Odwagi zajączku

2019-04-04
40 min.
Małgorzata Cebo-Foniok
dla dzieci edukacja zajączek

Z takimi książkami zawsze mam problem przy ocenie. To książka dla dzieci, więc oczywistym jest, że będzie dużo ilustracji, a mniej tekstu, a jednak mam jakiś niedosyt.

Przesłanie jest takie, że warto przezwyciężać swoje lęki, chociażby po to aby przeżywać mnóstwo przygód, które czekają na nas gdzieś w świecie. Ale samo wykonanie, jak dla mnie pozostawia wiele do życzenia, bo moim zdaniem tutaj brak odwagi i lęk, przed różnymi rzeczami jest wyśmiany.

Mamy pokazany przykład zajączka, który nie wychodził z domu bo się bał wszystkiego, aż do momentu, gdy został zmuszony przez przyjaciółkę, która w końcu obraża się, wyśmiewa go i wychodzi. I dopiero brak jej obecności zmusza zajączka do wyjścia na zewnątrz. Dalej wcale nie jest lepiej.
Szukając jej, zaczął spotykać zwierzęta leśne, które wychwalały Lunę, bo jest odważna, bo robi różne szalone rzeczy itd.

Ja to odebrałam w ten sposób, że strach przed różnymi rzeczami jest wyśmiewany, że ktoś kto nie jest odważny nie jest fajny. Taki wydźwięk ma dla mnie ta książka.

No i co za tym idzie mam taki niedosyt w zakończeniu. Bo wydaje mi się, że zakończenie treścią nie jest adekwatne, do początku, gdzie tam było więcej opisu. Autorka mogła poświęcić więcej na opisanie tego, jakie zmiany zaszły w zajączku. Co się stało, że zdecydował się odważyć albo zaryzykować. A tak to na początku jego brak odwagi, przestawiony jest jako wielki problem, a na końcu tylko jedno zdanie, które jest jego pożegnaniem i cudownym rozwiązaniem.

Przeczytałyśmy z córką, podobały jej się ilustracje, mi zresztą też, nie ma co ukrywać, że są bardzo urokliwe, ale nie wydaje mi się, żeby wzięła sobie do serca samą treść i to co autorka chciała przekazać.

Pięknie ilustrowana książka o pewnym zajączku Loganie, który boi się wyjść z swojej norki. Jednakże zmuszony sytuacją zbiera w sobie całą odwagę i wyrusza na poszukiwanie przyjaciółki Luny. Na zewnątrz czego go wiele przygód.

Książka bardzo lubiana przez mojego 2-letniego syna. Był czas, że czytaliśmy ją kilka razy dziennie, tekst znam na pamięć jak pewnie duża część rodziców.

Nieduża ilość tekstu na każdej z stron sprawia, że szybko się ją czyta, a dziecko nie nudzi się na poszczególnych rozkładówkach.

Historia o przezwyciężaniu swojego strachu. Zajączek Logan boi się opuszczać swoją norkę, ale pewnego dnia musi stawić czoła strachom i pomóc przyjaciółce. Ładnie zilustrowana książka. Dla mnie świetna. Młody jest na takim etapie, że czytanie o strachu, groźnych sytuacjach itp. sprawia, iż on sam się boi, więc po przeczytaniu jej raz, nie chce do niej wracać.

Ciepła, wzruszająca historia zajączka Logana, który musi pokonać strach i odnaleźć swoją przyjaciółkę. Wyrusza więc na poszukiwania. Czy po drodze odnajdzie coś jeszcze?

Piękna opowieść o odkrywaniu w sobie odwagi - kroczek po kroczku. Genialne i niesamowicie klimatyczne ilustracje są dla mnie najważniejszą częścią składową tej publikacji. Cudoooo!

Piękna książka o zajączku, który bał się wychodzić na dwór, aż pewnego dnia musiał wyruszyć na poszukiwanie swojej przyjaciółki 🐰🐇
Bardzo podobają mi się ilustracje oraz morał, jaki płynie z tej książki, że nie warto się bać 😊

Przepiękna książka autorstwa Nicoli Kinnear ułatwi dzieciom oswojenie swoich lęków. Tym razem autorka skupiła się na jakże silnej emocji, która towarzyszy nie tylko dzieciom, ale i nam, dorosłym, niemal codziennie - na strachu. Każdy czegoś się boi. Dziecięce lęki to najczęściej strachy spod łóżka czy potwory z szafy. Dzięki zajączkowi Loganowi dzieci pokonają zarówno strach jak i nieśmiałość.

Poznajcie parę przyjaciół - Logana i Lunę. Logan jest zajączkiem domatorem a jego najbliższa przyjaciółka, zajączek Luna, to żądna przygód, zaradna i mega odważna zajęczyca. Luna bezskutecznie próbuje wyciągnąć Logana z domu - pragnie przeżywać nowe przygody i chce to robić razem z przyjacielem. Niestety Logan panicznie boi się wychodzić z domu. W końcu na zewnątrz czyha tak wiele niebezpieczeństw... Zdenerwowana zachowaniem Logana Luna w końcu tupie skokiem i wzburzona wychodzi z domu. Logana dopadają wyrzuty sumienia - nie chce kłócić się z Luną. Tylko co zrobić, żeby szybko zażegnać konflikt? Wkrótce wpada na fantastyczny pomysł. Ale czy podoła narzuconemu sobie zadaniu?

To jedna z moich ulubionych książek dla dzieci. Jest bardzo krótka treściowo, na stronach ma mało tekstu (co dla dzieci jest plusem) ale dzięki przepięknym, barwnym, dużym i pełnym szczegółów ilustracjom (które nomen omen też są plusem) fantastycznie dopełnia całości. Ilustracje są fantastyczne - przyciągają zarówno wzrok starszych jak i młodszych czytelników. Bez nich książka nie miałaby swojego uroku. Dzięki nim możemy zobaczyć np. dom Logana oraz niemal fizycznie przeżyć te same przygody co on - zanurkować w rzece i odkryć tamtejszy świat, pocwałować na grzbiecie jelenia przez piękny i barwny las, przełamać strach przed ciemnością i wejść do mrocznej jaskini czy spokojnie usiąść i zjeść ciasteczko. Dzieciom bardzo łatwo utożsamić się z Loganem.

Tekst ma duże litery, proste i krótkie zdania, dzięki czemu może stanowić idealny wstęp do nauki samodzielnego czytania. Króciutka fabuła wciąga czytelnika od początku - moje dzieci słuchały tej książeczki z otwartymi buziami. Jest po prostu fantastyczna! Nie sposób się od niej oderwać. I najważniejsze: naprawdę przełamuje dziecięce lęki i pozwala oswoić strach.

Polecam bardzo, bardzo serdecznie!

Czego to się nie zrobi dla kobiety? Przezabawna historyjka o zajączku, który nie był zbyt odważnym zajączkiem. Do czasu. Bo przecież dobra motywacja robi swoje ;). A tak serio, to całkiem sympatyczna opowiastka o odkrywaniu świata i samego siebie. O przekraczaniu własnych ograniczeń. W pięknej szacie graficznej. Amberek jak zawsze daje radę. Polecamy!

1966

Przepięknie ilustrowana opowieść o przyjaźni, która ma moc pokonywania najgorszych lęków i największych problemów.

Liczba gwiazdek wg 6-latki :)

Liczba gwiazdek wg 6-latki :)

• Dla dzieci
  • Dziecięce
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Odwagi zajączku