Zgadnij kto

2018-09-05
Data 1. wydania:
2018-10-18
Michał Jóźwiak
kryminał śledztwo zabójca zabójstwo zagadka kryminalna

Oficjalne recenzje i

Escape room w makabrycznej odsłonie

503 175 39

Bardzo wciągnęła mnie ta książka. Nie mogłam doczekać się końca, bo bardzo chciała poznać odpowiedź na pytanie "Zgadnij kto". Morgan Sheppard zasłynął jako młodociany detektyw, gdy jako jedenastolatek odkrył kto jest zabójca nauczyciela matematyki. Staje się sławny i niczego mu nie brakuje. Pewnego dnia budzi się w pokoju hotelowym przywiązany do łóżka. Razem z nim jest pięć nieznajomych osób. Kim są i dlaczego razem z nim znaleźli się w jednym pokoju? Zaczyna się mordercaza gra, a czas nieubłaganie ucieka..

Książka była niesamowicie wciagajaca. Wręcz nie mogłem się od niej oderwać. Co chwile cos mnie w niej zaskakiwalo, a moje podejrzenia co do zabójcy przeskakiwaly z jednej osoby na druga. Zakończenie było dobre, nie powiem, że wybitne, ale nie było też całkowicie beznadziejne. Z chęcią przeczytam kolejne książki tego autora.

Ach, co to była za książka ❤️. Przedstawiam Państwu #zgadnijkto autorstwa Chrisa McGeorga. Niezwykle wciągająca historia o kradzieży tożsamości. Historia Morgana, który za dzieciaka rozwiązał zagadkę śmierci swojego nauczyciela matematyki. Rozwiązanie tej zagadki sprawiło, że życie bohatera się zmieniło. Z czasem stał się gwiazdą, która pewnego dnia zostaje porwana. Budzi się w hotelu z czworgiem innych ludzi i trupem w wannie. Jedno z czwórki go zabiło. Gwarantem wolności jest podanie tożsamości sprawcy przez Morgana. Czy mu się uda? A może jednak nic nie jest takie jak się wydaje i to wszystko to tylko gra pozorów? Przeczytałam w kilka godzin. Przepadłam. Polecam.

"Uzależnienie, kochany, jest jak rak, ale taki szczególny, który ci wmawia, że chcesz go mieć."

"Zgadnij kto" przyciągnęło mnie okładką - w prostocie siła - oraz intrygującym opisem. I choć książka była dość ciekawa, cała intryga również, to jednak czegoś mi tu zabrakło.
Tylna okładka kusi takimi hasłami jak: znakomity kryminał utrzymany w konwencji escape roomu, klaustrofobiczna atmosfera (która możemy założyć, że z każdą minutą będzie gęstnieć). Niestety tego mi tu zabrakło, a najbardziej tego ostatniego punktu. Pojawiające się wspomnienia głównego bohatera wybijały z rytmu, przez co ta cała obiecana atmosfera i szybko mijający czas, jaki mieli podejrzani, stawał się bez znaczenia. Dodatkowo pierwsza część książki trochę mnie męczyła. Nie mogłam się wgryźć w fabułę. Druga część za to miała już zupełnie inne tempo i było o wiele ciekawiej.
Morgan Sheppard to główny bohater i... nie lubię go. Facet od zawsze miał wręcz przesadzone parcie na szkło, a do tego był klasycznym bucem. Jego wspomnienia o tym jak to fajnie być sławnym i ciągle na rauszu, były mało interesujące. O wiele ciekawsi byli dla mnie ludzie wokół niego - ci z jego normalnego życia i z pokoju, a w szczególności jeden osobnik z przeszłości.
Ogólnie mam wrażenie, że druga część jest bardziej dynamiczna i że więcej się dzieje, choć powinno być odwrotnie, bo to właśnie w pierwszej mamy ten wyścig z czasem i zagadkę do rozwiązania, co daje nam więcej możliwości na dodatkową akcję i ewentualne komplikacji. Mimo to "Zgadnij kto" jest ciekawą pozycją, chociaż nie zachwyca i nie wywołuje efektu "łooo matko, ale super". Druga część książki zdecydowanie wygrywa. Podsumowując - określę "Zgadnij kto" swoim prostym i klasycznym stwierdzeniem, że jest całkiem okej.

Ogólnie bardzo ciekawa ale ciężko mi się ją czytało... to kwestia gustu, bo są takie ,które pochłaniałam w jeden dzień...no ale jeśli lubisz zagadki i skomplikowane życiorysy to będzie idealna...

Tą książkę wspominam naprawdę dobrze i zaliczam ją do "top 10 ulubionych książek", jedyne do czego mogę się przyczepić to to że jednak zakończenie tej książki mogło zostać lepiej poprowadzone, czuje taki niedosyt i pustkę po przeczytaniu. Bardzo polecam.

Ten thriller jest genialny! Nie mogłam się oderwać, a fabuła szybko mnie zaintrygowała. Polecam z całego serca.

Bardzo udany debiut, książka z każdym kolejnym rozdziałem nabiera tempa i akcja się rozkręca.
Ciekawa, nietuzinkowa historia powoduje że czyta się szybko, z dużym zainteresowaniem, fabuła wciąga i trzyma w napięciu.

Bardzo udany debiut autora, książka cały czas trzyma w napięciu nie sposób się od niej oderwać. Zakończenie mogłoby być lepsze bardziej dopracowane