I rozpętało się piekło. Świat na wojnie 1939-1945

2013-10-24
Michał Ronikier
Michał Ronikier II wojna światowa historia powszechna korespondencja
Inne

Świetna książka o II wojnie światowej. Dużym plusem jest przedstawienie problemu przez pryzmat wspomnień świadków.

Więcej w tej książce jest informacji na temat holokaustu Żydów aniżeli na temat wysiłku zbrojnego Polski w czasie 2 wojny światowej. Temat powstania warszawskiego przemilczany ... temat Monte Cassino też pobieżnie omówiony... Książka raczej dla czytelnika z Europy Zachodniej a najbardziej dla Anglików. Przecież autor tak chwalił Monty'ego że nie zdziwię się jeśli wkrótce napisze jego biografię

Mnie zaciekawiło pytanie: Jak II wojnę światową relacjonowałyby dzisiejsze media? To pytanie sprawiło, że byłam przekonana, że autor pokusi o taki trym narracji. Napisana jak normalna książka o tym okresie. Bardzo ciekawie napisana, więc dość szybko się czyta. Dużym minusem jest potraktowanie po macoszemu frontu wschodniego, mimo że autor kilkakrotnie zaznacza, że najwięcej ofiar było właśnie na tym terenie.

Książka ciekawa. Nietrudno uporać się z ponad 900 stronami opisu II wojny światowej. Narracja prowadzona jest wieloma sposobami. Autor opisując odziałania przywódców państw, głównodowodzących, czy generalicji. Wspiera je wspomnieniami walczących lub represjonowanych cywili. I nie górnolotnymi deklaracjami, ale przywołanym strachem, bólem, cierpieniem. Choć często z wiarą, że czemuś dobremu to służy. To co lubię w pisarstwie Maxa Hastingsa, Antonego Beevor i innych anglosaskich historyków, to spojrzenie "od dołu". Prócz szerokiego zakreślenia strategii przywołują optykę tych których mieliły młyny historii. Nie zapisują stron skomplikowanymi opisami ruchów wojsk do wioski X, nie zanudzają nieciekawymi cytatami (oczywiście bibliografia jest obszerna) bez znaczenia. Którą to manierą katowali mnie rodzimi historycy - na szczęście to się zmienia. Max Hastings stara się nam uzmysłowić, że II wojna światowa to nie była tylko europejska trauma (do tego pojęcia zaliczam też anglosaskich sojuszników z USA na czele), a zwłaszcza dramat Polaków jak często o tym mówimy. Choć autor poświęca nam sporo uwagi i to z życzliwością. Potrafi nakreślić perspektywę "wielkich" ówczesnego świata. Jak Wielka Brytania, która na głowie miała nie tylko środkową Europę. Decyzje jej polityków i rzutowały na życie wielu milionów ludzi od Palestyny po Indie. Upadający - jak pokazała ta wojna - Albion musiał myśleć o całym globie. I na koniec, co by nie mówić to Wielka Brytania i Francja (choć z oporami) przystąpiły do tej wojny, a nie zostały wmieszane przez agresję. Tu też zgadzam się z autorem.

Świetnie napisana, wciągająca opowieść o II wojnie. Nie jest idealnie obiektywna, ale porusza emocje, porządkuje fakty, pozwala nakreślić panoramę świata ogarniętego wojną. Znakomita lektura. Polecam.

Wiele z wydarzeń opisanych przez Hastingsa zasługuje na oddzielne książki. Jeśli jednak szukacie zbiorczego podsumowania największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości, trafiliście doskonale. Wydaje się, że na około 900 stronach udało się zmieścić wszystkie najistotniejsze fakty, stworzyć zarys wojny z perspektywy polityków, dowódców i zwykłych żołnierzy, a ponadto zrobić to w sposób niezwykle interesujący. Nie nudziłem się nawet przez chwilę, co biorąc pod uwagę gabaryty tej książki, a także mój niesamowicie niski poziom koncentracji, jest dużym wyczynem autora i tłumacza. Mocno polecam.

Polecam - po prostu. Zwłaszcza dla "laików", którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę, na temat owego konfliktu.
Przyłączam się do opinii, że każdy powinien przeczytać tę książkę.
Książka jest dość szczegółowa, w prawdzie samej Polsce w '39 nie poświęca wiele miejsca, ale zapewne dlatego, że "akcji" na naszych terenach nie było sporo. Poza tym zwiększenie objętości opisów spowodowałoby, że książka stała by się nudna. A osoby chcące wniknąć głębiej w konkretne zagadnienie i tak raczej sięgną po dedykowaną pozycję.
Sam opis podpiera się mocno na relacjach naocznych świadków. Niektóre opisy są szokujące i obdzierają wojnę z "romantyzmu" typowego dla programów dokumentalnych, które sucho mówią o zatopionych okrętach lub rozbitych armiach.

Przyłączam się do opinii, że każdy powinien przeczytać tę książkę.

Przeczytać o II Wojnie Światowej w jednej książce - bezcenne. Nie jestem historykiem dlatego nie będę oceniał pod tym kątem, ale z lektury "I rozpętało się piekło" jestem zadowolony, choć była to długa wyprawa przez te kilka lat XX wieku, jestem zadowolony z tego, iż zostało opisane to w przystępny, nowoczesny sposób, pozwalający na zupełnie inne spojrzenie. Świetnie wkomponowane wspomnienia różnych ludzi, opisy i zdjęcia, a w dodatku brak przepełnienia historii datami, sprawia, że czyta się jak powieść a nie wałkowanie lekcji w szkole.

Blisko 1000 stron ale warto.

Blisko 1000 stron ale warto.

"Najlepsza jednotomowa historia II wojny światowej, jaką kiedykolwiek napisano." - czy najlepsza??? - tutaj miałbym spore wątpliwości.
W książce jest sporo błędów i niedociągnięć. Już nie wspominając, że o Polakach walczących w czasie II WŚ na wszystkich frontach (poza pierwszym rozdziałem) prawie w ogóle nie wspomina.
Wstyd panie Hastings!!!

Moja ocena: 6.0