I rozpętało się piekło. Świat na wojnie 1939-1945

Okładka książki I rozpętało się piekło. Świat na wojnie 1939-1945 Max Hastings
Okładka książki I rozpętało się piekło. Świat na wojnie 1939-1945
Max Hastings Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie reportaż
972 str. 16 godz. 12 min.
Kategoria:
reportaż
Tytuł oryginału:
All Hell let Loose. The World at War 1393-1945
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Literackie
Data wydania:
2018-08-29
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-24
Liczba stron:
972
Czas czytania
16 godz. 12 min.
Język:
polski
ISBN:
9788308065563
Tłumacz:
Michał Ronikier
Tagi:
Michał Ronikier II wojna światowa historia powszechna korespondencja
Inne
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
120 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
306
209

Na półkach: , , , ,

Równy miesiąc zajęło mi przebrnięcie przez tę, że użyję tego mało eleganckiego określenia ,,cegłę". Nie przychodzi mi na myśl lepsze słowo na określenie 1000 stronicowej, monumentalnej, jedno tomowej syntezy II Wojny Światowej autorstwa brytyjskiego historyka wojskowości i publicysty Maxa Hastingsa.

,,I rozpętało się piekło" to wydawnictwo wyjątkowe które stanowi próbę - i to całkiem udaną- ujęcia całego horroru największego konfliktu w dziejach na kartach jednej książki. Niemiecki blitzkrieg, bitwa o Anglię, wojna w Afryce, front wschodni, lądowania na Sycylii i w Normandii, walki na Atlantyku oraz na Pacyfiku czy w Chinach to oczywiście podstawowe zagadnienia o których przyjdzie nam czytać. Ze zrozumiałych względów zabrakło wielu interesujących tematów by wymienić choćby szczególnie ważne dla nas Polaków powstanie warszawskie. Zaszczytny udział Polaków czy to w Bitwie o Anglię czy w walkach o Monte Cassino także został jedynie wspomniany czego jednak nie uważam za minus w tego typu syntezie w której nie da się umieścić wszystkiego. Autor sprytnie operuje chronologią i przeskakuje między kolejnymi regionami działań wojennych tworząc jednolity i spójny obraz sytuacji.

W moim odczuciu książka jest utrzymana nie tyle w konwencji pracy historycznej co raczej relacji dziennikarskiej (ale z przyzwoitym oparciem źródłowym). Poza kolejnymi sekwencjami faktów politycznych mamy tutaj mnóstwo świadectw i cytatów z dzienników czy pamiętników żołnierzy wszystkich narodowości które sprawiają, że wyobrażamy sobie lepiej ogrom cierpień jakie przeżywali ci ludzie. Sporo miejsca co jak najbardziej zrozumiałe zostało przeznaczone na opis Holokaustu. W tym przypadku znów lektura żywych relacji świadków tej zbrodni niejednokrotnie przyprawi nas o ciarki na plecach.

Autor wydaje się całkiem obiektywny w swoich ocenach. Co ciekawe bywa nawet krytyczny jeśli chodzi o ogólny udział i postawę Brytyjczyków czy ewaluację czołowych postaci ze swojego kraju jak generał Montgomery czy Winston Churchill. Z pewnością nie mógłbym zarzucić mu tutaj ,,patriotycznej stronniczości" jaka często miewa miejsce wśród historyków.

,,Bez wątpienia najlepsza jednotomowa historia drugiej wojny światowej, jaką kiedykolwiek napisano" głosi rekomendacja Sunday Timesa zamieszczona na okładce. Osobiście daleki jestem od tego typu stwierdzeń. Jest to z pewnością pozycja inna niż konkurencyjne prace. Zawierająca zdecydowanie mniej liczb i dat dziennych niż bardziej szczegółowa ale za to skupiająca się na Europie praca Antony'ego Beevora. Przedstawiona z kolei bardziej chronologicznie niż koncepcja doboru raczej tematycznego Normana Daviesa. W mojej ocenie najbardziej też z nich przystępna. Jeśli miałbym wybrać jedną syntezę II Wojny Światowej nie wykluczone, że zdecydowałbym się właśnie na Hastingsa.

Równy miesiąc zajęło mi przebrnięcie przez tę, że użyję tego mało eleganckiego określenia ,,cegłę". Nie przychodzi mi na myśl lepsze słowo na określenie 1000 stronicowej, monumentalnej, jedno tomowej syntezy II Wojny Światowej autorstwa brytyjskiego historyka wojskowości i publicysty Maxa Hastingsa.

,,I rozpętało się piekło" to wydawnictwo wyjątkowe które stanowi próbę - i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
149
111

Na półkach:

Jest dobra ale nie wiem czy nie za długa :)

Jest dobra ale nie wiem czy nie za długa :)

Pokaż mimo to

avatar
54
12

Na półkach:

Świetna książka o II wojnie światowej. Dużym plusem jest przedstawienie problemu przez pryzmat wspomnień świadków.

Świetna książka o II wojnie światowej. Dużym plusem jest przedstawienie problemu przez pryzmat wspomnień świadków.

Pokaż mimo to

avatar
460
17

Na półkach:

Więcej w tej książce jest informacji na temat holokaustu Żydów aniżeli na temat wysiłku zbrojnego Polski w czasie 2 wojny światowej. Temat powstania warszawskiego przemilczany ... temat Monte Cassino też pobieżnie omówiony... Książka raczej dla czytelnika z Europy Zachodniej a najbardziej dla Anglików. Przecież autor tak chwalił Monty'ego że nie zdziwię się jeśli wkrótce napisze jego biografię

Więcej w tej książce jest informacji na temat holokaustu Żydów aniżeli na temat wysiłku zbrojnego Polski w czasie 2 wojny światowej. Temat powstania warszawskiego przemilczany ... temat Monte Cassino też pobieżnie omówiony... Książka raczej dla czytelnika z Europy Zachodniej a najbardziej dla Anglików. Przecież autor tak chwalił Monty'ego że nie zdziwię się jeśli wkrótce...

więcej Pokaż mimo to

avatar
464
433

Na półkach:

Mnie zaciekawiło pytanie: Jak II wojnę światową relacjonowałyby dzisiejsze media? To pytanie sprawiło, że byłam przekonana, że autor pokusi o taki trym narracji. Napisana jak normalna książka o tym okresie. Bardzo ciekawie napisana, więc dość szybko się czyta. Dużym minusem jest potraktowanie po macoszemu frontu wschodniego, mimo że autor kilkakrotnie zaznacza, że najwięcej ofiar było właśnie na tym terenie.

Mnie zaciekawiło pytanie: Jak II wojnę światową relacjonowałyby dzisiejsze media? To pytanie sprawiło, że byłam przekonana, że autor pokusi o taki trym narracji. Napisana jak normalna książka o tym okresie. Bardzo ciekawie napisana, więc dość szybko się czyta. Dużym minusem jest potraktowanie po macoszemu frontu wschodniego, mimo że autor kilkakrotnie zaznacza, że...

więcej Pokaż mimo to

avatar
127
97

Na półkach:

Książka ciekawa. Nietrudno uporać się z ponad 900 stronami opisu II wojny światowej. Narracja prowadzona jest wieloma sposobami. Autor opisując odziałania przywódców państw, głównodowodzących, czy generalicji. Wspiera je wspomnieniami walczących lub represjonowanych cywili. I nie górnolotnymi deklaracjami, ale przywołanym strachem, bólem, cierpieniem. Choć często z wiarą, że czemuś dobremu to służy. To co lubię w pisarstwie Maxa Hastingsa, Antonego Beevor i innych anglosaskich historyków, to spojrzenie "od dołu". Prócz szerokiego zakreślenia strategii przywołują optykę tych których mieliły młyny historii. Nie zapisują stron skomplikowanymi opisami ruchów wojsk do wioski X, nie zanudzają nieciekawymi cytatami (oczywiście bibliografia jest obszerna) bez znaczenia. Którą to manierą katowali mnie rodzimi historycy - na szczęście to się zmienia. Max Hastings stara się nam uzmysłowić, że II wojna światowa to nie była tylko europejska trauma (do tego pojęcia zaliczam też anglosaskich sojuszników z USA na czele),a zwłaszcza dramat Polaków jak często o tym mówimy. Choć autor poświęca nam sporo uwagi i to z życzliwością. Potrafi nakreślić perspektywę "wielkich" ówczesnego świata. Jak Wielka Brytania, która na głowie miała nie tylko środkową Europę. Decyzje jej polityków i rzutowały na życie wielu milionów ludzi od Palestyny po Indie. Upadający - jak pokazała ta wojna - Albion musiał myśleć o całym globie. I na koniec, co by nie mówić to Wielka Brytania i Francja (choć z oporami) przystąpiły do tej wojny, a nie zostały wmieszane przez agresję. Tu też zgadzam się z autorem.

Książka ciekawa. Nietrudno uporać się z ponad 900 stronami opisu II wojny światowej. Narracja prowadzona jest wieloma sposobami. Autor opisując odziałania przywódców państw, głównodowodzących, czy generalicji. Wspiera je wspomnieniami walczących lub represjonowanych cywili. I nie górnolotnymi deklaracjami, ale przywołanym strachem, bólem, cierpieniem. Choć często z wiarą,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
743
668

Na półkach: ,

Świetnie napisana, wciągająca opowieść o II wojnie. Nie jest idealnie obiektywna, ale porusza emocje, porządkuje fakty, pozwala nakreślić panoramę świata ogarniętego wojną. Znakomita lektura. Polecam.

Świetnie napisana, wciągająca opowieść o II wojnie. Nie jest idealnie obiektywna, ale porusza emocje, porządkuje fakty, pozwala nakreślić panoramę świata ogarniętego wojną. Znakomita lektura. Polecam.

Pokaż mimo to

avatar
699
27

Na półkach:

Wiele z wydarzeń opisanych przez Hastingsa zasługuje na oddzielne książki. Jeśli jednak szukacie zbiorczego podsumowania największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości, trafiliście doskonale. Wydaje się, że na około 900 stronach udało się zmieścić wszystkie najistotniejsze fakty, stworzyć zarys wojny z perspektywy polityków, dowódców i zwykłych żołnierzy, a ponadto zrobić to w sposób niezwykle interesujący. Nie nudziłem się nawet przez chwilę, co biorąc pod uwagę gabaryty tej książki, a także mój niesamowicie niski poziom koncentracji, jest dużym wyczynem autora i tłumacza. Mocno polecam.

Wiele z wydarzeń opisanych przez Hastingsa zasługuje na oddzielne książki. Jeśli jednak szukacie zbiorczego podsumowania największego konfliktu zbrojnego w historii ludzkości, trafiliście doskonale. Wydaje się, że na około 900 stronach udało się zmieścić wszystkie najistotniejsze fakty, stworzyć zarys wojny z perspektywy polityków, dowódców i zwykłych żołnierzy, a ponadto...

więcej Pokaż mimo to

avatar
312
179

Na półkach: ,

Polecam - po prostu. Zwłaszcza dla "laików", którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę, na temat owego konfliktu.
Przyłączam się do opinii, że każdy powinien przeczytać tę książkę.
Książka jest dość szczegółowa, w prawdzie samej Polsce w '39 nie poświęca wiele miejsca, ale zapewne dlatego, że "akcji" na naszych terenach nie było sporo. Poza tym zwiększenie objętości opisów spowodowałoby, że książka stała by się nudna. A osoby chcące wniknąć głębiej w konkretne zagadnienie i tak raczej sięgną po dedykowaną pozycję.
Sam opis podpiera się mocno na relacjach naocznych świadków. Niektóre opisy są szokujące i obdzierają wojnę z "romantyzmu" typowego dla programów dokumentalnych, które sucho mówią o zatopionych okrętach lub rozbitych armiach.

Polecam - po prostu. Zwłaszcza dla "laików", którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę, na temat owego konfliktu.
Przyłączam się do opinii, że każdy powinien przeczytać tę książkę.
Książka jest dość szczegółowa, w prawdzie samej Polsce w '39 nie poświęca wiele miejsca, ale zapewne dlatego, że "akcji" na naszych terenach nie było sporo. Poza tym zwiększenie objętości opisów...

więcej Pokaż mimo to

avatar
166
31

Na półkach:

Przeczytać o II Wojnie Światowej w jednej książce - bezcenne. Nie jestem historykiem dlatego nie będę oceniał pod tym kątem, ale z lektury "I rozpętało się piekło" jestem zadowolony, choć była to długa wyprawa przez te kilka lat XX wieku, jestem zadowolony z tego, iż zostało opisane to w przystępny, nowoczesny sposób, pozwalający na zupełnie inne spojrzenie. Świetnie wkomponowane wspomnienia różnych ludzi, opisy i zdjęcia, a w dodatku brak przepełnienia historii datami, sprawia, że czyta się jak powieść a nie wałkowanie lekcji w szkole.

Przeczytać o II Wojnie Światowej w jednej książce - bezcenne. Nie jestem historykiem dlatego nie będę oceniał pod tym kątem, ale z lektury "I rozpętało się piekło" jestem zadowolony, choć była to długa wyprawa przez te kilka lat XX wieku, jestem zadowolony z tego, iż zostało opisane to w przystępny, nowoczesny sposób, pozwalający na zupełnie inne spojrzenie. Świetnie...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  452
 • Przeczytane
  141
 • Posiadam
  76
 • Teraz czytam
  21
 • Historia
  20
 • E-book
  6
 • II wojna światowa
  6
 • Chcę w prezencie
  5
 • Historyczne
  5
 • Ulubione
  3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki I rozpętało się piekło. Świat na wojnie 1939-1945


Podobne książki

Przeczytaj także