Moja wspaniała przyjaciółka

Wilga
2018-11-19
2018-11-19
Patrycja Zarawska

“Moja wspaniała przyjaciółka” to książeczka niewielka, poręczna, w twardej oprawie, ładnie i bogato ilustrowana. Zawiera w sobie niewiele tekstu – wydaje mi się że jest go akurat, nie nazbyt dużo, aby nie zrażać początkującego czytelnika.
Opowiadanie dotyczy historii przyjaciółek, Lenki i Lulki, które bardzo się od siebie różnią – Lula jest postrzelona, energiczna, mówi głośno i jest otwarcie nastwiona w stosunku do innych ludzi, a Lenka jest nieśmiała, introwertyczna i poukładana. Obie razem chodzą do szkoły, siedzą razem w jednej ławce i razem się bawią, a potem razem wracają ze szkoły.
Opowieść zaczyna się w dniu, w którym dziewczęta popadają w konflikt – Lula zapomina przynieść Lence pożyczone od niej kredki. Wymiana zdań między dziewczynkami staje się coraz bardziej emocjonalna i kończy się zerwaniem przyjaźni … Rozłąka dziewczyn trwa parę dni, podczas których stronią od siebie. Zakończenie tej opowieści jest jednak pozytywne, następują wzajemne przeprosiny i pojednanie dziewczynek.
Historyjka miła w odbiorze, pouczająca, pokazująca, że relacje między dwojgiem ludzi mogą się zepsuć, ale też, że można je na powrót przywrócić do dawnej zażyłości. Sposób przedstawienia historii, dzielący relację wydarzeń na stronę i Leny i Luli umożliwia czytelnikowi na spojrzenie na sytuację z dwóch różnych perspektyw, a temat opowiadania może okazać się pomocny przy próbie rozwiązywania rzeczywistych konfliktów małych czytelników. Poręczny format książki umożliwia czytanie w plenerze, a miłe dla oka ilustracje świetnie uzupełniają tekst. Myślę, że jest to interesująca pozycja dla dziewczynek, mniej więcej w wieku 7 lat.

Książkę warto wziąć do ręki, jest słodka. Ale trochę taka nijaka, taka zwykła. nie wydaje mi sie rewelycyjna. Dziewczynki zwyczajnie się obrażają i wracają do przyjaźni. Takie to zwykle dla mnie - daję siódemkę! 7/10

Świetna książka dla dziewczynek. Opowiada o niezwykłej przyjaźni. W pewnym momencie między najlepszymi przyjaciółkami dochodzi do konfliktu. Na szczęście wreszcie wszystko wraca do normy. Przyjemna i pouczająca. A do tego wyróżnia się pięknymi ilustracjami.

"Moja wspaniała przyjaciółka" to mądra i niebywale ujmująca opowieść o przyjaźni dwóch dziewczynek. Lula oraz Lena znają się od zawsze, wiedzą o sobie wszystko i uwielbiają spędzać ze sobą czas. Lula kocha psy, lody i lato, bardzo lubi rozmawiać i jest okropną bałaganiarą. Praktycznie wszystko zostawia na ostatnią chwilę, zawsze się śpieszy i o wielu rzeczach zapomina. Lenka jest bardziej poukładana i punktualna. Kocha koty, ubóstwia jesienne drzewa i uwielbia rysować. Zawsze dotrzymuje słowa i nigdy o niczym nie zapomina. Mimo tych różnic Lula i Lena uwielbiają spędzać ze sobą czas i nie wyobrażają sobie jak mogłyby się nie przyjaźnić, przecież tak wspaniale się uzupełniają. Jednak pewnego dnia wszystko się psuje... Dziewczynki nie chcą się już ze sobą bawić, nie siedzą w jednej ławce, nie rozmawiają ze sobą i unikają kontaktu. Czy tak już zostanie? Czy Lula i Lena przestaną być przyjaciółkami? Czy będą umiały schować dumę do kieszeni i się przeprosić? Ta książeczka to wspaniała opowieść dla każdego kilkulatka. Moja A. pewnego dnia przyszła z przedszkola i obwieściła, że jej przyjaciółka już nie chce się z nią bawić, więc ona też nie. Długo zastanawiałam się jak jej wytłumaczyć wszystkie emocje, które w tym momencie pojawiły się między nią, a jej najlepszą koleżanką. Na szczęście w domowej biblioteczce miałam "Moją wspaniałą przyjaciółkę" :-) Ta książeczka spełniła pokładane w niej nadzieje ;-) :-) Myślę, że wam również pomoże w wielu podobnych sytuacjach. Ciekawa, kolorowa, pełna ciepła, mądra opowieść o przyjaźni. Uczy nasze dzieci, że warto czasami zapomnieć o swoim uporze i przeprosić, bo najlepszy przyjaciel nie musi być kopią nas samych. Może się od nas bardzo różnić i właśnie to jest piękne.

Książki dla dzieci od wydawnictwa Wilga biorę już w ciemno. Zawszę są cudownie wydane, mają śliczne kolorowe obrazki , a co najważniejsze są z pięknym morałem. Moje dziecko je uwielbia, a co za tym idzie ja również jestem bardzo zadowolona. Przyjemnie spędzony czas w towarzystwie dwóch uroczych dziewczynek Luli i Lenki. Obie dziewczynki sprawiają, że buzia się uśmiecha na myśl o czasach dzieciństwa i właśnie przyjaciółkek z tego okresu. To były fantastyczne chwile.
Ale wróćmy do książeczki. Baaaardzo ciekawie napisana, język prosty ale nie banalny i przekaz, który moja córka zrozumiała od razu. A mianowicie chodzi o to, że nie ważne jak bardzo się od sobie różnimy, jak inne są nasze zainteresowania, najważniejsza jest przyjaźń. I choć przychodzą "Dni, w których wszystko się psuje", ważne jest to, aby ze sobą rozmawiać i dojść do porozumienia.
Podsumowując - mądra książeczka, która może być przykładem dla dzieci. Ja jestem zdecydowanie na TAK. Ogromnie polecam!

1974

Lula i Lenka to przyjaciółki, które uwielbiają spędzać ze sobą czas. Są zupełnie inne, różnią się jak ogień i woda, ale wyjątkowo dobrze się dogadują. Niestety w końcu nadchodzi Dzień, w Którym Wszystko się Psuje.

"Moja wspaniała przyjaciółka" przedstawia historię przyjaźni wystawionej na próbę. Bohaterki różnią się od siebie i to jest piękne, ale okazuje się, że dla ukochanej osoby czasami warto zmienić swoje złe przyzwyczajenia. Do tego trzeba umieć przepraszać, a rozmowa zawsze jest najlepszym wyjściem z każdej sytuacji.

Oprócz pięknego wydania (twarda oprawa, mały format oraz przecudowna kolorystyka, która od razu skradła moje serce) dochodzi jeszcze opowieść przekazująca ważne treści, skłaniające do przemyśleń. Czego chcieć więcej? :)

Kiedy tylko zobaczyłam te cztery książeczki od wydawnictwa Wilga, nie mogłam się im oprzeć i bez chwili wahania nabyłam je… dla (nie)moich diabolątek. No dobrze, dla siebie też. Czy było warto się na nie skusić?

Lenka i Lula to przyjaciółki "od zawsze".
Ich mamy razem leżały w szpitalu, i tak nasze bohaterki znają się od urodzenia.
Chodź są totalnie różne, ich przyjaźń jest bardzo silna.
Do pewnego feralnego dnia, kiedy to Lula zapomina piórnika Lenki.
Jest afera, łzy i żadna nie chce przeprosić drugą.
Nawet Pani nauczycielka nie wie co się dzieje...
Czy dziewczynki znowu się pogodzą ?
Kochani cudowna historia o przyjaźni i priorytetach.
Piękne ilustracje z pewnością zainteresują malucha.
Zapraszam do zajrzenia na www.zaczytanasowka.pl sklep dla mola książkowego.

Lenka i Lula to przyjaciółki "od zawsze".
Ich mamy razem leżały w szpitalu, i tak nasze bohaterki znają się od urodzenia.
Chodź są totalnie różne, ich przyjaźń jest bardzo silna.
Do pewnego feralnego dnia, kiedy to Lula zapomina piórnika Lenki.
Jest afera, łzy i żadna nie chce przeprosić drugą.
Nawet Pani nauczycielka nie wie co się dzieje...
Czy dziewczynki znowu się...

• Literatura dziecięca
  • Julia
  • Dla szkrabów
  • Przeczytane Zosia
  • Dziecięce - (3) na przyszłość
  • Literatura dziecięca

Dodaj cytat z książki Moja wspaniała przyjaciółka