Okładka książki Zakochane w psychopatach. Jak się uwolnić od niszczącego związku i odzyskać równowagę Sandra L. Brown
Sandra L. Brown Wydawnictwo: Sensus poradniki
poradniki
Women Who Love Psychopaths: Inside the Relationships of inevitable Harm With Psychopaths, Sociopaths & Narcissists
Sensus
2018-08-07
2018-08-07
Katarzyna Rojek

Rzetelne, naukowe podejście do tematu obecności psychopatów w życiu społecznym, a szczególnie w relacjach męsko-damskich. Jak krzywdzą, jak ich rozpoznać, jak się bronić. Praca niełatwa, ale obowiązkowa dla kobiet, przede wszystkim młodych. Brońmy się! Jest ich coraz więcej.

Wybitnie ciężko mi szła ta książka. Trzeba się przekopać przez połowę, żeby dojść do tematów relacji w związku, prób rozpoznania w nim toksycznego charakteru itd.

Pierwsza połowa to ciągła analiza różnych zaburzeń, masło maślane dla przeciętnego laika, w życiu nie usłyszałam tyle razy zwrotu "zaburzenia osobowości", co na pierwszych 60 stronach.

Po 2h lektury miałam wrażenie, że autorka ciągle powtarza to samo, tylko w różny sposób.

Męcząca.
Dla laika zbyt medyczne formułki. Dla psychiatry zbyt ogólny materiał.
Nie wiem dla kogo jest ta pozycja.

Czytałam ją z pozycji socjologa, ale nic mi nie dała.

Po 2h lektury miałam...

Książka przeznaczona, moim zdaniem, bardziej dla fachowców, czyli psychoterapeutów, socjologów, psychiatrów i dla osób mających zawodowo do czynienia z patologią w rodzinie, jak sędziowie i adwokaci rodzinni czy pedagodzy – ze względu na bardzo fachowy język, który dla laika jest mało zrozumiały. Autorka, psychoterapeutka, podaje definicję psychopatologii, wymienia jej rodzaje, po czym zajmuje się w tej książce tylko kilkoma typami psychopatów spośród wielu. Mnie osobiście najbardziej zainteresowały różnice w budowie i funkcjonowaniu mózgu osoby zaburzonej i osoby zdrowej. Jeżeli tak łatwo te różnice stwierdzić, to dlaczego nie stosuje się tej metody do diagnozowania? Przeprowadzona wśród ofiar ankieta opiera się na zbyt małej ilości respondentek, aby wysnuwać z niej ogólne wnioski. Poza tym autorka zawężyła temat do relacji kobieta-mężczyzna, podczas gdy w życiu mamy do czynienia w pracy czy w innych kontaktach społecznych z psychopatami obojga płci. Dla kobiet – ofiar bardziej polecałabym książki typu „Moje dwie głowy” albo blog autorki tejże książki.
Niemniej jest to cenna pozycja, próbująca opisac problem w sposób naukowy.

Pozycja dla każdej kobiety, która zastanawia się co jest nie tak z jej partnerem, raz jest czuły i kochający a raz katem... Raz czujesz się z nim jak w niebie, a następnego dnia - jak w piekle... Otwiera oczy, uświadamia ci, z kim tak naprawdę żyłaś / żyjesz i co motywuje twoje zachowanie. Na początku wszystko wygląda jak sielanka, w oczach innych uchodzicie za parę idealną... dopóki nie opadnie jego maska. Mocna książka.

Na półkach: , , , , , ,

Próba ogarnięcia przyczyn, dla których niektóre kobiety tkwią w bezsensownym związku ze swoim oprawcą. Wiele bardzo cennych uwag o ich psychice i sposobie myślenia.

Przeczytanie tej książki to najgorsza rzecz jaka mi się stała w tym roku!! Zacznijmy od tego, że już na samym wstępie autorka kłamie pisząc, że nie ma książek, które skupiałyby się na losach ofiarach przemocy. Na szybko przypomniałem sobie, że są takie książki, jak "Dlaczego fascynuje nas zło", "Laleczki skazańców", "moje dwie głowy". Kolejne kłamstwo jakim karmi nas autorka - świat roi się od psychopatów. Psychopata jest w stanie zabić Cię, zjeść Twoje zwłoki i po godzinie czasu o tym zapomnieć. A nie, ktoś kto Cię wyzywa w związku!

To, że autorka żyje w świcie w którym ofiary przemocy domowej to tylko kobiety- w żaden sposób mnie nie rusza. Ale warto wiedzieć, że pokazując kobietą, że mężczyźni też doświadczają przemocy domowej można wiele w ten sposób pomóc. Autorka robi z siebie eksperta – a pisze tak " sprytnie wykorzystałam swoje wykształcenie przeprowadzając ankietę na 80 ciu kobietach z całego świata. Błagam powiedzcie mi gdzie ten spryt o co chodzi w tym sprycie.

Autorka wie, jak uderzyć w serce wykorzystanej kobiety dlatego pisze tak, żeby przyciągnąć swoje ofiary na terapie i zamiast pomóc – to daje im świat w którym one super się odnajdą. To świat pełen przemocy, to świat w którym na każdym kroku chodzą psychopaci, których zmienić się nie da. Bo, jak Ty zrobisz kilometr dla nich, to oni może dla Ciebie minimetr. Czytanie książki dla osoby normalnej, to bardzo traumatyczne doznanie. Nie ma tak niskiej skali, żeby ocenić książek. Szkoda stringów, papierków po gumie, prądu, słońca i wiatru, żeby ją przeczytać.

Autorka początkowo pracowała z psychopatami, ale uznała, że postępy w terapii są milimetrowe, a straty psychiczne dla niej samej można mierzyć w milach. To chyba najlepsze podsumowanie, dlaczego zdecydowała się pomagać ofiarom psychopatów, a nie im samym.
Książka bardzo konkretna, rzeczowa.

Książka bardzo konkretna, rzeczowa.

Autorka na wstępie zachęca do szerzenia tej książki wśród ofiar psychopatów czy osób z wszelkimi zaburzeniami związanymi z niskim poziomem lub brakiem empatii lub wyrzutów sumienia, jednak część książki napisana jest naukowym językiem. Piszę o tym na początku, ponieważ mimo wszystko nie należy się zniechęcać, a po książkę sięgnąć warto.

Autorka stara się ująć zjawisko wyżej wymienionych zaburzeń zarówno przez opis samego zaburzenia, funkcjonowania mózgu psychopatów, ich działania czy typowych zachowań (czyli po czym poznać, że możemy mieć do czynienia z osobą zaburzoną),omawia temat cech osób, które stają się najczęściej ofiarami psychopatów wchodząc z nimi w związek, omawia proces funkcjonowania związku, wychodzenia z niego (czyli co musi się stać, żeby uwolnić się od psychopaty),na końcu krótko opisuje jakie konsekwencję wiążą się z wychowywaniem dzieci, dla których jeden z opiekunów jest osobą zaburzoną.

Przy tak szerokim ujęciu tematu książka pobieżnie (chociaż dla mnie wystarczająco przy większości z tematów) przedstawia wszelkie konsekwencje i procesy związane z zakochaniem w osobie zaburzonej - tytuł mówi o psychopacie ale nie należy się tym sugerować, ponieważ omawiane są również inne zaburzenia, dla których szereg cech jest wspólnych.

Książka momentami trudna, jednak warta podjęcia wysiłku. Tym bardziej, że bardzo wiele osób z naszego otoczenia w mniejszym lub większym stopniu jest zaburzona. Mówiąc - psychopata - myślimy - morderca, gwałciciel, pedofil, sadysta. A okazuje się, że nie do końca tak to wygląda...

Autorka stara się ująć zjawisko...

Znakomita książka, przedstawiająca motywację zarówno psychopaty jak i ofiary do tego, że są "razem". Szczegółowo przeprowadza ofiarę przez meandry zagubienia w związku z Dr. Jackylem i Mr. Hydem. Lektura obowiązkowa dla kobiet bez względu na statut społeczny, dla rodzin, przyjaciół, którzy chcą zrozumieć dlaczego ich bliski tkwi albo tkwił w tym bagnie emocji.

Książka bardzo szczegółowo opisuje psychopatię, związek z nim. Obowiązkowa lektura dla każdej kobiety. Ciężko rozróżnić kto ma dobre intencje a kto ich nie ma. Zwłaszcza jeśli chodzi o ludzi bez wyrzutów sumienia, bez empatii. Polecam

• Psychologia