Większość tropów wskazuje na nią, ale czy rzeczywiście to zrobiła? Książka jest napisane w trzech częściach. Z perspektywy ojca, córki i matki. Bardzo podobał mi się ten zabieg. Widzimy jak każde z nich odmiennie widzi pewne rzeczy. Co czują? Jakie są powody ich działań? Jakie mają sekrety? W ten sposób powoli odkrywamy fakty, dzięki którym cała historia składa się w jedną całość. Autor bardzo dobrze ukazał emocje, szczególnie rodziców. Strach, niepewność, potrzeba wyjaśnienia sprawy oraz wiara w to, że ktoś kogo kochamy jest niewinny. Dowiadujemy się jak bardzo można kochać dziecko, co można dla niego zrobić, aby go uratować, ile poświęcić. Również pokazana jest druga strona tej relacji. Jak bardzo można nie znać swojego dziecka czy nie zauważyć kiedy dorosło i ma swoje własne sekrety. Najbardziej zszokowała mnie część napisana z perspektywy matki. Najwięcej wyjaśnia i wszystko w końcu układa się w jedną całość. Poznajemy wszystkie mroczne sekrety zupełnie normalnej rodziny. Autor sprawnie buduje napięcie, każe nam czekać chwile zanim odpowie na nurtujące nas pytanie, dzięki czemu przewraca się kartkę za kartką. Oprócz tego potrafi umiejętnie mylić tropy i zaskakiwać nas nowymi faktami. Książka jest dosyć obszerna i mimo jej dosyć zawiłej fabuły jest wciągająca i bardzo interesująca.

I tę, zaległą, opinię udało mi się "napisać", dzięki Przyjaciółce

Dość nietypowa powieść o zbrodni. Książka ciekawie napisana, bo z perspektywy 3 osób, ale też nieco przewidywalna. Mimo wszystko nie mogłam oderwać się od czytania, za co lubię skandynawskie kryminały.

Choć jest morderstwo , jednak nikt nie tropi przestępcy , a powieść nie jest poświęcona rozwiązaniu zagadki kryminalnej . Niemal od razu wiemy kto zabił , a autor skupia się na wyjaśnieniu przyczyn tego przestępstwa . W większości opisuje życie rodzinne z punktu widzenia ojca - pastora , który jest nudny i irytujący . Na dodatek to długa historia sięgająca czasu , w którym rodzice się poznali i aż dwie trzecie całej powieści . Wrażenia z aresztu i to co działo się tuż przed morderstwem , to punkt widzenia córki - jedynaczki . Proces opisany jest z pozycji matki - prawniczki .
Sięgając po tę książkę liczyłem na porządny skandynawski kryminał , a przeczytałem kiepski thriller psychologiczny pełny komunałów o Bogu , bełkotu parafialnego , obaw rodzicielskich i zapewnień , że mąż kocha żonę , ona jego , a oni oboje kochają swoją córkę , tylko rzeczona córka ma to głęboko gdzieś . Na koniec jednak i ona okazuje im odrobinę uczucia i to ma być niby happy and . Podsumowując - historia jak z przedwojennego magla . Zapytacie : Co z tym wątkiem kryminalnym ? Jest mało istotny i wielokrotnie już wykorzystywany przez wielu autorów .
Miłośnikom kryminałów szczerze odradzam , bo to raczej literatura obyczajowa pogłębiona psychologicznie i na dodatek nie najwyższych lotów .

Pierwszy raz spotykam się aby historia była ukazana z trzech różnych perspektyw. Opisane trzy punkty widzenia ukazują, że działania i motywacje mogą być odbierane przez innych w zupełnie inny sposób niż byśmy chcieli. W świetny sposób to ukazuje jak kształtują się relacje międzyludzkie.

Co do samej fabuły to trzyma w napięciu a chwilami troszkę nudzi.

Co do samej fabuły to trzyma w napięciu a chwilami troszkę nudzi.

Trzymająca w napięciu -tak można z ręką na sercu opisać ten tytuł. Naprawdę nie mogłam się oderwać od czytania. Polecam! Podobają mi się trzy zupełnie różne od siebie spojrzenia na tą samą sprawę. Momentami się dłużyła, ale warto jej dać szansę.

Zimne to takie, odpychające mimo przyjaźni i miłości na śmierć i życie. Jeśli autorowi chodziło o to, abym nie angażowała się emocjonalnie to odniósł sukces.
A teraz tłumaczenie. "Kris się roześmiał i mnie puścił". Moja polonistka dostałaby apopleksji. "W moich trzewiach wije się wściekłość" - bardzo nowatorskie. No i ta infantylna "buzia".

Nie powiem... Ciekawa książka... ale... trochę jakby za wolna, bardzo dużo opisów

Video

Video