Cudowna wyspa dziadka

2018-01-01
2018-01-01
32 min.
Małgorzata Pietrzyk
wyspa dziadek dla dzieci przemijanie rozstanie miłość

Okładka książki Mysz, która chciała być lwem Rachel Bright, Jim Field
Mysz, która ch... Rachel Bright, Jim ...
Okładka książki Gerda. Historia wieloryba Peter Kavecký, Adrian Macho
Gerda. Histori... Peter Kavecký, Adri...
Okładka książki Wielkie mycie zębów w zoo Günther Jakobs, Sophie Schoenwald
Wielkie mycie ... Günther Jakobs, Sop...
Okładka książki Bądź dzielny, pingwinku Giles Andreae, Guy Parker-Rees
Bądź dzielny, ... Giles Andreae, Guy ...

Cudowna historia o odejściu członka rodziny.

Cudowna historia o odejściu członka rodziny.

Książkowa próba pogodzenia się chłopca ze śmiercią bliskiej osoby, w tym przypadku dziadka. Wzruszająca, piękna oraz dopasowana językowo. Ogromne brawa za barwne ilustracje :) :)

Cudowna wyspa dziadka 🥰 B. Davies
Wspomnienie wakacji z dziadkiem 💛 Mały chłopiec wyrusza z dziadkiem w wymyśloną podróż statkiem, trafiają na piękną wyspę.
🖤 Ta książka, może być oswojeniem ze śmiercią dziadka. Nie ma poruszonego jasno tematu śmierci, ale chłopiec sam wraca do domu, dziadek zostaje na bezludnej wyspie, bo dobrze się tam czuje. Kiedy następnego dnia dziecko przychodzi do domu dziadka, nie zastaje go... ale ma poczucie, że dziadek jest zadowolony.

Cudowna wyspa dziadka 🥰 B. Davies

Bajecznie kolorowa, przepełniona ciepłem, przygodą i śpiewem ptaków, ale także oddalona od świata, niedająca możliwości powrotu i budująca tęsknotę. Taka jest cudowna wyspa, na którą trafia
dziadek Syda – bohatera książki „Cudowna wyspa dziadka” autorstwa Benji’ego Davies’a, której nakład wznowiło Wydawnictwo ZnakEmotikon.

Przeniknięta spokojem, metaforyczna opowieść o przemijaniu, odchodzeniu, śmierci, w której ani razu nie padają określenia związane ze śmiercią. Nie ma w niej gwałtowności, rozpaczy, łez i
nieukojonego żalu. Po prostu pewnego dnia dziadek zabrał Syda w tajemniczą podróż, z której chłopiec powrócił sam. Jednak nie czuł z tego powodu smutku, gdyż wiedział, że dziadek został na przepięknej wyspie i było mu tam dobrze.

W tekście nie pada słowo „tęsknota”, chociaż można ją odnaleźć w ilustracjach, gdy chłopiec wraca do domu dziadka i nie zastaje go. Jednak chociaż tęskni, to wie, jego ukochany dziadek jest szczęśliwy, tak gdzie obecnie przebywa.

Bajeczne ilustracje, ciepła, krótka opowieść o ostatniej przygodzie z dziadkiem wprowadza małego czytelnika w arkana wiedzy o odchodzeniu. Najpiękniejsze i najważniejsze co pozostaje Sydowi to
wspomnienia wspólnie spędzonych chwil i uśmiech na twarzy dziadka, świadczący o tym, że jest mu dobrze w nowym miejscu.
Dzieciom by ukoić ból odejścia nie potrzeba wielkich słów, medycznych dywagacji, one potrzebują zapewnienia, że bliska osoba zawsze w jakimś sensie będzie przy nich i że jest jej dobrze w nowym
miejscu. I to w tym picturebooku otrzymują.

Zachwyca mnie lekkość i bajeczność tej książki, przedstawienie odejścia jako kolejnej wielkiej przygody, którą można przeżyć razem. I tak też można odbierać tę książkę, bo jej metaforyczny wymiar bez naszej ingerencji nie będzie dla dziecka zrozumiały. Może być to opowieść do czytania i oglądania, która nabierze głębszego sensu, gdy pojawi się taka potrzeba.

Przeniknięta spokojem, metaforyczna opowieść o...

„Cudowna wyspa dziadka” to wartościowa książka dla najmłodszych czytelników, których zachwycą nie tylko przepiękne kolorowe ilustracje, ale również zaskakująca historia.

Ta pozycja opowiada o pięknej relacji pomiędzy wnukiem a dziadkiem. Wydaje mi się, że każdy z nas może zinterpretować ją na swój sposób.

Czy podróż mająca miejsce w książce odbyła się naprawdę? Czy dziadek opowiadał kiedyś wnukowi o swoich przygodach? Czy chłopiec sam ją wymyślił, aby poradzić sobie ze stratą? No właśnie, bo czy dziadek umiera, czy po prostu gdzieś wyjeżdża? Myślę, że każde dziecko zrozumie tę historię na swój sposób a my jako rodzice/nauczyciele, możemy jedynie pomóc im ją przyswoić.

Czy podróż mająca miejsce w książce odbyła się naprawdę? Czy...

Wspaniała, poruszająca książka. Łezka się zakręciła :)

Wspaniała, poruszająca książka. Łezka się zakręciła :)

Dom Syda i jego dziadka dzieliła jedynie furtka. Kilka chwil wystarczyło, by chłopiec mógł odwiedzić starszego pana. Pewnego dnia Syd nie mógł znaleźć dziadka w domu. Znalazł swojego ukochanego kompana dopiero gdy wdrapał się po drabinie na strych z. Ku zdziwieniu chłopca dziadek miał spakowane bagaże i zaprosił chłopca na wyprawę statkiem. Mieli udać się na tajemniczą wyspę!

U celu podróży okazało się, że wyspa jest nie tylko tajemnicza, ale także cudowna! Dziadek nie potrzebował na niej swojej laski, od upału chroniła ich piękna dżungla, a w spacerze po tropikalnym lesie towarzyszyły im wspaniałe egzotyczne zwierzęta. Nic więc dziwnego, że dziadek postanowił zostać w tej magicznej krainie. Tylko jak Syd poradzi sobie z powrotem do domu? I czy nie będzie tęsknił za dziadkiem?

„Cudowna wyspa dziadka” to niezwykła opowieść. Młodsze dzieci zapewne odbiorą ją zupełnie inaczej niż starsi bądź dorośli czytelnicy. Dla maluchów będzie to zapewne picturbook o podróży w piękne, tropikalne zakątki świata. Dla starszych historia ta będzie miała głębsze przesłanie. Być może ich zdaniem cudowna wyspa będzie wyimaginowanym światem, do którego Syd wraz z dziadkiem przenoszą się w czasie zabaw. A może będzie to kraina, do której trafił dziadek, gdy odszedł…

Książkę „Cudowna wyspa dziadka” można wykorzystać do rozmowy z dzieckiem o tym, że czasem bliscy odchodzą, przeprowadzają się lub umierają. Nigdy jednak nie zostawiają nas na zawsze – żyją przecież w naszych wspomnieniach i sercach. Ten piękny picturebook może w takiej sytuacji stać się pocieszeniem po stracie najbliższych. Przede wszystkim jest to jednak wspaniała, poruszająca historia o przygodzie, miłości i przywiązaniu. Każdy znajdzie w tej historii coś wartościowego.
Opowieść o Sydzie i jego dziadku towarzyszą przepiękne ilustracje. Benji Davies po raz kolejny stworzył piękną krainę, która cieszy oko w czasie lektury. Obrazki wspaniale oddają emocje, towarzyszące bohaterom. Jest to naprawdę ładna książka.

Polecam „Cudowną wyspę dziadka” dzieciom od 3. roku życia.

Czytelnicze Podwórko

To pierwsza jak dotąd książka dla dzieci której lektura zostawiła mnie z wielką gulą w gardle.
Bardzo piękne ilustracje, takie ciepłe, proste słownictwo, niewiele tekstu ale przekaz PRZEogromny.

Wnuk kocha swojego dziadka i bardzo chętnie go odwiedza i lubi spędzać z nim czas.. Pewnego razu dziadek "zabiera" wnuka na cudowną wyspę i oznajmia mu że tu już zostanie. I choć chłopcu smutno i tęskno to wie, że dziadek ma się dobrze, jest w pięknym miejscu ale nade wszystko ciągle o wnuku pamięta.

Ta historia to analogia tego, ze dziadkowie (ale i inni najbliżsi)kiedyś odejdą na tą, nieznaną nam ludziom żyjącym, wyspę.. Odejdą do innego świata i historia ma uzmysłowić że nasi najbliżsi mimo tego ze odeszli to są wśród nas , a prawdziwa miłość i silna relacja nigdy się nie kończy..

Piękna, wzruszająca, bardzo mądra.
Historia która zachęca do rozmowy z maluchem o tematach trudnych ale nieuniknionych...

Idealna na prezent

Historia o przemijaniu, o tym jak wiele dają nam wspomnienia o dziadkach, jak ważne są to relacje. Zawsze okraszone odrobiną magii, dobrymi historiami (i jedzeniem). Większość z nas miło wspomina czas z dziadkami. W historii odkrywamy małego chłopca, który udaje się w podróż z dziadkiem. Wkrótce senior umiera, jednak zostawia po sobie cudowny świat wyobraźni.
To wzruszająca i ciepła opowieść o sile relacji. Warta uwagi.

To...

Piękna, wzruszająca i pełna ciepła opowieść o chłopcu i jego dziadku.

Syd wyrusza z dziadkiem w podróż. Razem trafiają na bajeczną wyspę.
Kiedy jednak czas wracać do domu, dziadek postanawia na wyspie pozostać... "Cudowna wyspa dziadka", to książka metafora.
Pokazuje najmłodszym, że ludzie odchodzą ale to wcale nie oznacza, że znikają.

Piękna, wzruszająca i pełna ciepła opowieść o chłopcu i jego dziadku.

Syd wyrusza z dziadkiem w podróż. Razem trafiają na bajeczną wyspę.
Pokazuje najmłodszym, że ludzie odchodzą ale to wcale nie oznacza, że znikają.

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Biblioteka
  • Dzieci

Dodaj cytat z książki Cudowna wyspa dziadka