Ciało – śmiało! Przewodnik po dojrzewaniu

2019-01-28
2019-01-28
Aleksandra Kamińska

Dojrzewanie jako wspaniała przygoda

Widzę teraz po lekturze tej książki, że muszę stworzyć nową nazwę półki z "Przeczytane dziecku" na "Czytane wraz z moją wymagającą pre-nastolatką" Moja córka ma 10 lat. Książkę dostała w prezencie. Czytałyśmy ją razem na głos.

Podoba nam się jej forma wydania. Ilustracje zamiast anatomicznej dokładności. Przekaz także.

Jednak Ada, po którymś zapewnianiu przez autorkę, że jej "ciało jest OK" zaczęła nabierać nieufności. Przypomniała mi ona moją własną reakcja na zbyt nachalnego sprzedawcę.

Za dużo dobrego wcale nie oznacza lepsze.

Plusem książki są:
-ilustracje
-promowanie zdrowego stosunku do siebie
-prosty i przystępny język
-filozofia ciała.

Minusy książki to:
- mogłaby być o połowę krótsza
- za dużo pozytywnej akwizycji
- zdecydowanie za krótki rozdział o emocjach, przyjaźniach i prywatności.

Mimo tych uwag, zdecydowanie ją polecam.
Szczególnie do głośnego czytania mama-córka.

Jednak Ada, po którymś zapewnianiu przez autorkę, że...

Interesujecie się edukacją seksualną, utożsamiacie z ruchem body positivity? Znacie z Facebooka fan page Body Is Not An Apology? A może slyszałyście o Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK? Może macie córki, które wchodzić będą w okres dojrzewania, a może same przeżywacie właśnie ten czas? Bez różnicy:) Ta książka jest ewenementem na polskim rynku wydawniczym i każda z Was młodszych czytelniczek, jak i mam, powinna ją zakupić. Książka przeznaczona jest dla dziewczynek w wieku 8+. Tego zazdroszczę dzisiejszym młodym ludziom, dostępu do lektur, o jakich ja w moich czasach mogłam tylko pomarzyć. No ale przechodźmy w końcu do samej książki.

Książka podzielona jest na osiem rozdziałów tematycznych. Pierwszy to dojrzewanie, czym ono jest, jak przebiega, jakich zmian w ciele można się spodziewać, huśtawki emocji, średnia rozpiska wieku w jakim zaczynają się kolejne przemiany. Sam proces dojrzewania przyrównanie został do pociągu zatrzymującego się na kolejnych stacjach. Drugi rozdział to szersze omówienie wspomnianych poprzednio zmian: szybki wzrost, zmiany dotyczące figury, masy ciała, skóra, pryszce, pojawienie się włosów łonowych i pod pachami (i innych też),nadmierna potliwość. W rozdziale tym zamieszczone jest dużo wskazówek, jak o ciało dbać: o zęby, uszy, oczy, paznokcie (wspomniany jest również piercing),stopy, dłonie. Rozdział trzeci w całości poświęcony został piersiom, etapom ich wzrostu, zakupowi pierwszego biustonosza, wyjaśnieniu, jak zmierzyć swój rozmiar. Rozdział czwarty to zmiany w obrębie wulwy, włosy łonowe, wyjaśnienie budowy sromu (jak ja nie lubię tego słowa!),obserwacja śluzu. Rozdział piąty to miesiączka. Budowa macicy, cykl miesiączkowy, czym jest okres, PMS, obserwacja cyklu, odpowiedzi na pytania dotyczące bólu, długości, regularności, zapachu. Nie brak oczywiście rad jak dbać o siebie w trakcie miesiączki, instrukcji używania tamponów, podpasek jak i kubeczków. Na koniec obalenie kilku mitów związanych z okresem. Rozdział szósty to dbanie o siebie, informacje dotyczące odpowiedniego odżywiania, snu i unikania używek. Rozdział siódmy to przyjaźń, relacje z drugą osobą, cechy dobrego przyjaciele, poznawanie nowych osób, utrata dotychczasowych znajomych. Rozdział ósmy mówi o bezpieczeństwie emocjonalnym, prawie do prywatności, zgodzie na każdy dotyk, o szukaniu pomocy u zaufanych dorosłych, o nieuleganiu presji rówieśniczej. Na końcu znajduje się słowniczek trudniejszych wyrazów. Duża czcionka ułatwia czytanie młodszym, dzięki czemu wydaje się, że czytamy szybciej. Język jest prosty i zrozumiały nawet dla młodych dziewcząt, a wspomniany już słowniczek wyjaśnia trudniejsze pojęcia.

Wydaje się, że to książka jak każda inna, co w niej więc tak wyjątkowego? Najlepsze wątki zostawiłam na koniec. Wszędzie, w każdym temacie, w każdej kwestii podkreślane jest, że ciało, każde, bez względu na wagę, wzrost, kolor skóry, (nie)pełnosprawność, jest idealne, bo jest jedyne i niepowtarzalne, bo takiego zestawu genów na świecie nie ma nikt inny, a to one decydują o tym jak wyglądamy. Czas kolejnych przemian w ciele również jest genetycznie dostosowany do jego rozwoju, choć oczywiście ukazane są też objawy, które powinny zaniepokoić. Autorka bardzo często zwraca uwagę na to, by swoje wątpliwości rozwiewać podczas rozmów z dorosłymi do których dziewczyny posiadają zaufanie. Decyzja o goleniu się lub nie, noszeniu stanika, czy w jakichkolwiek innych kwestiach dotyczących ciała jest indywidualna i osobista, i tylko nasza. W treści uwzględnione są dziewczyny z różnych miejsc, posiadające różne kolory skóry, dziewczyny niepełnosprawne, a nawet wegetarianki i weganki, jeśli temat bezpośrednio odnosi się do tych cech. Ilustracje również przedstawiają bardzo różnorodne dziewczyny, pod wszystkimi względami.

Polecam z całego serducha

To książeczka adresowana do dziewczynek – i napisana przystępnym dla nich językiem. Opisuje dokładnie kolejne etapy dojrzewania – to, co dzieje się z ciałem ale i emocjami. Jest i o tym, jakich środków higienicznych można używać, jak reagować na huśtawki nastrojów, ale i jak stawiać granice dotyczące własnego ciała – na przykład wtedy, gdy ktoś chce go dotykać bez zgody posiadaczki. Bardzo mądra książka, która przekazuje główną myśl – nie ma lepszych i gorszych ciał, każde jest wspaniałe i każde przechodzi dojrzewanie we własnym tempie.

Więcej na https://niesamapraca.wordpress.com

Jeśli ośmioletnie dziewczynki mają sięgać po jakąś książkę o dojrzewaniu, to moim zdaniem ta pozycja jest IDEALNA :) Ilustracje nie zachwycają perfekcją, ale jest kolorowo i dobrze- wystarczy :) Cały tekst na moim blogu, zapraszam : http://ciutwiecej.pl/2019/02/ksiazka-cialo-smialo-przewodnik-po-dojrzewaniu/

Rewelacyjny przewodnik o dojrzewaniu dla młodej kobiety.
Poruszone zostają w nim wszystkie tematy: zmiany w ciele, burza hormonów, miesiączkowanie, nastroje itp. A wszystko to napisane zrozumiale, dokładnie i z dużą wartością dla dojrzewającej nastolatki. Poradnik, który powinna przeczytać każda nastolatka.

Rewelacyjny przewodnik o dojrzewaniu dla młodej kobiety.

Super książka pomaga odnaleźć się dziewczynom w okresie dojrzewania,praktyczne porady,wskazówki,interesujące fakty i porady na temat dbania o siebie.

Napisane z dużą dawką humoru. Oprócz wiedzy dostałam dużą dawkę pozytywnej energii. Według mnie to dobra pozycja, w tego typu książkach. Polecam :)

• Dla dzieci
  • Bardzo chcę