Książka o dworzaninie

Il Cortegiano
Universitas
2018-01-01
2018-01-01
literatura włoska literatura XVI w.

Książka o dworzaninie autorstwa Baltazara Castiglionego jest uznawana we Włoszech za klasykę literatury narodowej – nosi miano il libro d’oro, czyli złotej księgi. Zaskakującym jest więc z pewnością fakt, że na język polski została ona przetłumaczona dopiero po 500 latach, w 2018 roku. Największą winę w tym niedopatrzeniu ponosi Łukasz Górnicki – poeta XVI-wieczny, który wkrótce po publikacji omawianego utworu podjął się jego tłumaczenia. Trudno jednak uznać Dworzanina polskiego (bo taki tytuł nadał Górnicki swojej wersji książki) za wierny przekład oryginału. Najstosowniejszym słowem do określenia tego tłumaczenia będzie parafraza. Tak też Dworzanina polskiego nazywa tłumacz – prof. Andrzej Borowski, podkreślając błędne nazywanie tekstu „przekładem” przez lata w potocznym dyskursie historycznoliterackim.

Czym jednak Książka o dworzaninie zachwyciła czytelników, osiągając tak wielki sukces literacko-wydawniczy? Idea Odrodzenia była szeroko rozpowszechniana w całej Europie. Popularnością więc cieszyły się dzieła moralizatorskie, parenetyczne, mające na celu natchnąć odbiorców do dążenia do uszlachetnienia samych siebie, zmian na lepsze.

Obecnie trudno docenić tę literaturę bez znajomości kontekstu historycznego.

• Humaniora
  • Kupione w 2020