Joga z krzesłem. Praktyka jogi Iyangara z użyciem krzesła

Okładka książki Joga z krzesłem. Praktyka jogi Iyangara z użyciem krzesła Eyal Shifroni
Okładka książki Joga z krzesłem. Praktyka jogi Iyangara z użyciem krzesła
Eyal Shifroni Wydawnictwo: Galaktyka poradniki
poradniki
Galaktyka
2018-10-24
2018-10-24
Maria Pierzchała OSeR
joga Iyangara

Ciekawa publikacja i koncepcja. Niestety wymaga przygotowania - praktyka nie dla każdego.

"Joga jest dla każdego. Nikomu nie powinno się odmawiać szansy doświadczania jej dobrodziejstwa".

Przy pomocy odpowiedniego krzesła, można ze swoim ciałem zrobić naprawdę wiele, ale tylko pod warunkiem posiadania solidnych podstaw w praktyce jogi. Muszę przyznać, że niektóre z ćwiczeń ukazanych w tym poradniku, zdecydowanie przerosły moją wyobraźnię. Jak dobrze więc, że publikacja ta jest dostępna dla każdego.

Eyal Shifroni studiuje i praktykuje jogę od 1978 r., a od 1985 r. jest jej nauczycielem. Obecnie pracuje w środku Iyengara Yoga Center of Zichron-Ya’akov w Izraelu. Prowadzi także warsztaty z zakresu jogi Iyengara na całym świecie, w tym w Polsce.

"Joga z krzesłem" to publikacja składająca się z ośmiu rozdziałów ukazujących zastosowanie konkretnych rodzajów asan przy pomocy krzesła. Książka została wzbogacona o zdjęcia pokazujące jak winny wyglądać poszczególne pozycje. Całość natomiast zwieńcza dodatek w postaci łagodnych ćwiczeń dla każdego.

Już na samym wstępie do tego niezwykle praktycznego przewodnika po nauce jogi, czytelnik jest informowany, że książka ta nie jest przewidziana dla nowicjuszy, gdyż aby zacząć stosować ukazane w niej propozycje asan, należy znać podstawy jogi. To bardzo ważna informacja, gdyż próby zupełnych laików w tej materii mogłyby zakończyć się groźnymi urazami. Z moją, dość okrojoną wiedzą odnośnie jogi, udało mi się wykonać kilkanaście z ukazanych pozycji.

Eyal Shifroni podzielił proponowane przez siebie bloki ćwiczeń ze względu na rodzaje pozycji. Dzięki temu mamy w tej publikacji praktycznie wszystko – od pozycji stojących i siedzących po rożnego rodzaju wygięcia i skręty. Przy każdej pozycji autor opisuje zwięźle w komentarzu poszczególne etapy ćwiczenia oraz korzyści, jakie ono wywołuje. Znajdą więc tutaj coś dla siebie zarówno biegacze i rowerzyści, czy chociażby osoby pragnące rozwinąć swój zmysł równowagi. Najbardziej zaawansowanym etapem według mnie są skręty, których ukazane warianty wywołują zdumienie możliwościami ludzkiego ciała.

Publikacja została wydana w dużym formacie A-4 co z pewnością wpływa na jej praktyczniejsze użytkowanie. Wzbogacenie o ponad 350 zdjęć każdego z wariantów ćwiczeń z pewnością ułatwia wykonywanie ich samemu w domu. Na końcu poradnika zamieszczono zaś ważny dodatek ukazujący jogę rekreacyjną dla każdego, oczywiście przy pomocy krzesła. Dzięki temu nowicjusz może także spróbować swoich sił.

To niesamowite, że przy pomocy tak prostego przedmiotu jak krzesło, można przywrócić elastyczność mięśni, czy tez rozwinąć świadomość i kontrolę ciała. "Joga z krzesłem" to praktyczny przewodnik dla wszelakiej maści joginów, którzy pragną pogłębiać możliwości swojego ciała i umysłu za pomocą nauki jogi.

• Medytacja | duchowość | ajurweda | joga | świadomość ciała | sport
  • Sport/fitness/