W grobie ci do twarzy

Okładka książki W grobie ci do twarzy Andrzej F. Paczkowski Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki W grobie ci do twarzy
Andrzej F. Paczkowski Wydawnictwo: Lira kryminał, sensacja, thriller
Lira
2019-03-20
2016-09-28
groteska ironia mafia niebezpieczeństwo przestępstwo utrata pamięci literatura polska

1966

Nie ma tu zupełnie niczego nowego - ba, czytając ma się wręcz wrażenie, że sztampowe odtwarzanie tropów literackich jest tu zupełnie celowe, a przecież świadome operowanie nimi świadczy raczej pozytywnie. Co my tu mamy - mafiosów, zazdrość, nieudane małżeństwo, pościg, spisek, wielki biznes, utratę pamięci... ale wszystko umiejętnie zmieszane i podane w odświeżający sposób. Choć sam szkielet fabularny jest praktycznie kropka w kropkę zaczerpnięty z Dziewięciu Książąt Amberu, to jednak zapewne nie tylko z Kronik, bo wszystkie motywy są popularne w różnych kryminałach, thrillerach i tym podobnych. Komedią bym tego nie nazwał, groteską czy absurdem również, ale raczej wprawną, sensacyjną przygodówką świadomie wykorzystującą utarte schematy i podającą je w przyjemny sposób.

lekka, łatwa i przyjemna, czyta się na jeden raz :)

lekka, łatwa i przyjemna, czyta się na jeden raz :)

Lekka i przyjemna. Ciekawa i przewrotna opowieść. Trzeba przebrnąć przez długi wstęp, dopiero koncowka książki się rozwija tak naprawdę, ale warto być cierpliwym. Autor dużo przeciąga opowieść opisami tego jaki dym wylatuje z papierosów, jak one smakują, jak bardzo komus chce się palić. Czyżby autor rzucał palenie ;) .

Nie spodziewałem się, że "Groteska" i "Absurd" na okładce to rzetelna opinia o książce, a nie zachęta. Strasznie kiepsko poprowadzona narracja, humor niskich lotów podany bez polotu, dużo głupich stereotypów i finał z cyklu "a teraz wam wyjaśnię jaki miałem fajny pomysł, bo po tym chaotycznym obijaniu się o pseudofabularne ściany pewnie nic nie skumaliście". Nauczka na przyszłość, żeby nie kierować się wyłącznie osobą lektorki...

Audiobook Emik Go
Lektor Cieślik Donata

Wodzisławska mafia, chińska służąca , i w tym wszystkim Marlena Kiełbasa ,która w wyniku doznanego urazu głowy nic nie pamięta .
Ależ mi się przyjemnie słuchało tej książki ,mimo tego że absurd gonił absurd to powiem Wam że fajna to była odskocznia po książce "cięższego kalibru" .
Ciekawiło mnie bardzo (o tym już przeczytacie na początku) w jaki sposób nóż utkwił w głowie Marleny ,ale takiego obrotu sprawy się nie spodziewałam .

Jeśli szukacie czegoś lżejszego i jednocześnie czegoś na poprawę humoru to polecam sięgnąć po tę książkę .

Audiobook Emik Go
Lektor Cieślik Donata

Ciekawiło mnie bardzo (o tym już przeczytacie na...

Pewnego dnia Marlena ląduje w szpitalu z nożem w głowie. Przechodzi operacje ratującą jej życie. Ale niestety traci pamięć. Kto jej to zrobił? Czy ktoś czyha na jej życie? Dowiaduje się, że jest współwłaścicielką dużego zakładu produkującego trumny. Czy to mąż chce ją zabić? Co się działo przed wypadkiem? Tego możemy się dowiedzieć ale nie chce spojlerować. 😁😁😁 Przeczytajcie koniecznie.

Lubicie czarne komedie z kryminałem i sensacją w tle? Przepadacie za wartką akcją, groteskowymi, absurdalnymi i pełnymi humoru sytuacjami, które wywołują śmiech? Jeśli tak, to książka „W grobie ci do twarzy” autorstwa Andrzeja F. Paczkowskiego będzie idealna dla Was! Historia opowiada o Marlenie Kiełbasie – kobiecie prowadzącej swój własny zakład pogrzebowy, żonie bossa wodzisławskiej mafii. Pewnego dnia Marlena budzi się w szpitalu po operacji usunięcia noża z głowy. Kobieta nie pamięta kim jest i nie pamięta swojego życia sprzed wypadku. Jak się okazuje, to prawdopodobnie mąż Marleny próbuje ją zabić. Główna bohaterka nie może sobie jednak nic przypomnieć, a osoby, które spotyka na swojej drodze, przekazują jej dość sprzeczne informacje o niej i jej życiu, co nie ułatwia kobiecie zadania wypełnienia wielkiej luki, która powstała w jej pamięci. A w szpitalu zaczynają ginąć pacjenci… Kto za tym wszystkim stoi? Dlaczego Marlena trafiła na oddział operacyjny z nożem w głowie? Tę zagadkę pomoże rozwiązać bohaterce książki jej dawna przyjaciółka Wanda. Czy uda im się przywołać wspomnienia Marleny? Tego Wam nie powiem. Dowiecie się, czytając „W grobie ci do twarzy”. Myślę, że warto sięgnąć po tę książkę. Jest to zabawna, bardzo wciągająca komedia kryminalna, którą faktycznie przepełnia absurd i groteska. Czyta się ją szybko i przyjemnie, ponieważ jest napisana bardzo lekkim i fajnym stylem. Jest to ciekawa, przezabawna historia o jakże zaskakującym zakończeniu. Idealna na poprawę humoru. Polecam!

Interesująca, lekka i wciągająca komedia kryminalna. Udało mi się przy niej uśmiechnąć, ponieważ niektóre sytuacje były tak absurdalne i groteskowe, że nie dało się inaczej. Absurdalna fabuła, która rozpoczyna się od wizyty w szpitalu Marleny po operacji usunięcia noża z głowy. Dobrze, że cała książka nie była w stylu rozdziałów tych początkowych ze szpitala, ponieważ wówczas byłoby mi ciężko ją przeczytać. Ale później wraz z rozwojem akcji było coraz ciekawiej. Moją ulubioną bohaterką tej książki jest Ten Ten - niepozorna spryciula, wierna swojej pani, która mimo tego, że lekceważona przez wielu, wniosła dużo do losów Marleny i do fabuły. Podobało mi się! :-)
* Biorę udział w Olimpiadzie Czytelniczej organizowanej przez www.posredniczka-ksiazek.pl

poczytna
weekendowa
dla każdego

wole jednak książki nad treścią których myślę, i tyle

poczytna
weekendowa
dla każdego

wole jednak książki nad treścią których myślę, i tyle

Lekka lektura, przy której nie sposób się nie uśmiechnąć. Sytuacje są absurdalne i groteskowe, akcja toczy się błyskawicznie. Dobra rozrywka.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Audiobooki
  • Przeczytane w 2019