Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku.

Okładka książki Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku. Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Okładka książki Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku.
Grażyna BąkiewiczKazimierz Szymeczko Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Zdarzyło się w Polsce opowiadania, powieści dla dzieci
opowiadania, powieści dla dzieci
Zdarzyło się w Polsce
Wydawnictwo Literatura
2018-01-25
2018-01-25
historia niepodległość Polska

Okładka książki Gorzka czekolada 2. Nowe opowiadania o ważnych sprawach Paweł Beręsewicz, Katarzyna Majgier, Katarzyna Ryrych, Kazimierz Szymeczko, Katarzyna Terechowicz
Gorzka czekola... Paweł Beręsewicz,&n...
Okładka książki Husarskie skrzydła. 10 opowiadań z czasów Rzeczpospolitej Szlacheckiej Grażyna Bąkiewicz, Mikołaj Kamler, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Husarskie skrz... Grażyna Bąkiewicz,&...
Okładka książki Walka o wolność. 10 opowiadań z czasów rozbiorów Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła
Walka o wolnoś... Grażyna Bąkiewicz,&...

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Ładne ilustracje. Szybko się czyta. Polecam

Opowiadania zaczynają się bitwą warszawską a kończą na historii relacjonującej powstanie Solidarności. Są bardzo różne zarówno ze względu na treść jak i formę, pojawi się nawet pamiętnik. Między innymi dlatego, że pisało je trzech autorów. Widać dla kogo ważniejsze jest to, aby zaciekawić czytelnika, a kto chce nauczyć go historii. Czasami opowiadania były tak napakowane datami oraz informacjami, że aż nudziły. Może dobrze by było, gdyby najmłodsi czytelnicy rozpoczynali lekturę opowiadań od noty historycznej. Tam, w przystępny sposób, są wyjaśniowe trudne słowa i pojęcia użyte w tekście, dzięki czemu lektura jest łatwiejsza w odbiorze. Jeśli chodzi o mojego małego słuchacza to grzecznie poddawał się lekturze, lecz dużej przyjemności z niej nie miał. A ostatni rozdział pominął wręcz z radością. Polecać jakoś nie mam śmiałości.

Wspaniałe:)

Wspaniałe:)

10 opowiadań obejmujących wydarzenia z XX wieku: bitwa warszawska, powstania śląskie, prezydenci II Rzeczpospolitej, wybuch II wojny światowej, losy Polaków podczas wojny, powstanie w getcie warszawskim, powstanie warszawskie, ziemie odzyskane, protesty robotnicze, upadek PRL-u.
W poszczególnych opowiadaniach występują mali bohaterowie, którzy uczestniczą w wydarzeniach, spotykają postaci historyczne – uczestniczymy razem z nimi i przeżywamy ich przygody – bardzo dobra lekcja historii. Pod koniec słowniczek, w samych opowiadaniach też bardzo dużo pojęć historycznych. Całość zilustrowana wspaniale przez Mikołaja Kamlera.

„Odzyskana niepodległość – 10 opowiadań z XX wieku”, to już piąty tom tego cyklu. Jako zamykający ten zbiór ukazuje się w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym razem najmłodsi czytelnicy mogą poznać najważniejsze wydarzenia XX wieku. Troje współczesnych autorów piszących książki dziecięco-młodzieżowe: Grażyna Bąkiewicz, Kazimierz Szymeczko oraz Paweł Wakuła, przeprowadzą swoich czytelników przez ten trudny dla Polski czas.

Z piątego tomu dowiemy się o Wojnie roku 1920 i Bitwie Warszawskiej, Powstaniu Śląskim, Prezydentach II Rzeczpospolitej, wybuchu II wojny światowej, wojennych losach Polaków deportowanych na Syberię, Powstaniu w getcie warszawskim, Powstaniu warszawskim, życiu na Ziemiach Odzyskanych, protestach robotników w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej oraz o powstaniu „Solidarności” i upadku PRL.

Wszystkie te historie zostały opowiedziane z punktu widzenia dzieci. Dzięki temu są bardzo wzruszające i chwytają czytelnika za serce. Dziecięca naiwność oraz mieszanina lęku i wiary, a także niezwykły hart ducha, który reprezentują, sprawiają że opowieści te wydają się być niesamowicie autentyczne. Miejscami ma się wręcz wrażenie, że samemu przedziera się przez las, nasłuchuje spadających w pobliżu bomb, jest się świadkiem zamachu na prezydenta Narutowicza, że walczy się z hitlerowcami oraz jest się uczestnikiem strajków robotniczych. I tak sobie myślę, że skoro zadziałało to na moją dojrzałą wyobraźnię, tym bardziej zadziała na tą nieporównywalnie większą – dziecięcą.

Książka „Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku” to ilustrowane uzupełnienie do szarych podręczników historii. Autorzy publikacji opowiadają bowiem w niej o dziesięciu najważniejszych wydarzeniach XX wieku. Lektura ta to również wspaniała przygoda czytelnicza, połączona ze zdobywaniem wiedzy na temat naszego kraju. Dzięki niej, młody czytelnik ma okazję poznać historię swojego narodu, przodków, ale również rodziców czy dziadków.

Książkę tę polecam wszystkim dzieciom, to mądra, pięknie ilustrowana publikacja. Polecam ją również rodzicom i nauczycielom. Sięganie do tych opowiadań czy to w domu, czy na lekcjach, to doskonały sposób na zaciekawienie dzieci historią naszego kraju, jak również punkt wyjścia do rozmów o wojnie. Serdecznie Was zachęcam do lektury tej niezwykłej publikacji.

www.kochamciemojezycie.blogspot.com

Ładne wydanie, dobra trzcianko. Kolorowe obrazki - nie za dużo. Chyba nawet mało.

• Dla dzieci
  • Wyzwanie LC 2022
  • Do recenzji
  • * KIEDYŚ przeczytam ??? - do zastanowienia

Dodaj cytat z książki Odzyskana niepodległość. 10 opowiadań z XX wieku.