rozwińzwiń

Lot nad kukułczym gniazdem

Okładka książki Lot nad kukułczym gniazdem Ken Kesey
Okładka książki Lot nad kukułczym gniazdem
Ken Kesey Wydawnictwo: Da Capo Ekranizacje: Lot nad kukułczym gniazdem (1975) Seria: Klasyka Współczesna literatura piękna
literatura piękna
1994-01-01
83-86611-15-4
Tomasz Mirkowicz
Ekranizacje:
Lot nad kukułczym gniazdem (1975)
Ken Kesey szpital psychiatryczny Wielka Oddziałowa Wódz Totalitaryzm

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Przeczytałam wieki temu, za wcześnie, bez doświadczenia. Jednak ta książka pociągnęła za sobą późniejsze wybory czytelnicze.

Kiedyś obiecałam sobie, że przeczytam książki, które pojawią się jako lektury w amerykańskich filmach, żeby porównać o czym oni czytają na lekcjach i ta książka się w tym zawierała. I cieszę się, że wcześniej po nią nie sięgnęłam, bo gdyby nie wyzwanie to bym po kilkunastu stronach odpuściła i rzuciła książkę w kąt.
Mogę spokojnie powiedzieć, że to nie było czytanie to było męczenie książki 🙈 Przerzucałam się z ebooka na audiobooka tylko po to żeby iść dalej z historią, ale ciągle miałam wrażenie, że czytam to samo i akcja wcale się nie posuwa do przodu.
Ciężko też mi się czytało książkę ze względu na to, że akcja osadzona jest w szpitalu psychiatrycznym i po niektórych pacjentach naprawdę czuć, że potrzebują pomocy, więc nabijanie się z nich wywoływało we mnie niechęć.
Książka dla osób o silnych nerwach i stalowych postanowieniach.
A, że o filmie słyszałam bardzo dobre opinie i fakt, że gra tam Jack Nicholson powoduje, że dam szanse tej historii, ale opowiedzianej w inny sposób 😜

Mogę spokojnie powiedzieć, że to nie było czytanie to było...

Miejsce i akcja: Oregon, USA, lata 60, XX wieku

Elementy: psychologiczny, tragikomedia

P.S..... Całość lekka i przyjemna, podszyta humorem. Spodziewałem się czegoś mocniejszego ale pozytywnie się zaskoczyłem. Teraz czas na film. Słyszałem również że powstał miniserial na netflixie dotyczący siostry Ratched. Zdecydowanie polecam lekturę.

Miejsce i akcja: Oregon, USA, lata 60, XX wieku

Elementy: psychologiczny, tragikomedia

Ciężko było mi wyjść z "klatek filmowych" czytając... Film jest tak wspaniały, że myślałem że książka będzie takim czytaniem "scenariusza" z didaskaliami, ale jednak nie. Do 1/3 jakoś ciężko i ślamazarnie mi szło nie zaprzyjaźniłem się jednak później było dużo lepiej gdy obraz filmowy odkleił się od wyobraźni. Świetny rytm książki bardzo przyjemnie płynąłem z treścią, choć "przyjemnie" to znaczy zmusiła mnie do refleksji. Świetnie przedstawione postaci w nadal tak krótkiej formie. I już teraz nie wiem film czy książka.....

Trochę nie rozumiem zachwytu nad tą książką. Nie twierdzę, że była zła, ale po przeczytaniu opinii na jej temat spodziewałem się dużo więcej. Były momenty niezłe, ale większość czasu się trochę nudziłem. To chyba nie mój klimat.

Świetna powieść, która powstała na długo przed epoką woke, więc młodszemu pokoleniu płatków śniegu może nie przypaść do gustu.

PS. Dużo lepsza niż film, chociaż i ten był bardzo dobry.

PS. Dużo lepsza niż film, chociaż i ten był bardzo dobry.

GENIALNE!!! Zanim ubiorę w słowa to, co mną poruszyło w trakcie czytania i po przeczytaniu, muszę chwilę odetchnąć, bo to była taka dawka emocji, obrazów i paraboli, że trzeba to przetrawić.

Książka w swoim przesłaniu jest ciekawa jednak czasami usypia spokojem. Cieszy mnie, że mimo przesłania - akcja nie dzieje się w jednym miejscu. Podobała mi się, lecz po opiniach spodziewałem się czegoś więcej.

Nie wiem czy się wzięłam za tę książkę w złym czasie, czy po prostu to nie jest to, ale męczyłam się z nią trochę. Były momenty dobre, ale często się nudziłam, a postacie i fabuła wcale nie kupiły mnie tak jak większości.

Książka mojego życia!

Opowieść o samotności, władzy i autorytecie - jak dla mnie.
I dla mnie to najpiękniesza historia o spotkaniu tych dwóch stanów.

Niezwykle ważna historia niszczenia człowieka.
Systemowe usypianie ludzkich odruchów, empatii, emocji, które zostało zafundowane komuś, kto system chciał ominąć/oszukać. Sprawiedliwe? Być może w systemie, który działa, ale kto decyduje czy system działa sprawnie czy jest sprawiedliwy?
Władza, nawet koślawa, nieodpowiedzialna i głupia zawsze może zniszczyć. Nie trzeba jej prowokować wypadem na łódkę, pomysłowością czy zgrabną myślą.
Książkowy McMurphy nie musi być Jackiem Nicolsonem... to tylko wytrych dla tych, który nie czytali książki. Przerysowany, charakterystyczny...
Pytanie na koniec brzmi jak bardzo kochasz wolność i na którym poziomie eksperymentu Milgrama byś się wycofał...

powodzenia w interpretacji

Książka mojego życia!

Opowieść o samotności, władzy i autorytecie - jak dla mnie.
I dla mnie to najpiękniesza historia o spotkaniu tych dwóch stanów.

Niezwykle ważna historia niszczenia człowieka.

23 259
    15 765