Tajemnice wydarte zmarłym

kości antropolog Kentucky; Literatura naukowa; Popularnonaukowa; śmierć

Oficjalne recenzje i

Gdy zmarli zaczynają mówić

730 371 44

Śmierć to nieodłączny element życia. Emily Craig, antropolożka sądowa w przystępny sposób odkrywa nam tajemnice swojej makabrycznej profesji. Opisuje zaledwie kilka spraw, gdzie trzeba było orzec, czy śmierć była wypadkiem czy zabójstwem, gdzie trzeba było poznać tożsamość ofiary czy też warunki pracy podczas katastrofy masowej, np. przy segregacji zwłok po ataku na WTC.

Świetna książka! Napisana przystępnym językiem, poruszająca trudny temat śmierci i odebranej tożsamości. Autorka przywołuje w niej historie i sytuacje, których próżno szukać w innych publikacjach - w końcu ileż można pisać w kółko o tych samych przypadkach? Niemniej jednak jest w niej wiele nawiązań do Trupiej Farmy - co akurat jest dużym plusem.
Oprócz technik pracy antropologa możemy w niej również odnaleźć pewne psychologiczne aspekty z nią związane - cierpienie rodzin, pozbawienie tożsamości, poczucie bezradności w obliczu masowych katastrof.
Zdecydowanie polecam wszystkim fanom reportaży i Trupiej Farmy!

Oprócz technik pracy...

Bardzo dobra książka opowiadająca o realnym życiu śledczych zbierających ślady, dowody zbrodni i o trudnościach, jakie występują przy identyfikacji zwłok i wykonywaniu tej trudnej pracy - śledczych. Bez retuszu, bez ściemniania, szczerze aż do bólu. Książka nieomalże popularnonaukowa, rzetelna, uczciwie napisana, a ja takie książki zawsze wspieram i dlatego daję 10 gwiazdeczek.
Moje refleksje? Jak zwykle odbiegają od samej treści książki. Utwierdziłem się w przekonaniu, że Amerykanie z USA każdy trudny problem usiłują rozwiązać przy pomocy człowieka z bronią. Jeśli to nie wystarczy, uznają, że potrzebny jest większy człowiek z większą bronią. Zadziwiające, ile jest zabójstw w niektórych stanach USA i jak wielu morderców pozostaje bezkarnych. Zastanawiam się także, co trzeba mieć w głowie, żeby zostać adwokatem dążącym do uniewinnienia masowego mordercy-terrorysty, skoro zna się prawdę, bezczelnie próbując odwracać kota ogonem. Rozumiem, że każdy śmieć ma prawo do obrońcy, ukazania okoliczności łagodzących, dążenia do jak najmniejszego wyroku, ale osobiście uważam, że to społeczeństwo ma większe prawo do usuwania takich śmieci z życia społecznego. No chyba, że adwokat ma prawdziwe wątpliwości, wówczas można taką sytuację moralnie zaakceptować, choć materialne dowody bywają o wiele częściej wręcz bezlitosne w swej oczywistości.
Balans między egzekucją sprawiedliwości, a prawem do obrony osób, które czasem rzeczywiście mogą być niewinne, to delikatna sprawa, ale wydaje się, że w takim USA, to wahadełko zostało mocno przegięte w jedną stronę.

"Tajemnice wydarte zmarłym." Emily Craig
Autorka Emily Craig to etatowa antropolog sądowa w stanie Kentucky w Stanach Zjednoczonych. Zaczęła pracę jako ilustratorka medyczna, kolejny krok to tytuł doktorski z antropologii sądowej. Uczyła się na sławnej Trupiej Farmie u równie sławnego Williama Bassa.
,, Tajemnice wydarte zmarłym,,w bardzo prosty sposób pokazuje pracę antropologa sądowego. Jest to autobiografia autorki, gdzie poznajemy meandry jej życia zawodowego, naukowego. Kiedy w jej pracy budzi się nuda i stagnacja zawodowa ,uczy się czegoś nowego, nie boi się dodatkowych wyzwań.
Autorka Emily Craig to bardzo mądra i ciepła osoba , do każdych szczątków podchodzi z ogromnym szacunkiem, nie zapomina po tylu latach pracy, że każde szczątki były kiedyś żywym człowiekiem.
Kroczymy krok za krokiem za panią doktor i przypatrujemy się skrupulatnie jej pracy, stojąc praktycznie obok. To fantastyczne móc tak blisko i prawie namacalnie doświadczyć tego wszystkiego. Zwłaszcza, że przybliża nam wiele spraw przy których pracowała. Dzięki temu rekonstruujemy z nią czaszki i możemy spojrzeć w czyjeś oblicze, identyfikujemy zwłoki członków sekty czy ofiary z 11 września. A przede wszystkim obrazowo opisuje co się dzieje z ludzkim ciałem po śmierci, opisuje kolejne etapy ludzkiego rozkładu, może i makabryczne ale to nie przeszkadza zagłębić się w lekturze. Ta książka spodoba się każdemu kto choć trochę interesuje się antropologią czy medycyną sądową, znajdą tu też coś dla siebie osoby, które podpatrują pracę policji jak i interesują się różnego rodzaju zbrodniami. Przystępnie napisana, dobrze się dzięki temu czyta.
Polecam do poznania niezwykle ciekawej pani Doktor Emily Craig.

"Tajemnice wydarte zmarłym." Emily Craig
,, Tajemnice wydarte zmarłym,,w bardzo prosty sposób pokazuje pracę...

Dzięki doświadczeniu autorki książki w antropologii sądowej, można dowiedzieć się wielu interesujących faktów o rozwiązywaniu zagadek kryminalnych za pomocą różnych osiągnięć naukowych, takich jak odtwarzanie twarzy zmarłej osoby na podstawie samej czaszki. Książka zawiera kilkadziesiąt zaskakujących, wzruszających oraz bardzo nietypowych śledztw. Opisuje między innymi tragedie masowe jak masakra na farmie Waco w Teksasie i zamach na World Trade Center. Zagadki o których opowiada Emily Craig są naprawdę wciągające, ale częste czytanie o przemyśleniach autorki oraz to jak jest chwalona przez osoby bardziej doświadczone od niej, jest mocno rozpraszające. Jednak i tak polecam tą książkę, ponieważ są opisane bardzo szczegółowo etapy śledztwa w których autorka brała udział. “Tajemnice wydarte zmarłym” jest to książka, którą polecam każdemu i fanom zagadek kryminalnych szczególnie.

Jak tworzy się portret zmarłego tylko w oparciu o szkielet? Czy jest możliwe ustalenie rasy człowieka po pojedynczych kościach? Jak przebiegała identyfikacja szczątków ofiar po zamachu na WTC? To tylko kilka z wielu pytań na które odpowiada w swojej książce Emily Craig.

Na początku nie byłam przekonana do tej książki. Wstęp mnie nie powalił, a w wersji audio każdorazowo rozwijane skróty kolejnych instytucji mnie irytowały. Do lektorki też musiałam się przyzwyczaić. Niemniej moje rozczarowanie było krótkie. Później zaczęło się robić coraz bardziej interesująco…

Emily Craig jest absolutną pasjonatką. Kocha to co robi i jest w tym naprawdę świetna. Do tego stopnia, że wraz z nabywaniem doświadczenia, kryminalni z różnych części stanu angażują ją do naprawdę trudnych spraw. Autorka jest antropologiem sądowym w USA (ekspert z zakresu tkanki twardej – kości) i w książce przybliża nam kulisy swojej wymagającej pracy.

Emily nie od razu jednak wiedziała co będzie robić w życiu. Karierę zawodową rozpoczynała jako rysownik medyczny – na podstawie kości odtwarzała wygląd twarzy zmarłego. Gdy jako ponad 40-letnia kobieta pierwszy raz usłyszała o Trupiej Farmie (słynnym miejscu nauki studentów pod okiem wybitnego eksperta w swojej dziedzinie), zdecydowała zmienić swoją ścieżkę rozwoju, zaczynając naukę pod okiem doktora Billa Bassa.

„Tajemnice wydarte zmarłym” to nie jest pozycja podręcznikowa, naukowa. Nie znudzisz się, nie ulula Cię ona do snu. To absolutnie fascynujące opowieści rozpracowywania ciężkich spraw. Często małymi kroczkami, skrupulatnie, dzień za dniem.

Czy wiesz, że można rozpoznać to czy czaszka lub inne kości pękły przed spaleniem czy po? Kości, które pękły przed spaleniem, spalają się na inny od reszty kości kolor!

Medyczne ciekawostki nie dla wrażliwych

Choć momentami bardzo obrazowe i często obrzydliwe opisy mnie odrzucały, to nadawały one charakteru opowieściom. Wszak praca przy szkieletach zmarłych nie należy raczej do przyjemnych z definicji.

Jeśli fascynuje Cię ludzkie ciało, to co dzieje się z nim po śmierci i co można z niego wówczas wyczytać – kupuj bez obaw „Tajemnice wydarte zmarłym”. To kopalnia ciekawostek. Dowiesz się m.in.: co mogą o zmarłym powiedzieć jego ciuchy? Jak krok po kroku czerwie zjadają ludzkie ciało? które kości palą się szybciej, a które najpóźniej? Jak pod wpływem ognia zachowuje się mózg i krew? A to tylko kilka z dziesiątek pytań na które odpowiada autorka.

Czego nauczyłam się z tej książki?

Dowiedziałam się, że czasem pojedyncza kość może zdradzić przyczynę śmierci człowieka.

Kto powinien przeczytać tę książkę?

Polecam maniakom literatury faktu z medyczno/naukowym zacięciem. Nie jest to książka dla osób bardzo wrażliwych. Niektóre opisy (szczególnie tego jak czerwie zjadają nas po śmierci) nie należą do najdelikatniejszych. Jeśli jednak takie obrazowe przedstawienie tematu Cię nie odstręcza – książka ta ma szansę Cię wciągnąć bez reszty!

Książka napisana przystępnym językiem, ukazuje pracę antropologa w kryminalistyce od podstaw. Znajdziemy też wyjaśnienie kilku spraw kryminalnych, a także rozdział o zamachu z 11 września.

Książka może być kolejnym fajnym łupem dla fanów kryminalistyki. Napisana zrozumiałym i przystępnym językiem, jednak momentami nieco zbyt szczegółowa, co spowalnia czytanie i wprowadza element nudy.
Fajnie, że autorka znająca zawód antropologa sądowego od podszewki opowiada o tym, jak wyglądało to wszystko z jej perspektywy, burząc tym samym kreowany w filmach i serialach mit o wspaniałych jednostkach, które potrafią solo rozwiązać skomplikowane sprawy. Nie jest to najlepsza książka tego typu, którą czytałam, ale na pewno nie żałuję, że po nią sięgnęłam.

Wciągająca i bardzo fajnie się czyta

Wciągająca i bardzo fajnie się czyta

Emily Craig jest antropologiem sądowym, uczennicą Billa Brassa, twórcy "Trupiej Farmy". W książce opowiada o tym, jak wygląda jej praca, wspomina przełomowe momenty w swojej karierze. Robi to z klasą i w sposób pełen emocji. Ofiary, które identyfikowała, nie były dla niej tylko kolejnymi szczątkami. Pokazała to na kartach tej publikacji niejednokrotnie.

Ściskało mnie za gardło, gdy czytałam o identyfikowaniu ciał dzieci. Jak wspomniała sama autorka, nie sposób spokojnie podejść do sprawy, w której ofiarą jest dziecko. Scena z dzieckiem machającym na pożegnanie rozerwała moje serce na strzępy. Musiałam na moment odłożyć książkę, żeby uspokoić się po przeczytaniu tego fragmentu. Nie dziwię się, że autorką też to wstrząsnęło.

Niejednokrotnie w trakcie lektury łapałam się za głowę, widząc, do czego są zdolni mordercy. Pan chodzący z kośćmi swojej ofiary będzie mi się śnił po nocach. Kiedy czytałam o tym, jak mówił, co zrobił ze szczątkami, czułam ciarki na całym ciele. Jego spokój mnie przerażał.

Emily Craig uchyla rąbka swojego zawodu. Pokazuje, jak to, co robi, różni się od tego, jak wygląda to w serialach. Tam są spece od wszystkiego, którzy są dobrzy zarówno w badaniu szczątków, jak i w łapaniu przestępców. Czułam podziw, kiedy czytałam o tym, jak składała szkielety. To wymaga całej masy cierpliwości i precyzji. Miałam też satysfakcję, gdy czytałam o ofiarach, które odzyskały nazwisko.

W trakcie lektury można było się pośmiać na przykład z kuchni panny Emily, ale było tu też sporo zadumy. Kilka razy w moich oczach zakręciły się łzy. Nie tylko przy wspomnianym już fragmencie z pewnym dzieckiem. Trudno było mi też czytać o tym, co działo się z psami.

Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda praca antropologa, to polecam tę książkę. Tylko ostrzegam, nie jedzcie w trakcie czytania. Pękające czerwie opisane w tej publikacji to nic przy tym, jak wyglądają zwęglone szczątki. A takich opisów tu nie brakuje. I musicie też przygotować się na to, że autorka raczej do skromnych nie należy. Co prawda ochy i achy nad samą sobą nie dominują tej książki, jednak trochę się ich tutaj pojawia. Mnie to jakoś nie przeszkadzało, ale wolę Was uprzedzić, że coś takiego tu znajdziecie.

Ściskało mnie za...