Milcząca ofiara

Zysk i S-ka
2019-02-28
2019-02-28

Tajemnice przeszłości

"Milcząca ofiara" autorstwa Caroline Mitchell to trzymający w napięciu thriller psychologiczny, który ukazuje zakamarki ludzkiej psychiki. Autorka zgrabnie kreuje postać Emmy, pozornie idealnej żony i matki, która skrywa mroczny sekret. Narracja utrzymuje w niepewności, a zniknięcie ciała w ogrodzie stawia bohaterkę w skomplikowanej sytuacji. Z każdą stroną autorka zaskakuje nowymi zwrotami akcji, a odkrycia z przeszłości Emmy dodają tajemniczości. Choć nie brakuje momentów, które trzymają w napięciu, Mitchell równocześnie dotyka tematów związanych z manipulacją i emocjonalnym obciążeniem. "Milcząca ofiara" to lektura dla miłośników psychologicznych thrillerów, które nie stronią od eksploracji złożoności ludzkich relacji.

Mitchell doskonale balansuje między wartką akcją a psychologicznym portretem postaci głównej bohaterki. Przejścia między teraźniejszością a przeszłością sprawiają, że czytelnik samotnie odkrywa zawiłości historii Emmy. Autorka z sukcesem buduje atmosferę tajemnicy, zmuszając do zadawania sobie pytania odnośnie do motywacji bohaterki oraz jej dążenia do sprawiedliwości.

Prawdziwą siłą powieści jest Mitchell'ski sposób oddawania psychologicznej rozterki postaci. Przeszłość Emmy stopniowo wypływa na powierzchnię, a każde odkrycie rzuca nowe światło na jej motywacje i decyzje. Z ciekawością śledziłam, jak główna bohaterka próbuje utrzymać pozory normalności, jednocześnie zmagając się z własnymi demonami.

Mitchell udowadnia swoje mistrzostwo w konstruowaniu trzymającej w napięciu fabuły, a zaskakujące zwroty sprawiają, że lektura staje się nieprzewidywalna i wciągająca. "Milcząca ofiara" to nie tylko historia zbrodni, ale także głęboka analiza psychiki ludzkiej, ukazująca, że nawet najbardziej pozornie spokojne życie może kryć w sobie mroczne tajemnice.

Ponadto Mitchell z powodzeniem eksploruje tematykę zemsty i konsekwencji, rzucając pytanie, czy ściganie sprawiedliwości jest zawsze słuszne.W świecie pełnym moralnych dylematów główna bohaterka staje się nie tylko sprawcą, lecz również ofiarą własnych wyborów. Autorka zręcznie ukazuje, jak długo ukrywane prawdy wpływają na psychikę kobiety, prowadząc ją ku granicom własnego zdrowego rozsądku.

Dialogi w powieści są precyzyjne i naturalne, co sprawia, że postacie nabierają życia, a czytelnik łatwo wchodzi w interakcje między nimi. Mitchell unika łatwych klisz i zaskakuje inteligentnymi zwrotami akcji, co dodaje powieści głębi i atrakcyjności.

Nie bez znaczenia jest również subtelna gra Mitchell z naszymi emocjami. Momentami współczujemy Emmie, by w kolejnych chwilach zastanawiać się nad moralnym aspektem jej działań. To umiejętne manipulowanie naszymi uczuciami sprawia, że "Milcząca ofiara" to nie tylko thriller, ale również refleksja nad ludzką naturą i granicami etyki.

Podsumowując, "Milcząca ofiara" to wciągający psychologiczny thriller, który utrzymuje w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.Caroline Mitchell doskonale łączy elementy sensacyjne z głębszymi, filozoficznymi refleksjami, tworząc historię, która pozostaje w pamięci po zakończeniu lektury.Dla miłośników gatunku i nie tylko ta powieść stanowi godne pole do zanurzenia się w świat emocji, tajemnic i nieoczekiwanych zwrotów akcji.

Książka zapowiadała się ciekawie, natomiast koniec był dość nudny, a główna bohaterka coraz bardziej irytowała.

Czytając tą książkę bawiłem się świetnie. Bardzo dobre budowanie napięcia, czułem się jakbym był w skórze głównej bohaterki. Książka do samego końca trzyma w napięciu, aby w punkcie kulminacyjnym zakończyć się... tego nie zdradzę. Pozycja godna przeczytania i polecenia!

Książka może być, ale trochę mnie irytowało skakanie po czasie. Akcja cofa się do lat nastoletnich głównej bohaterki... Ja preferuję chronologiczny ciąg wydarzeń.
Ogólnie, można przeczytać, ale szału nie ma ;)

Od strony sensacyjnej niezbyt nadzwyczajna. Rozwiązania łatwo się domyśleć. Dla mnie jedyny plus stanowiło dokładne pokazanie procesu uwodzenia uczennicy: bardzo mocne, bardzo mroczne, bardzo niepokojące....

Mam mieszane odczucia. Akcja się rozkręcała, rozkręcała i... zakończyła. Według mnie bez fajerwerków, bez głębi. Owszem, były ciekawe wątki, jak różnica wieku, manipulacja, postać socjopaty, niedokończone sprawy z przeszłości, czy nawet zaburzenia odżywiania, i stanowiły jak dla mnie filar tego thrillera, ale jednocześnie nie zostały przedstawione w pełnym świetle. Czuję niedosyt po lekturze.

Nic specjalnego. Koniec również przewidywalny , a nawet trochę głupkowaty

Nic specjalnego. Koniec również przewidywalny , a nawet trochę głupkowaty

Lubię książki w tym klimacie...tajemnica sprzed lat, osamotniony dom na wyspie...
Ale zakończenie zbyt oczywiste...

Ale zakończenie zbyt oczywiste...

"Milcząca ofiara" to thriller psychologiczny. Główna bohaterka Emma nie miała łatwego dzieciństwa. Ojciec często wyjeżdżał, matka piła i poniżała ją na każdym kroku. Jako piętnastolatka weszła w związek ze swoim nauczycielem. Do tego zmaga się z bulimią. Dziś jest trzydziestoletnią kobietą, mężatką, mamą uroczego chłopca. Prowadzi salon sukien ślubnych i można powiedzieć, że wiedzie szczęśliwe życie.
Pewnego dnia jej mąż oznajmia, że znalazł kupca na ich dom, a oni przeprowadzają się do innej miejscowości, gdzie czekają na nich szersze perspektywy. Emma jest przerażona, bo wraz ze zmianami w życiu wracają jej koszmary z przeszłości.
Czy Emma sobie z nimi poradzi? Czy otoczenie będzie skłonne uwierzyć chorej bulimiczce, a mąż Alex, któremu powierzyła swoją największą tajemnicę stanie po jej stronie?
Emma jest postacią dość skomplikowaną. Trudno powiedzieć, kiedy myśli racjonalnie, momentami "urywa jej się film". Jest skłonna uwierzyć w swoją wątpliwą poczytalność. Od dziecka stanowi łatwy cel dla psychopaty. Autorka pokazuje tu w bardzo czytelny sposób, jak wielki wpływ na naszą psychikę ma dzieciństwo. Jak często przez lata potrafimy przechowywać w pamięci złe słowa czy gesty, spychając na dno świadomości te, które powinny nas dowartościowywać.
Ogólnie książka taka sobie. Czytało się przyjemnie, ale niekoniecznie zostanie na dłużej w moich myślach.

#milczącaofiara to świetny thriller, który trzyma w napięciu od samego początku. Niby wszystko było oczywiste, choć autorka potrafiła monetami namieszać.

Nie mogę powiedzieć, że mnie porwała i przeczytam ją drugi raz. Ale śmiało mogę stwierdzić, że nie było to szkoda czasu. Mogę polecić każdemu, kto lubi thrillery.

Emma przeżyła w dzieciństwie koszmar. Molestowana przez swojego nauczyciela, zabiła go i pochowała w swoim ogródku.
Przeżywa ten koszmar każdego dnia. Od dzieciństwa też choruje na bulimię co nie pozwala jest normalne funkcjonować. Cała rodzina się o nią martwi, kiedy ma napady.
Pewnego dnia wraz z mężem postanawia wyprowadzić się ze swojej posesji i wtedy koszmar powraca. Jak ktoś znajdzie zwłoki nauczyciela? Co z nią będzie? Kto wychowanej dziecko jak pójdzie do więzienia?
W prawdziwy koszmar przeradza się dopiero widok nauczyciela za oknem.

Nadszedł moment w którym musi zwierzyć się mężowi. Nie może dalej trzymać tego wszystkiego w tajemnicy. Ale czy Emilly mówi prawdę? A może ma urojenia? Kto tu jest winny ona czy nauczyciel? Czy bezpodstawnie go oskarżyła? A może on nadal żyje i znowu ją prześladuje?

Polecam 😍

Emma przeżyła w dzieciństwie koszmar. Molestowana przez...

Ciężko czyta się tą książkę brakowało mi napięcia, zwrotu akcji chociaż na końcu myślałam, że zaskoczenie będzie, a go nie było. Główna bohaterka bardzo mnie irytowała. Autorka zamiast skupić się na dopracowaniu fabuły to skupiła się na nudnych i zbędnych opisach.
Szkoda bo to mogła być dobra książka.

Szkoda bo to mogła być dobra książka.

• Przeczytane 2019
  • Recenzenckie