rozwiń zwiń

Jadwiga Andrzejewska na scenie i ekranie

Okładka książki Jadwiga Andrzejewska na scenie i ekranie
Roman Włodek Wydawnictwo: Instytut Historii PAN, Księgarnia Akademicka teatr
teatr
Instytut Historii PAN, Księgarnia Akademicka
2018-09-26
2018-09-26
Jadwiga Andrzejewska Polskie aktorki Polskie aktorki kinowe Polskie aktorki teatralne Teatr polski Kino polskie

Okładka książki 1918 - kino polskie wobec odzyskania niepodległości Marcin Adamczak, Karina Banaszkiewicz, Mariusz Guzek, Małgorzata Hendrykowska, Krzysztof Kornacki, Piotr Kurpiewski, Daria Mazur, Michał Pieńkowski, Grzegorz Rogowski, Roman Włodek, Jakub Zajdel, Piotr Zwierzchowski
Ocena 0,0
1918 - kino po... Marcin Adamczak, Ka...
Okładka książki Od „Sodomy i Gomory” do „Pépé le Moko”. Film zachodnioeuropejski w polskiej prasie 1918-1939. Recenzje Barbara Gierszewska, Adam Wyżyński, Roman Włodek
Ocena 6,0
Od „Sodomy i G... Barbara Gierszewska...

Kiedy zabieram się za kolejną biografię przedwojennych aktorów czy aktorek, zawsze jestem ciekawy czy znajdzie się tam coś o czym wcześniej nie widziałem, coś co sprawi, że spojrzę na ich życiorys z innej perspektywy. Autor niniejszej książki Roman Włodek podjął się trudnego wyzwania, ponieważ życie Jadwigi Andrzejewskiej było dość skomplikowane, a i jej kariera aktorska obfitowała w zawirowania. Już na początku kariery dała się ona poznać jako doświadczona przez życie dziewczyna o melancholijnym spojrzeniu. W efekcie znana była głównie z takiego samego rodzaju ról, ale i też potrafiła odnaleźć się w kreacjach komediowych. Biografia została spisana drobiazgowym stylem, pełnym odwołań do prasy. Wszystko zaczyna się od rodzinnego miasta aktorki: Łodzi i kończy w tym samym miejscu.

Sam prolog i epilog może wydawać się nieco denerwujący, ponieważ autor sili się tu na trochę naukowy żargon, jeśli chodzi o samo przedstawienie świata filmu czy teatru. Jest to jednak jedyny mankament, bo większa część lektury jest wzorcową biografią. Otrzymujemy przekrój życia aktorki z czasów dzieciństwa, kariery przedwojennej gwiazdy w Warszawie, wojny i PRL-U. Z życiorysu tego wyłania się portret artystki utalentowanej i wrażliwej, nie wykorzystanej jednak odpowiednio na miarę swego aktorskiego daru. Do końca życia pozostała dla widowni "kochaną Jadzią", która potrafiła uchwycić każdą emocję i przekazać odbiorcy. Z całą pewnością jest to pozycja ciekawa i napisana z pełnym obiektywizmem. To również kolejna cegiełka do utrwalenia pamięci o artystach z okresu II RP, którzy długo czekali na swoje miejsce w sercu i umyślę współczesnych Polaków.

Weszła na scenę. Tłum zgromadzony na widowni wyczekiwał wpatrzony w NIĄ. Artystka spojrzała na ludzi swoim dziewczęcym wyrazem twarzy. Światła skierowały się na NIĄ. Oczarowała ich już po kilku wypowiedzianych słowach. Bo taka była Jadwiga Andrzejewska. Kiedy grała w teatrze czy filmie, to całym sercem. Tym samym zdobyła ich serca i stała się gwiazdą. ...

Dodaj cytat z książki Jadwiga Andrzejewska na scenie i ekranie