Żubr Pompik. Wyprawy. Dumny bielik

Okładka książki Wielki skarb Zofia Różycka, Marcin Sendecki
Wielki skarb Zofia Różycka, Marc...
Okładka książki Operacja Królowa Dżungli Jørn Lier Horst, Hans Jørgen Sandnes
Operacja Królo... Jørn Lier Horst, Ha...
Okładka książki Długa wędrówka Emilia Dziubak, Martin Widmark
Długa wędrówka Emilia Dziubak, Mar...

Bardzo lubię książki o rodzince żubrów. Uczą wielu ciekawych rzeczy o przyrodzie, a tak zupełnie przy okazji wychowują. Ot, choćby pokazując jak męczące może być przechwalanie się. Zwłaszcza dla otoczenia. Lektura, po którą moja małoletnia pociecha sięga z przyjemnością. Ja również. Razem się uczymy, jakie zwierzę jest symbolem Wolińskiego Parku Narodowego, jaką fokę można spotkać na wybrzeżu Morza Bałtyckiego. A pod koniec lektury razem zdajemy test i odpowiadamy na pytania. Polecam.

Ta książka powinna nosićtytuł "Zarozumiały bielik", bo orzeł przebijał wszystko :D

Na półkach: , , , , , , ,

„Żubr Pompik. Wyprawy” to cykl książeczek o sympatycznej rodzinie żubrów: tacie Pomruku, mamie Poradzie, Polince i jej starszym bracie Pompiku, którzy z rodzinnej Puszczy Białowieskiej wędrują przez całą Polskę i odwiedzają parki narodowe.

Część 7 „Dumny bielik”

Woliński Park Narodowy to strome i wysokie brzegi Morza Bałtyckiego i wyspa Wolin, gdzie nad wodami Jeziora Turkusowego szybuje dumny bielik, a częstym gościem jest szarytka czyli foka szara. Pierwszy raz na wyspie jest okazją do poznania samych siebie i dowiedzenia się że skromność to ważna cecha, choć nie wszyscy ją cenią.
Żubry zaprzyjaźniają się ze skromną foką szarytką, której nie w głowie zabieganie o rozgłos, a także poznają bielika, który bez ceregieli zapewnia wszystkich o swoich zaletach i byciu NAJ: „ Ho, ho, mości panie, w bieliku tych naj jest bez liku".

Nasi bohaterowie wędrują dolinami, nad brzegami rzek, płyną przez morze, nie straszne są im też piaski, podmokłe łąki czy bagna.
Jest też element zabawy. W każdej książeczce zaprezentowany jest symbol danego parku, który należy odnaleźć na kartach historyjki.
To również opowieść o rodzinie, mądrości rodziców, naiwności i niespożytej energii dzieci, które dopiero poznają otaczający je świat. I gdyby nie dobre rady starszych, często ta nauka byłaby niebezpieczna lub bezowocna.
A wszystko to opisane bardzo przystępnie, obrazowo i z humorem.

Część 7 „Dumny bielik”

• 1j) Literatura polska