Mój wieloryb

2021-01-01
2018-01-01
32 min.
Małgorzata Pietrzyk
rybak morze samodzielny rodzic samotny ojciec

Okładka książki Miejsce na miotle Julia Donaldson, Axel Scheffler
Miejsce na miotle Julia Donaldson, Ax...
Okładka książki Koala, który się trzymał Rachel Bright, Jim Field
Koala, który s... Rachel Bright, Jim ...
Okładka książki Wiewiórki, które nie chciały się dzielić Rachel Bright, Jim Field
Wiewiórki, któ... Rachel Bright, Jim ...
Okładka książki Mały atlas ptaków Ewy i Pawła Pawlaków Ewa Kozyra-Pawlak, Paweł Pawlak
Mały atlas pta... Ewa Kozyra-Pawlak, ...
Okładka książki Na zawsze przyjaciele Emilia Dziubak, Przemysław Wechterowicz
Na zawsze przy... Emilia Dziubak, Prz...

Piękna w swej prostocie opowieść o samotności, potrzebie towarzystwa i przyjaźni. Pięknie zilustrowana historia, która może wzruszyć każdego czytelnika. Książka z tych, które czytam dzieciom dla własnej przyjemności.

O samotności inaczej. Szkoda tylko, że tak krótko.

O samotności inaczej. Szkoda tylko, że tak krótko.

Wzruszająca książeczka Benji Daviesa, zdobywcy zasłużonej nagrody Oskar’s First Book Prize 2014, bogato ilustrowana dedykowana jest potrzebie dziecięcej przyjaźni.

Głównym bohaterem jest mały chłopiec o imieniu Noi.
Mieszka on tylko z tatą w domku nad brzegiem morza. Tata jest rybakiem na kutrze.
Codziennie o świcie wypływa daleko w morze, a chłopiec zostaje sam z sześcioma kotami w domu.
Tata zawsze wraca po zmroku.
Po jednej ze sztormowych nocy, Noi idzie na plażę z wózeczkiem, podbierakiem i innymi sprzętami sprawdzić jakie skarby wyrzuciło morze. Może to będzie bursztyn, butelka z listem, stary but, nie wiadomo.
Noi jednak z daleka widzi ,że zupełnie inną tajemnicę skrywa plaża.
Biegnie do zarysowującego się z daleka ciemnego kształtu.
Oczom nie wierzy. Morze wyrzuciło małego wieloryba.
Noi przybiega w samą porę w ostatniej chwili, waleń już jest ledwo żywy bez wody.
Chłopiec bierze wiaderko i polewa ssaka dziesiątki razy, aby odżył trochę. Następnie z trudem spycha go na wózek i ciągnie do domu.
Na miejscu w chatce, zabiera go do łazienki i wpuszcza do wanny. Chce by gość poczuł się jak u siebie. Opowiada mu historie z życia wyspy, zapoznaje ze swoimi kotkami. Nawet nastawia gramofon z płytą ,,Muzyka na wodzie’’ sesja terapeutyczna oraz ,,Dźwięki morza’’ skomponowane przez George Frideric Handel's w 1717 roku.
Pięknie zajmuje się swoim nowym przyjacielem, że zapomina o swojej samotności.

Co będzie dalej?
Czy tata po powrocie szybko odnajdzie nowego lokatora?
Czy bardzo się rozzłości?
I jak skończy się ta wielorybia przygoda?

Dowiecie się wszystkiego ,czytając lekturę i studiując cudowne marynistyczne obrazki .
A dodatkowa gratka dla kociarzy i dzieciaków to poszukiwanie sześciu kotków o różnej maści na wszystkich stronach książki. Zabawa przednia, wcale nie tak łatwo je odszukać.
Wszystkich chętnych, którym spodoba się ta książeczka zapraszam do drugiej części ,,Powrót wieloryba’’.

Głównym bohaterem jest mały chłopiec o imieniu Noi.
Codziennie o świcie wypływa daleko w morze, a chłopiec zostaje sam z...

Okładka książki chwali się, że jest to ‎"Zdobywca nagrody Oscar’s First Book Prize 2014". Cóż, mam nadzieję, że nie był to jedyny zgłoszony kandydat. Wtedy łatwiej zrozumiałabym decyzję jury konkursu. Nie znalazłam w tej opowieści nic nadzwyczajnego. Ot, po prostu chłopiec odczuwający całkiem naturalną potrzebę posiadania kolegi, czy też towarzysza zabaw - organizuje sobie kolegę. A że niezwykłych rozmiarów? Nieistotne. Ważne, że mieści się w wannie. Historia mało pasjonująca, oszczędna w słowach i wydarzeniach.  Ilustracje również nie powalają, są poprawne, lecz nie mają w sobie wyjątkowego uroku i czaru. ‎Można przeczytać, euforii nie zauważyłam. Dziecko również. Polecać nie będę. Zniechęcać również.

Wrażliwość, altruizm, miłość do przyrody, samotność, więź i troska.

Piękna książka o tym, co dla dzieci (i u dzieci) najważniejsze i najpiękniejsze.

Plus żywiołowe kotki poukrywane w zakamarkach niektórych stron.

Wrażliwość, altruizm, miłość do przyrody, samotność, więź i troska.

Plus żywiołowe kotki poukrywane w zakamarkach niektórych stron.

Historia opowiada o małych chłopcu imieniem Noi, któremu bardzo doskwiera samotność. Mieszka z tatą i z 6 kotami nad brzegiem morza, a podczas jednej z wędrówek, znajduje na plaży małego wieloryba! Chłopiec zabiera go ze sobą do domu i trzyma w wannie, ale bardzo boi się reakcji taty, który bardzo go zaskakuje. Tłumaczy synkowi, że jego nowy przyjaciel musi wrócić do swojej rodziny i razem płyną go wypuścić, wcale się nie gniewa, bo czemu miałby?Tata chłopca zrozumiał jak bardzo Noi był samotny. A Noi do tej pory ma wielką nadzieję, że jeszcze kiedyś spotka małego wieloryba, któremu ocalił życie. Historia jest naprawdę przepiękna tak samo jak ilustracje. Przyznam, że trochę naszukałyśmy się tych 6 kotów na pierwszej stronie, ale udało się! 😂🙈 Pierwszy raz miałam styczność z autorem i jego styl bardzo mi się podoba. Jako że książeczka ma niewiele tekstu, czytałyśmy ją już kilka razy 😁😍 Warto mieć ją na swojej półce, ponieważ porusza ważny temat i w prosty, czytelny sposób go przekazuje. Pozornie książka, ze względu na małą ilość tekstu, może być postrzegana jako książeczka dla maluchów. Nic bardziej mylnego! Ilustracje idealnie dopełniają całość i wyrażają dużo więcej niż może się na pierwszy rzut oka wydawać.

Kolejna klimatyczna książka autora .
Ilustracje piękne i jasny, mądry przekaz

Mały chłopiec pewnego dnia wybiera się na samotny spacer i znajduje.. wieloryba. Postanawia zabrać go do domu i się nim zaopiekować. Boi się jednak reakcji swojego taty dlatego go skrzętnie ukrywa.. Lecz tak WIELKIEJ tajemnicy nie da się długo chować .... Co się stanie gdy tata odkryje wieloryba w domu?
wato sie tego dowiedzieć

To mądra i ciepła opowieść o tym, że nikt nie lubi być sam. o potrzebie bliskości i przyjaźni. i o tym że w codzienności łatwo się zatracić i zapomnieć o tym że być jest ważniejsze niż mieć.

polecam

Kolejna klimatyczna książka autora .
Ilustracje piękne i jasny, mądry przekaz

Noi mieszkający z tatą nad morzem odnajduje po burzy wieloryba na plaży, postanawia mu pomóc i ratuje życe jednocześnie zaprzyjaźniając się z ssakiem. Ta część przygód Noiego porusza temat samotności, przyjaźni i empatii. Przyjemnie się czyta. Dla młodszych dzieci.

Świat można odkrywać na miliony różnych sposobów. Gdy wyobraźnia nie ma ograniczeń, podróż przez kolejne elementy zdaje się nie mieć końca. Warto wykorzystać umiejętności dzieci, by wprowadzać do ich życia nowe zagadnienia.

Gdy mały Noi odnajduje na brzegu małego wieloryba, postanawia zabrać go do siebie i zaopiekować się nim jak tylko potrafi. Tylko gdzie trzymać takiego przyjaciela? Nie będzie mógł spać w twoim łóżku i nie zmieści się w wannie. Chłopiec wraz z tatą postanawiają wypłynąć na morze i odstawić wieloryba do rodziny. Jak zakończy się przygoda Noiego?

Benji Davis tworzy niezwykłą opowieść o potrzebie przyjaźni i opiekuńczości. Historia małego chłopca pokazuje, jak bardzo dziecko pragnie się z kimś zaprzyjaźnić i jak dobrym potrafi być opiekunem, wystarczy dać mu możliwość wyboru i ramię w ramię wyruszyć na poszukiwania przyjaciół.

Ta książka to niezwykle wzruszająca i piękna opowieść, w której dzieci odnajdą mnóstwo frajdy i wskazówek, jak ważne jest posiadanie przyjaciela i jak prosto odnaleźć w sobie pokłady empatii, nawet gdy jest się dzieckiem.

Piękne ilustracje wspomogą bezkresną dziecięcą wyobraźnię i zapewnią długie godziny pośród fal. Twarda oprawa, poręczny format i mnóstwo piękna w niezwykłej książce, dzięki której rodzice i ich pociechy poczują moc przyjaźni.

Gdy już zakochacie się w przepięknie kolorowych ilustracjach, zapragniecie więcej twórczości Benji'ego Davisa i sięgniecie po kolejny tytuł, który już okładką skradnie wasze serca, a sam środek zachwyci wasze pociechy feriom barw i tym jaką moc ma wyobraźnia. To od niej zależy, jak potoczą się wydarzenia na Cudownej wyspie dziadka.

Gdy Syd pewnego dnia odwiedza swojego dziadka, nigdzie nie może go znaleźć. Okazuje się, że w jego domu jest jeszcze miejsce, którego mały Syd nie zwiedził. Co skrywa strych i jak potoczy się piękny dzień pełen wrażeń?

Nie chce zdradzać całej fabuły książeczek, byście mogli sami wyruszyć w obie podróże, które w niezwykły sposób wprowadzą dziecko w jakże barwny i ciekawy świat, który ucieszy dzieci jeszcze bardziej, gdy będziemy im towarzyszyć.

Piękne, wzruszające i pouczające książeczki oraz te niezwykłe ilustracje to świetnie spędzony czas, który spodoba się ludziom bez względu na wiek. Zabierzcie swoje pociechy w podróż gdzie przyjaźń, wyobraźnia i wspólnie spędzony czas to szczęście, którego nic nie zastąpi.

Pięknie zilustrowana książeczka, która przy pomocy niewielu słów potrafi przekazać bardzo wiele treści. Mówi nam ona o wrażliwości, empatii, przyjaźni oraz miłości między ojcem a synem. Pozycja obowiązkowa jeśli chodzi o lekturę dziecięcą.

• Dla dzieci
  • Literatura dziecięca
  • Biblioteka
  • Dziecięce
  • Dla szkrabów

Dodaj cytat z książki Mój wieloryb