Morderstwo o zmierzchu

2019-02-27
Olga Szlachciuk
przyjaźń porwanie

Zmowa i pojednanie

Niestety trochę rozczaruje osoby, które spodziewały się po tej książce krwawego kryminału, ale zagwarantuje, że w tej historii jest sporo akcji. Czytałam też inne książki tego autora, ale to chyba w tej jest najwięcej dreszczyku emocji. Na początku zaczyna się dość spokojnie, lecz potem akcja nabiera tępa i chwilami z zapartym tchem śledziłam dalsze losy bohaterów. Książkę czytało się bardzo dobrze i przyjemnie oraz była fajnie i bez zarzutów napisana. Historia była ciekawa i wciągająca. Nie była to bardzo mocna książka grozy, ale miała jakiś taki swój klimacik z dreszczykiem.

Pozycja dla dzieci +11, które mają ochotę na odrobinę dreszczyku. Jest lekka, łatwa w odbiorze i napisana przystępnym językiem. Może to być wprowadzenie do literatury kryminalnej, w której rozwiązujemy tajemnicę zniknięcia chłopca.
Jako starszy czytelnik miałam większe wymagania, które nie zostały spełnione, więc polecam tylko młodszym czytelnikom, bo ci nie znają jeszcze wszystkich schematów.
Plus za ładne wydanie.

Bardzo dobry przykład kryminału dla dzieci. Bez obaw można czytać razem z dzieckiem, a "starszak" może czytać sam - byle nie w nocy. Czasami czuć dreszcz po plecach. Ale nie ma tu scen drastycznych, a czytelnik wie, po której stać stronie.
Świetnie skonstruowana fabuła - od zniknięcia, a może zabójstwa, po rozwiązywanie zagadki przez małą Viv. I jeszcze wyścig z czasem, a raczej powodzią.
Jeśli uczyć dzieci myślenia - to tylko, czytając im książki do myślenia.
Więcej na:

Super książka! Moim zdaniem najlepsza książka autorki. Szkoda, że nie będzie następnej części. Zdecydowanie książka, która wciąga!

Powieść - według mnie - nie nadaje się dla dzieci 9+, lecz o 2-3 lata starszych. Dosyć mroczna (mimo to nie przeraża). Młodszym dzieciom trudno będzie też zrozumieć np. docinki o chowie wsobnym.

Akcja wciąga, gdy czytelnik już ogarnie mnogość postaci i wyobrazi sobie opisywany teren.

Korekta pozostawia wiele do życzenia: brak przecinków po zdaniach podrzędnych, absurdalna obecność przecinków gdzie indziej ("Akurat mijałam ogromny cis, między gałęziami, którego zwykliśmy się chować"),literówki...

Ciekawa książka, którą czytałam kilka razy. Autorka świetnie kreuje postacie i wymyśla genialne przygody. Polecam!

Moim zdaniem super książka bardzo wciągająca myślę że każdemu się spodoba ! Czekam na następne książki ! Polecam kupić !

Bardzo fajna i wciągająca książka z niebanalnymi zwrotami akcji. Tak jak wszystkie książki tego autora jest po prostu świetna.

Viv i Noe byli kiedyś przyjaciółmi. Mama dziewczynki jest nianią chłopca, a ten z jej bliskiego kolegi stał się wrogiem numer jeden. Ich rozmowy zawsze kończą się kłótnią, często też rozbitym nosem. Noe jest egoistyczny, zapatrzony w siebie, pozuje na lepszego od innych. Viv nie może tego znieść. Aż nagle Noe znika, szuka go całe miasteczko. Dziewczynka, jak i wiele innych osób jest przekonana, że chłopak uciekł na złość rodzicom, że pragnął dać im nauczkę. Kiedy jednak nieobecność Noego się przedłuża, a mama dziewczyny zostaje zatrzymana w celu postawienia jej zarzutów, dziewczyna postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i wyruszyć na poszukiwania.

Morderstwo o zmierzchu Fleur Hitchcock mimo tego, że w głównej mierze jest powieścią przygodową, a nawet miejscami sensacyjną, zawiera w sobie mnóstwo treści i pokazuje kalejdoskop emocji nastoletniego człowieka. Tytuł nasuwa skojarzenie, że jest to kryminał skierowany do młodego czytelnika i poniekąd tak jest, ale nie należy się nim zbytnio sugerować.

Zniknięcie Noego wywraca świat Viv do góry nogami. Dzięki narracji pierwszoosobowej mamy okazję przekonać się jak wiele kosztuje dziewczynkę samotne pozostawanie w domu, w którym zawsze przebywała z mamą. Viv nie potrafi pogodzić się z jej zniknięciem, nie dopuszcza do siebie myśli o stawianych jej zarzutach, szczerze wierzy w jej niewinność, chociaż wstępnie zebrany wywiad stawia ją na podejrzanej pozycji. Dziewczynka nie potrafi też pogodzić się z obcesowym traktowaniem jej przez ojca Noego. To jego wybuch wściekłości doprowadza ją do podjęcia działania.

Fleur Hitchcock skonstruowała ciekawych bohaterów. Nie tylko główne postaci zostały dobrze naszkicowane, chociaż przyznać trzeba, że ich charakterystykę poznajemy najpełniej. Autorka poprzez zbudowaną przez siebie fabułę obrazowo ukazała, że w owczej skórze, bardzo często kryje się wilk, a czasami trzeba drastycznych środków, by tę prawdę wydobyć. Dodatkowo sporo miejsca poświęciła też kwestii odzyskiwania utraconej przyjaźni i zaufania.

Książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku od 9 lat i zdecydowanie z tą kwestią się zgadzam. W powieści sporo jest scen wywołujących dreszcz, wiele opisów, które nie powinny być czytane przez młodsze dzieci.

Morderstwo o zmierzchu to idealna pozycja dla wszystkich młodych wielbicieli przygód i poszukiwaczy emocji. Zapewniam, że w tej książce na pewno ich im nie zabraknie.

Viv razem z matką mieszka w posiadłości Belcombów. Noe, który jest ostatnim potomkiem lorda, zachowuje się tak jak na rozpuszczonego dziedzica przystało, Viv szczerze go nienawidzi, na każdym kroku dogryzają sobie. Nagle Noe znika, nie wiadomo, czy robi to na złość rodzinie, czy go ktoś porwał. Aresztują matkę Viv, jej mieszkanie przeszukują, czy miała ona coś wspólnego ze zniknięciem chłopaka. Opuszczona Viv postanawia odnaleźć Noego, od tego momentu rozpoczyna się przygoda, która może doprowadzić albo do szczęśliwego zakończenia, albo do …..
opinia dla trzech części:
Wszystkie trzy historie zawierają przygody, które będą się podobać młodemu czytelnikowi. Pisarka napisała wciągające, mrożące krew w żyłach historie. Czujemy ten strach, kibicujemy bohaterom. Nie ukrywam, ponieważ są to historie dla starszych dzieci, kończą się one pozytywnie, chociaż mamy i trupy i strzelaniny i walkę o życie. Najważniejsze jest jednak to, że Hitchcock bardzo dobrze oddała ludzkie emocje, ale także przyjaźń, oddanie, miłość, pierwsze rozczarowania. Przygody, w każdej książce są inne, zwroty akcji też mamy jak w rasowych kryminałach. Fabuła w niektórych momentach trochę jest naciągana, ale to właśnie przygoda, sensacyjna opowieść i moim zdaniem będzie się podobać młodym czytelnikom.

• Przeczytane w 2020
  • Przeczytane w 2019
  • Półka Małgosi kryminał, thriller, horror

Dodaj cytat z książki Morderstwo o zmierzchu