Gorzka czekolada 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach

Okładka książki Gorzka czekolada 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach
Paweł BeręsewiczKatarzyna Majgier Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Prószyński i S-ka
2019-02-26
2019-02-26
Anita Głowińska opowiadania

Okładka książki Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku. Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Ocena 7,4
Odzyskana niep... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Husarskie skrzydła. 10 opowiadań z czasów Rzeczpospolitej Szlacheckiej Grażyna Bąkiewicz, Mikołaj Kamler, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Ocena 7,0
Husarskie skrz... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Walka o wolność. 10 opowiadań z czasów rozbiorów Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Ocena 8,0
Walka o wolnoś... Grażyna Bąkiewicz,&...

Niektóre z tych opowiadań były lepsze, inne były gorsze, niektóre przerysowane, wszystkie miały na celu moralizować. Fajne były dla mnie opowiadania "Włoskie wakacje" i "Pierwsze skrzypce". Tylko te nieszczęsne opinie psychologów na koniec... One miały zapychać miejsce czy jak? Jako przedstawicielka młodzieży (12 lat) zauważam, że psycholodzy w tych wywiadach, zamiast zwracać uwagę na sens opowiadań, narzekają na: smartfony, głupią młodzież, która ich zdaniem jest zapatrzona w celebrytów i niezdolna do myślenia, oraz nieodpowiedzialnych rodziców. Fatalne były te wywiady.

Pierwszy w tym roku dnf (do not finish). Przeczytałam 5 opowiadań i się poddałam. Nudna, infantylna. Tak nie chcę pisać o tej książce, że aż strach. Nie podobała mi się odradzam, tylko się zniechęcicie. Może tłumaczenia psychologiczne dla rodzica będą ok, jednak dziecko się tylko przy niej znudzi (takie 10+) i zniechęci do czytania.

Podobnie jak pierwszy tom "Gorzka czekolada 2" zawiera historyjki z morałem, w których wyeksponowano różne braki w zachowaniu i światopoglądzie zwłaszcza u młodych ludzi. Opowiadania może i są tendencyjne, ale jeśli mają skłonić do refleksji każdego odbiorcę, to cel uświęca środki.

Jest tu pewne novum - po każdym opowiadaniu znajduje się wywiad ze specjalistą. Osobiście uważam, że słowa, które powinny paść - nie padły, ponieważ o trudnych sprawach się nie mówi. Dalej jest narracja troski i przemilczenia. A szkoda. Jak już, to już.

PS dodam jeszcze, że kupiłam tę książki w ramach NPRCz i wpadły w oko wychowawcom, jak i samym uczniom

Druga książka w serii Gorzka czekolada, podtrzymuję opinię z pierwszej części, że powinna to być lektura obowiązkowa, zarówno dla wczesnych nastolatków jak ich rodziców. Powiedziałabym, że ta część jest nawet "mocniejsza", porusza bardzo ważne tematy, jak chociażby kwestię ośmieszania w internecie, niewinnych dowcipów, które zmieniają się w stręczenie wbrew intencjom twórcy zdjęcia (pstryk).
Mam pewne wątpliwości co do komentarzy psychologów po każdym opowiadaniu, tzn. są świetne i dla mnie były bardzo cenne (zmuszają do zmiany perspektywy i ponownego przemyślenia), ale nie do końca jestem pewna jak będą to odbierać nastolatkowie. sprawdzę i dopiszę:)
mimo wszystko polecam.

Emocje, uczucia, empatia, nieśmiałość, nienawiść, gniew, wstyd, lęk,
obsesja, agresja, przemoc, manipulacja, asertywność, akceptacja, szacunek,
ośmieszenie, odrzucenie, rywalizacja, uległość, upokorzenie, samobójstwo
i wiele, wiele więcej ważnych / trudnych pojęć / spraw.
Ważnych dla nastolatków, ważnych dla rodzin, ważnych dla ludzi.

Tak w skrócie mogłabym opisać
drugi tom opowiadań pod tytułem "Gorzka czekolada".

Autorami kilkunastu niepowiązanych ze sobą opowiadań są:
Paweł Beręsewicz, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych,
Kazimierz Szymeczko, Katarzyna Terechowicz.

Książka ma ponad 400 stron, bo po każdym opowiadaniu
zamieszczono zapis rozmowy z psychologiem:
Teresą Jadczak-Szumiło lub Jackiem Masłowskim.

Autorzy musieli zmieścić wszystko w krótkiej formie.
Przedstawić bohaterów, zaintrygować,
pokazać problem, wciągnąć czytelnika.

Każde opowiadania traktuje o czymś innym,
każde opowiada o młodych ludziach.
Niektóre dzieją się tu i teraz,
inne są wspomnieniem dojrzałego człowieka.

Niektóre opowiadania są jakby niedokończone.
Może to skłoni czytelnika do refleksji?
Chociaż każdy z tych tekstów skłania do refleksji.

To nie jest tom do połknięcia w jeden dzień.
To nie jest łatwa i przyjemna lektura.

To mądra, ważna, wartościowa pozycja!
Namawiam nastolatków i ich rodziców / wychowawców
do przeczytania tego tomu. I do wspólnych rozmów o nim.

Emocje, uczucia, empatia, nieśmiałość, nienawiść, gniew, wstyd, lęk,
obsesja, agresja, przemoc, manipulacja, asertywność, akceptacja, szacunek,
ośmieszenie, odrzucenie, rywalizacja, uległość, upokorzenie, samobójstwo
i wiele, wiele więcej ważnych / trudnych pojęć / spraw.
Ważnych dla nastolatków, ważnych dla rodzin, ważnych dla ludzi.

Tak w skrócie mogłabym opisać
drugi...

Lektura obowiązkowa dla młodzieży, rodziców i nauczycieli. Świetna baza dla wielu rozmów, dyskusji, rozstrzygnięć, lekcji.

Przez wywiady zrobiło się z tego tomiszcze, które niejednego nastolatka może odstraszyć... Książka zdecydowanie dla starszego odbiorcy niż w przypadku tomu 1.

Zdecydowanie gorszy tom. Jest jednak jedno opowiadanie, którym jestem kompletnie oczarowana ("Włoskie wakacje").

Dobra książka nie tylko dla młodzieży, ale również dla rodziców. Jednak pierwszy tom był trochę lepszy.
Polecam wszystkim.

Polecam wszystkim.

Kazimierz Szymeczko Gorzka czekolada 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach Zobacz więcej