Red Wind

Okładka książki Red Wind Raymond Chandler
Okładka książki Red Wind
Raymond Chandler Wydawnictwo: World Publishing Company kryminał, sensacja, thriller
World Publishing Company
1938-01-01
1938-01-01

Nowelka z nieodżałowanym Filipem Marlowe jako prywatnym detektywem. Postaci wyjętej z gangsterskich filmów z lat 30. XX wieku. Pech chciał, że Marlowe zasiądzie przy barze, w którym dojdzie do zbrodni na jego przemęczonych oczach. Motyw? Nieznany, choć kryminalista nie bał się zostawić naocznych świadków na miejscu makabrycznych zdarzeń. Zaplątana jest w to kobieta w sukni z niebieskim bolero w słomianym kapeluszu z szerokim rondlem, którą dokładnie opisał denat na wejściu połykając jednym haustem kieliszek z wódką, zanim dołączył do świata zmarłych. Co łączy Waldo (zamordowanego) z Lolą (z nieznajomą kobietą, która miała się zjawić w pobliżu miejsca zbrodni?). Przez długi czas wodzi za nos - detektyw rozgrywa karty z policjantami, z femme fatale oraz trupami wyciągniętymi z szafy (nie dosłownie, ale wiecie o co chodzi, prawda?). Marlowe ze zblazowaną manierą próbuje ograć stolik z nieproszonymi gośćmi. Nie prosił się o tę sprawę, na to, żeby nachodzili go mundurowi, mężatka wplątała się w romans, a trupy wyskakiwały zza kurtyny. Za dużo jak na jedną noc, nie sądzicie? A nie zapomnijmy, że wieje ciepły, kalifornijski wiatr, który doprowadza mieszkańców do białej gorączki, przez co popełniają szkolne błędy oraz dokonują złych decyzji.

Kryminał w iście sofoklejskim stylu. Nie obędzie się bez dramatu. Chandler przeplata poetyczne metafory ze zbrodnią w afekcie. Przewija się wątek z perłami, a jakże, bo kobiety bez pereł, wiadomo, nieodłączny atrybut mrocznej pani z kapeluszem (śmieje się w duchu). Zagmatwane, jak większość utworów Chandlera. Nie pogubiłem się w toku myślenia, aczkolwiek czasami korzysta z wytartych schematów, na które sam autor cierpiał - czyli powtarzalność kobiecych profili psychologicznych, z wiecznie zmanierowanym facetem w prochowcu, który już chyba nie wierzy w przypadki ani w zbiegi okoliczności.

Kilka tygodni temu natrafiłem w antykwariacie na tego audiobooka. Kosztował grosze, więc się długo nie zastanawiałem aby go kupić. Raymonda Chandlera dotychczas nie czytałem ani nie słuchałem żadnych jego audiobooków. Nadarzyła się okazja, aby w końcu zacząć poznawać jego twórczość.
„Red wind” został przetłumaczony na język polski pod tytułem „ Gorący wiatr”. Tytułowy gorący wiatr to wiatr który wieje w Kalifornii, w Los Angeles. Tam też właśnie dzieje się akcja tej książki. Główny bohater to prywatny detektyw. Kończąc prace udaje się do pobliskiego baru na piwo natrafia na tajemniczą kobietę uzbrojoną w pistolet. Ucieka przed kimś. Z drugiej strony może właśnie kogoś przed chwilą postrzeliła. Nasz bohater, detektyw pomaga tajemniczej kobiecie, we własnym mieszkaniu pozwala jej się ukryć, przy tym jednak sprowadza na siebie wielkie problemy.
Opowieść jest trochę zawiła i momentami miałem trochę kłopot wychwytywać wszystkie szczegóły i niuanse tej opowieści. Częściowo to też wynikało z faktu, iż słuchałem tej książki w języku niemieckim. Język w jakim napisana jest książka nie jest trudny, jednak opowieść jest dość kompaktowo napisana, dość zwięźle. Słuchanie wymagało ode mnie sporo koncentracji.
Klimat książki jednak był niesamowity. Coś po trochę z „Wielkiego Gatsbiego” jest w tej książce, akcja toczy się w latach 20tych lub 30tych w Stanach Zjednoczonych, w czasach tak zwanego "jazz age'u". Może miejsce akcji nie pasuje do „Wielkiego Gatsbiego” bo zamiast wschodniego wybrzeża miejscem akcji jest zachodnie wybrzeże, ale za to drogie auta, towarzystwo lubiące imprezy bardzo mi przypomniały Wielkiego Gatsbiego. To raczej tło książki niż główny wątek, ale tworzy to ciekawy klimat. Główna bohaterka jest bogata, wydaje się być kimś kto ma dość imprezowe, wystawne życie. Nasz bohater to samotnik, pustelnik, dżentelmen gotowy bezinteresownie pomoc obcej kobiecie w trudnej sytuacji.
Wielkie pieniądze, gangsterzy, bogaci ludzie samotny prywatny detektyw oraz kalifornijski ciepły wiatr to klimat tej książki. Zaciekawił, zaintrygował mnie Chandler. „Red Wind” to raczej krótka opowieść, na pewno sięgnę po bardziej obszerną opowieść Chandlera.

• Kryminał 🔪
  • Książka📚