Bezpieczny port

Okładka książki Bezpieczny port Anna Karpińska Patronat LC
Okładka książki Bezpieczny port
Anna Karpińska Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Rodzinne roszady (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
Rodzinne roszady (tom 2)
Prószyński i S-ka
2019-04-16
2019-04-16
literatura polska

WOW!
Nad ranem kończyłam jeszcze I tom rodzinnych roszad Wandy,a już jestem po skończeniu II tomu.To mówi samo za siebie-tak się wciągnęłam,że nic i nikt nie był w stanie odciągnąć mnie od lektury.
Historia losów Wandy i jej najbliższych dostarczyła mi wiele emocji i wzruszeń,mile spędziłam przy niej czas,choć czasami robiło się dramatycznie.
Tak,jak w pierwszym tomie,tak i tutaj dużo się dzieje,a Wanda musi podjęć kilka trudnych decyzji.Czy w końcu odpocznie na wyczekiwanej emeryturze i znajdzie bezpieczny port?Ja kibicowałam jej do samego końca i wierzyłam,że ta mądra i silna kobieta da sobie ze wszystkim radę i ułoży sobie życie tak jak chce.
Jest to bardzo ciepła,optymistyczna i pełna nadziei powieść,którą serdecznie polecam.

WOW!
Tak,jak w pierwszym tomie,tak i...

Druga cześć Rodzinnych roszad, równie poruszająca i ciepła opowieść o rodzinnych perypetiach Wandy.
Autorka stworzyła niebanalną powieść psychologiczną, prawdziwą, nieprzejaskrawioną. Zagłębia się w dylematy z którymi boryka się niemal każda rodzina.
Polecam

Polecam

Kontynuacja książki "Szukając przystani". Dla mnie to niemal książka akcji, choć bohaterka to "tylko" matka, babka, kobieta. "Zwykłe normalne" życie, ze swoimi niespodziankami. Akcji odpowiada reakcja, a efekty mogą być tak różne jak różni są ludzie, jak różne są decyzje podejmowane, przez poszczególne jednostki. Nie oceniaj spróbuj zrozumieć, zdobądź się na odrobinkę empatii. Dla mnie jak widać wyżej rewelacyjna.

Dalsze losy jakże prawdziwych i sympatycznych bohaterów czyli emerytowanej nauczycielki Wandy oraz jej najbliższych: córek Kasi i Joanny oraz syna Łukasza.
Wanda w dalszym ciągu zajmuje się Polą po nieudanej próbie asymilacji jej w Niemczech dokąd zabrała ją jej matka Kasia. Dramatyczne wydarzenia związane z porwaniem dziewczynki przez niezrównoważoną psychicznie kobietę spowodowały, że Wanda rezygnuje z prowadzenia restauracji, a jej wspólnik Wiktor po śmierci żony wyjeżdża do Włoch.
Joanna za wszelką cenę chce się uniezależnić od teściów. Przeprowadza się do babci do Torunia i w tym mieście zaczyna karierę zawodową na uczelni. Próby załagodzenia konfliktu między nią a danielem na razie spełzają na niczym.
W morzu zamieszania rodzinnego tylko Łukasz układa sobie życie z Karoliną. Ich związkowi nie grożą żadne czarne chmury, a para realizuje krok po kroku swoje plany od zaręczyn po budowę domu.
Bardzo pięknie po raz kolejny autorka pokazuje jak ważne są więzy rodzinne. Jak ważne jest wsparcie w trudnych chwilach. Widać to w relacji Wandy do jej mamy staruszki i choć kobieta nie jest łatwa we współżyciu to zawsze może liczyć i na córkę i na wnuczkę.
Na wsparcie może liczyć także wciąż odstająca od rodziny Kasia, która staje przed bardzo poważnym problemem. Jej druga córeczka musi mieć przeszczep szpiku ponieważ zachorowała na bardzo agresywną formę białaczki. Problem poszukiwania dawcy szpiku oraz cała procedura pokazuje z czym tak naprawdę musi zmierzyć się rodzina znajdująca się w takiej sytuacji. I tu autorka zwraca uwagę na to jak powinna być przygotowywana osoba będąca dawcą zwłaszcza w przypadku małego dziecka.
W powieści nie brakuje oczywiście subtelnie rozwijającego się wątku rodzącej się miłości między Wandą, a Wiktorem. Uczucie to jest takie eleganckie, każdy element jest odpowiednio przygotowany. Tu nie ma miejsca na przypadek.
Oczywiście jak i w poprzedniej części nie brakuje fantastycznych przyjaźni czyli Mirki stojącej zawsze u boku koleżanki czy też kuzynki Gizeli zawsze mającej szalone pomysły. Choć bohaterom nie brakuje zakrętów życiowych to każdy problem udaje się wcześniej czy później rozwiązać, co w obecnych czasach jest takie podnoszące na duchu.

Kontynuacja losów emerytowanej nauczycielki Wandy Zarębskiej. Pod koniec swej zawodowej kariery kobieta miała mnóstwo planów i marzeń na czas wolny od pracy. Jednak los, życie oraz rodzina pokrzyżowali w zupełności jej zamiary. Wnuczka pozostawiona przez jej córkę nazywa ją mamą i nie reaguje na naukę słowa Babcia. Mąż po śmierci zostawia ją z restauracją którą zamierza prowadzić wraz z nowo zatrudnionym wspólnikiem...
Mimo nawarstwiających się problemów Wanda dzielnie stawia czoło codzienności i nie uskarża się na życie. Zapominając często sama o sobie i swoich potrzebach oddaje się całkowicie niesieniu pomocy całej rodzinie.
Czy w gonitwie codzienności Wanda odnajdzie w końcu "Bezpieczny port" ?

Kocham książki Ani Karpińskiej :) Bardzo polecam :)

Kocham książki Ani Karpińskiej :) Bardzo polecam :)

Podoba mi się styl pisania Pani Karpińskiej. Fajnie opisuje życie rodziny, ich perypetie. Z ciekawością przeczytałam drugą część.

Super seria. Jedynie w obydwóch częściach irytowała mnie postawa Kasi mamy Poli. Dopiero gdy potrzebowała córki to sobie o niej przypomniała.

Podobnie jak pierwsza część,ta również mnie nie zachwyciła. Miłe czytadło,o którym się szybko zapomina.

Mnie nie porwała, ale nie mówię że nie jest ciekawa.
Może za dużo obyczajówki ostatnio?

Mnie nie porwała, ale nie mówię że nie jest ciekawa.
Może za dużo obyczajówki ostatnio?

Dodaj cytat z książki Bezpieczny port