Pszczółka

Okładka książki Pszczółka Isabelle Arsenault, Kristen Hall
Okładka książki Pszczółka
Isabelle ArsenaultKristen Hall Wydawnictwo: Kultura Gniewu Seria: Krótkie Gatki komiksy
40 str. 40 min.
komiksy
Krótkie Gatki
Kultura Gniewu
2018-06-22
2018-06-22
40 min.
Marceli Szpak
komiks picurebook pszczoły pszczółka album miód przyroda natrura

Okładka książki Jestem Śmierć Elisabeth Helland Larsen, Marine Schneider
Jestem Śmierć Elisabeth Helland L...
Okładka książki Zrób sobie komiks. Zostań superbohaterem Piotr Kasiński, Robert Trojanowski
Zrób sobie kom... Piotr Kasiński, Rob...
Okładka książki Marzi - 1 - Dzieci i ryby głosu nie mają Sylvain Savoia, Marzena Sowa
Marzi - 1 - Dz... Sylvain Savoia, Mar...
Okładka książki Zwrotnik Panny Krzysztof Gawronkiewicz, Michał Kalicki
Zwrotnik Panny Krzysztof Gawronkie...

Książka z bardzo małą ilością tekstu i charakterystycznymi ilustracjami. Dla mnie była spoko, ale znów nie było żadnych fajerwerków. Historia może być ciekawa dla dziecka, które chciałoby bliżej poznać pszczoły i ich rolę w środowisku.

Pszczoły to jedne z najważniejszych owadów, w naszym ekosystemie. Zapylają ogromną ilość roślin, dają miód oraz pyłek pszczeli. Niestety od kilku dekad mamy drastyczny spadek ich populacji, na całym świecie. Szczególnie w rejonach mocno zurbanizowanych oraz rolnych. Pszczoła to delikatny owad, zatem szkodzi jej wiele czynników. Od chemikaliów, przez grzyby na roztoczach skończywszy. Prezentowana dzisiaj książka dla dzieci, napisana przez Kristen Hall oraz zilustrowana przez Isabelle Arsenault, ma przybliżyć dzieciom, ale również dorosłym, jak ważny, delikatny oraz kruchy jest świat pszczół.

Ta prosta bajka opisuje w skrócony sposób, jeden rok z życia pszczół. Oczywiście w sposób taki, aby małe dziecko zrozumiało, jak ważne są to dla naszego świata owady. Znajdziemy zatem krótką scenę zbierania pyłku i nektaru, zapylania roślin, produkcji miodu i tak dalej. Na samym końcu zaś widnieje obszerny opis od autorki, jak dbać o pszczoły. Nawołuje tam do nie zabijania tych owadów, zachowania ich naturalnego środowiska, pomocy w zbieraniu pyłku, dzięki sadzeniu kwiatów i tym podobne rzeczy. Warto je sobie wziąć do serca, bo populacja pszczoły miodnej na świecie naprawdę drastycznie spadła w ostatniej dekadzie. Jej brak natomiast odbija się znacząco na sadownictwie oraz rolnictwie, a co za tym idzie całej gospodarce spożywczej.

To co jest jednak najmocniejszą stroną tej książeczki, to ilustracje. Są wykonane po prostu przecudnie, w genialnej kolorystyce, z masą nawiązań do barw miodu. Często na pierwszym planie pyłek, nektar oraz kwiaty koloru żółtego czy miodowego, są mocno zaznaczone. W efekcie tego zabiegu od razu przyciągają uwagę czytelnika, nadając większy sens danej scenie. Widać to szczególnie w scenie gdy pszczoły się wybudzają, gdzie na planszy mamy, jakby coś na kształt kropli miodu. Naprawdę ciekawy zabieg, zapadający w pamięci i przykuwający oko czytelnika. "Pszczółka" to bardzo ważna książeczka dla maluchów, która uświadomi im, jak istotne są dla naszego życia pszczoły. Cieszę się, że pojawiła się ona na naszym rynku, bo mam wrażenie, że nadal ludzie nie doceniają tych pracowitych owadów. Może kiedyś się to zmieni, tylko oby nie za późno.

"PSZCZÓŁKA", to książeczka radosna, odmalowana słonecznymi kolorami, wesoło artystyczna. Pszczółki się kocha i docenia, to stworzenia wyjątkowe, ważne dla nas i dla całego świata. Wzory pracowitości, sumienności, zorganizowania. Jest w tych małych ciałkach wieki duch, który został pięknie pokazany w tej pozycji za sprawą ilustracji Isabelle Arsenault i tekstu Kristen Hall.
Dostajemy tu jednak nie tylko atrakcyjny wizualnie produkt, ale i wartościową lekcję. Dziecko w prosty sposób zaczyna rozumieć życie pszczół i ich znaczenie. Na końcu autorki załączyły wspaniały tekst, w którym czytamy o tym, jak wyglądałby świat bez pszczół i jak można pomóc pszczołom.
Ilustracje Arsenault są wyjątkowe, bo mają w sobie uśmiech, budzą ciepłe uczucia, rozpromieniają. Ogromnie podoba mi się obraz zrobiony pod zdanie : "I oto syta jest pszczółka" - mamy tu dumną, zadowoloną czarno-żółtą bohaterką, która podpiera się pod boki i wygląda przy tym uroczo. Kolejną faworytką jest ilustracja przedstawiająca dwie pszczółki siedzące na gałęzi - takie to dobre, poczciwe, pełne przyjaźni. Lecz każda strona jest warto uwagi i każda słoneczna.
Co do fabuły, została ona sprytnie wymyślona przez Hall, która w bardzo "dźwiękonaśladowczy" sposób ukazała życie tych małych stworzeń. Mamy tu dużo BZYKU, FIKU, Ciiiii, Szzz..., ZIUUUUUUUUM! N ie wiem jak jest w oryginale, ale po polsku brzmi to fantastycznie.
Śledzimy najpierw losy jednej pszczółki, którą najpierw słyszymy, a dopiero potem widzimy. Następnie ukazana została cała pszczela praca, ul i jego organizację. Jest to zamknięte w porach roku, więc wiemy, co nasze pracusie robią latem... a co zimą.
I oczywiście MIÓD! Uwielbiam MIÓD! Czasem myślę, że powinnam urodzić się niedźwiadkiem. Zdrowy, pyszny, złocisty - marzenie. Lecz tylko ten z pasiek, prawdziwy, a nie jakieś tam produkty "miodopodobne". Ja mam zaprzyjaźnione pasieki i tam właśnie uzupełniam zapasy.

Kochajmy i dbajmy o nasze PSZCZÓŁKI
8/10
krótkie gatki
Wydawnictwo Kultura Gniewu

Książka napisana tragicznym językiem... Pomijając kwestię łamańców językowych, te mogá spełniać rolę ćwiczeń logopedycznych,ale sam tekst jest naprawdę ciężki i źle połamany. Tej książki nie da się czytać płynnie, nawet po parokrotnej lekturze.
Na plus książki są ilustracje i tematyka, ale sądzę że da się znaleźć lepsze propozycje.

"Podlatuje, pomrukuje, pobzykuje...To pszczółka!"
Z myślą o najmłodszych czytelnikach powstała książka, która czaruje obrazem i w przyjemnej formie opowiada o tym, jak wygląda dzień pszczoły. Autorka zadedykowała ją wszystkim osobom, które kochają te cudowne i zagrożone istoty. Książka jest równie urocza co jej tytuł. Bzzzzzz gorąco polecam "Pszczółkę".

"Podlatuje, pomrukuje, pobzykuje...To pszczółka!"

Masz świadomość, jak ogromny wpływ na nasze życie mają pszczółki? Tak, tak te malutkie bzyczące owady! Zdajesz sobie sprawę, jak wyglądałby świat bez nich?
W tej książce poznajemy codzienne życie pszczół oraz ich ciężką pracę, dzięki której możemy cieszyć się smakami pysznych warzyw i owoców, miodu, a także mieć co na siebie założyć! Bardzo dużo dla nas robią, więc może warto je docenić?
Małe, pasiaste owady fantastycznie przedstawiają nam proces tworzenia miodu. Począwszy od znalezienia kwiatka, zbieranie pyłku i nektaru, po powrót do ula. Tam dopiero zaczyna się robota! Cały uzbierany nektar pszczółki muszą przeżuć, by powstała kleista masa, którą następnie zalepiają plastry. Po ciężkim i pracowitym okresie, pszczoły wraz ze swą królową, idą na zasłużony odpoczynek, ponieważ wiosną znowu w pocie czółka (a może bardziej czółek) zabierają się do pracy!

Książkę czyta się bardzo sprawnie, a to zapewne dzięki rymowanej treści. W tym picturebooku znajdziemy wiele wyrazów dźwiękonaśladowczych, które bardzo doceniam! Wszelakie "wziuuumy" i "bzzzyki" są przez dzieci uwielbiane. No może troszkę mniej niż okienka, ale i tak bardzo mile widziane.
Bez wątpienia książeczka pod kątem wizualnym jest dla dziecka atrakcyjna. Mnie również bardzo spodobała się kreska Isabelle Arsenault, jest dość specyficzna, a zarazem komiksowa. I te kolory, ekstra! Kolejną rewelacyjną rzeczą, o której muszę wspomnieć to ślad lotu pszczółki. Niemal na każdej stronie mały czytelnik może paluszkiem prześledzić drogę, jaką przeleciała, a zakrętasów zrobiła naprawdę sporo. Na ostatniej stronie autorka zwraca się do czytelników, z prośbą o pomoc tym małym owadom i uświadamia nam, jak wiele możemy zrobić dla dobra pszczół. Podsumowując- genialna i edukacyjna lektura! "Zostańmy więc potężnymi obrońcami pszczół!" - WCHODZISZ W TO?

Niepozorna książka o przyszłości ludzkości... Tak, dobrze czytacie :) Naukowcy mówią, że kiedy zabraknie w świecie pszczół, zabraknie i nas. Świetny punkt wyjścia do rozmów z dzieckiem o przyrodzie, ekologii, dbaniu o otaczający nas świat. Pięknie ilustrowana. Ciepła i przyjazna. Polecam!

Pszczółka to krótka powieść graficzna, w której autorki ukazują kilka chwil z życia pszczelego roju. Historia jak i przekaz są bardzo proste. Chodzi o przedstawienie wagi istnienia pszczół. Zaczynamy od krótkiego opisu wyglądu, a następnie poznajemy pracę owadów. Oczywiście całość przedstawiona jest w sposób przystępny dla najmłodszych odbiorców.

Szkoda tylko, że sens istnienia pszczół nie do końca wynika z samej opowieści lecz raczej z posłowia, w którym autorki opowiadają o przekazie fabuły. Cała historia sprowadza się natomiast do świetnej zabawy i takie wrażenie może odnieść młody czytelnik.

Niemniej najmłodsi czytelnicy mogą z tej opowiastki wynieść np. możliwość oswojenia się z tym pożytecznym owadem. Pomaga w tym nie tylko przystępna szata graficzna stylizowana na pszczele barwy. Wszystko mieni się odcieniami brązu, żółci i złota, a przeplatane intensywną czernią. Obrazy, które przywodzą nam na myśl sielską krainę opatrzone są bardzo krótkimi i zwięzłymi i rymowanymi tekstami, które wpadają w ucho. Dla dziecka więc będzie to mała uczta dla oczu i uszu.

Pszczółka to może krótka opowieść i nie do końca przekazująca istotę tego, co autorki chciały ukazać, ale będąca świetną zabawą dla najmłodszych. Na pewno rymowany styl i mnóstwo zdrobnień spodoba się dzieciakom. Być może jednak tym, którzy zapoznają się z tą miodową opowieścią pszczółki latające na kwiatach już nie będą takie straszne i nie będą się kojarzyć z użądleniami, a raczej z miodem, kwiatami, pracą, ale i zabawą.

Szkoda tylko, że sens...

Super dla najmłodszych. Uważam, że dzięki postaci rymowanki spodoba się dzieciakom jeszcze bardziej.

Książka jest przepięknie zilustrowana. Przybliża temat życia pszczół i ich znaczenia dla świata roślin i ludzi. Tekst jest trochę słabszy. Być może coś umknęło w tłumaczeniu. Mimo to warto po tę książkę sięgnąć z przedszkolakiem.

• Komiksy
  • HUBI