Stara baśń

Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Wydawnictwo MG Cykl: Dzieje Polski (tom 1) literatura piękna
2018-08-02
1935-01-01
Wydawnictwo MG
literatura polska Dziwa Popiel Słowiańszczyzna Polanie Piast
Dzieje Polski (tom 1)
literatura piękna
2018-08-02
literatura polska Dziwa Popiel Słowiańszczyzna Polanie Piast

"Stara baśń " to utwór literacki o mało skomplikowanej fabule opartej na starych polskich legendach: o okrutnym Popielu oraz Piaście Kołodzieju, i wzbogaconej o wątek miłosny. Jak na baśń przystało dobro zwycięża tutaj nad złem, świat realny współistnieje z duchowym, a nadprzyrodzone moce wywierają wpływ na ludzkie losy.

Piękna to baśń. Jej kunsztowny staropolski język...

Dziś mamy większą wiedzę o Słowiańszczyźnie. Dziś powieść ta jest niedostateczna, jeśliby patrzeć na wiedzę etnograficzną ludów z początków Państwa Polskiego. Odnoszę wrażenie, że zagłębianie się w twórczość Kraszewskiego ma sens.

Wartościowa książka, ale mnie do końca nie ujęła.

Tytuł powieści mówi wszystko to po prostu piękna stara słowiańska baśń podana w dziewiętnastowiecznym sosie .

Przerwałam czytanie w połowie, jakoś nie w moim to stylu

Nie wiem czemu, ale liczyłam że będzie super. A jednak jestem rozczarowana, tak wiem, że to klasyk w swoim rodzaju. Wiem, że film wciągnełam i bardzo lubię ten klimat, ale książka bardzo mi nie przypadła do gustu.

Od najmłodszych lat lubiłam czytać książki, choć lektury szkolne powodowały we mnie do książek niechęć... Z tego względu Stara baśń przeleżała u mnie kilkanaście lat, ażebym z chęcią do niej sięgnęła.

Stara baśń rozgrywa się w czasach, kiedy Polski jeszcze nie było na mapach Europy. Dotyczy ona o legendzie o kneziu Popielu, będącym okrutnym władcą i sposobie jego obalenia...

Stara Baśń jest dokładnie tym za co się podaje. Kraszewski opisuje powstanie naszej państwowości bazując na historiach, które sam Długosz opisał jako niepotwierdzone legendy. Mimo to same historie pozostają niezwykle aktualne i trafnie oddają ducha narodowego, który obecny jest z nami od zarania dziejów aż do dnia dzisiejszego, a wiele archetypów postaci przewinęło się czy...

Przepiękna, chociaż z pewnością nie najłatwiejsza w odbiorze powieść. Niemniej jednak każdy, kto uwielbia historię Polski, powinien ją przeczytać. Ostatecznie to swoisty wstęp do naszych dziejów. Baśniowo - legendarny, ale jednak.

Opisy przyrody, dawnych zwyczajów, obyczajów i obrzędów są niezwykle interesujące. Autor w ciekawy sposób nakreśla ramy tego, co stanowi o...

Z zasady nie oceniam klasycznych powieści zwłaszcza ze względu na język jakim są napisane ale muszę przyznać, że treść bardzo mi się podobała, działo się :)

Dyskusje

3 949