To zdarza się tylko w filmach

Okładka książki To zdarza się tylko w filmach Holly Bourne
Nominacja w plebiscycie 2018
Okładka książki To zdarza się tylko w filmach
Holly Bourne Wydawnictwo: Zielona Sowa literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
It only happens in the movies
Zielona Sowa
2018-03-28
2018-03-28
Data 1. wydania:
2017-10-01
Anna Wróblewska
dla nastolatek nastolatka pierwsza miłość poszukiwanie prawdy problemy młodzieży relacje rodzinne samotność spotkanie
Inne

Oficjalne recenzje i

Kiedy Harry poznał… Audrey

Link do recenzji

1210 222 30

Na półkach: , , , ,

Gdy ostatnio buszowałam między bibliotecznymi regałami, wpadła mi w oko charakterystyczna żółta okładka "To zdarza się tylko w filmach". I przypomniałam sobie, że kiedyś chciałam tę książkę przeczytać, chyba ze względu na motyw filmów i schematów w nich zawartych.

Powieść rzeczywiście ma w sobie przewrotność, na jaką liczyłam. Audrey, która nosi imię po światowej sławy aktorce i szczerze nienawidzi romasów, bardzo trafnie wychwytuje i nazywa filmowe schematy. Ma za sobą trudne doświadczenia, przez które straciła wiarę w miłość. Szansa na jej odzyskanie pojawia się, gdy Audrey rozpoczyna pracę w miejscowym kinie i poznaje tam Harry'ego...

"To zdarza się tylko w filmach" porusza dużo trudniejsze tematy niż można by się spodziewać. Ani w rodzinie Audrey, ani w jej relacjach z chłopakami nie jest zbyt kolorowo. Zaskoczyło mnie, że książka porusza różne aspekty zauroczenia i bycia w związku - również te niezręcznie i bynajmniej nie romantyczne.

Najbardziej zadziwiające jest to, że poczułam się przez tę książkę z r o z u m i a n a, a nie pamiętam, żeby kiedyś przydarzyło mi się coś takiego. Może to wynikać z tego, że Audrey pod względem charakteru czy doświadczeń jest do mnie podobna.

Najmocniejszym punktem książki było jej zakończenie. Nie wiem, jakie obyczajówki mlodzieżowe mieliście okazję czytać, ale te, które ja czytałam, to pozycje sprzed dobrych paru lat. Może teraz inaczej się je pisze. Pewnie istnieją inne takie młodzieżówki, które są w stanie pogodzić dwie skrajności - być nieoczywiste, a zarazem traktować o zwyczajnych, normalnych problemach. Jednak w moim osobistym rankingu "To zdarza się tylko w filmach" bardzo się wyróżnia na tle innych książek o podobnej tematyce.

To dość prosta opowieść, ale za to realistyczna i szczera, co jest jej główną zaletą. (...) , ale trudno odmówić autorce umiejętności pisania lekko, bezpretensjonalnie i z empatią o tematach trudnych, ale i tych ważnych przede wszystkim dla młodego czytelnika.

instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CaACKckshwT/

"To zdarza się tylko w filmach" to opowieść pełna miłości, dobrych filmów, ale również i cierpieniu.

W tej powieści, poznajemy historię Audrey. Dziewczyna przez skomplikowaną sytuację rodzinną, zatrudnia się w kinie. Tam spotyka Harry'ego, z którym połączy ją uczucie. Na pierwszy rzut oka, ich relacja wygląda bardzo podobne, do romansu filmowego. Jednak, czy także oni odnajdą swoje szczęśliwe zakończenie?

Sięgając po tą pozycję, spodziewałam się lekkiej i przyjemnej historii. Jednakże, zagłębiając się coraz bardziej w tą opowieść, wiedziałam, że ostatecznie dostanę coś innego. Problemy w niej ukazane m.in. uzależnienie, rozstanie rodziców czy depresja, są opisane w bardzo łatwy do zrozumienia sposób.
Innym z plusów jest krytyczne podejście głównej bohaterki, do filmów romantycznych. Przy większości rozdziałów, możemy przeczytać jej opinię na temat: przypadkowych spotkań, randek czy przeprosin, w tych rodzaju filmach. Kolejnym z plusów jest lista filmów, która znajduje się na końcu książki. Muszę przyznać, że kilka z tytułów, które pojawiły się w książce postanowiłam obejrzeć I bardzo mi się podobały.

Słowem podsumowania, uważam, że jest ona warta przeczytania.
A.

instagram: zauroczona_literatura
link: https://www.instagram.com/p/CaACKckshwT/

Biorąc się za czytanie obawiałam się, że może być z tych infantylnych, dennych a jednak miło się zaskoczyłam. Książka jest na prawdę dobra. Lekko napisana. Porusza też cięższe tematy. Plus za trafną analizę filmów romantycznych.

Jako fanka romantycznych filmów i książek, muszę stwierdzić, że sam ich schemat jest bardzo trafnie przeanalizowany - miłość, punkt kulminacyjny, wielki błąd i wybaczenie. Książka jest młodzieżówką, ale poruszającą poważniejsze tematy. Wątek rozwodu rodziców, zdrady ojca daje do myślenia. Rodzice Audrey byli naprawdę zakochani, a mimo to lata później rozstali się. Podoba mi się stwierdzenie, że miłość niekoniecznie jest tylko uczuciem, ale i wyborem. Każdego dnia człowiek podejmuje decyzje, które wpływają na jego przyszłość. Brakuje mi rozwinięcia relacji Harrego z rodzicami, aż się prosi, aby napisać coś więcej. Nie wiem czy to zapowiedź kolejnej części? Chyba wolałabym nie. Książka pozostawia po sobie fajny niedosyt, ostateczne rozstanie Audrey i Harrego, relacje rodzinne, przyszłość bohaterów. W końcu coś co niekoniecznie kończy się happy endem.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Idealna dla nastolatek - zdrowo pokazuje relacje międzyludzkie i pierwszy seks bez niesmacznych szczegółów zachowując przy tym cechy typowe dla literatury tego typu

Bardzo fajna opowieść, momentami zabawna, a momentami wbijająca w krzesło. Czytając opinię moich przedmówców, śmiem się nie zgodzić jeśli mowa o finale książki. Jest inne, niż każde zakończenie powieści obyczajowej kategorii youngadult. Być może było trochę naciągane, ale dobre. Daję 8 gwiazdek za postacie drugoplanowe, które były praktycznie w 2D. Dużo jest wątków niezamkniętych, ale to nie przeszkadza, bo nawet jeśli nie będzie drugiego tomu, czy jakiej kolwiek kontynuacji, to pozostawia czytelnikowi świetny niedosyt, który sprawi, że powieść zostanie w głowie na dłużej.

Niebywale przyjemna książka❣
Lekka historia, która wciągnęła mnie od pierwszych stron
"To zdarza się tylko w filmach" jest nie lada gratką dla fanów kina, występują częste nawiązania do różnych, znanych dzieł.
Właśnie to mnie najbardziej w niej urzekło
Książka opowiada o nastolatce Audrey, której życie nie do końca jest łatwe.
Między innymi dlatego, by mieć odskocznie; miejsce gdzie może zapomnieć o troskach, zatrudnia się w kinie.
Po nieudanym związku stwierdza, że miłość jest przereklamowana...ale czy nigdy nie zmieni zdania? Życie czasem potrafi nieźle zaskoczyć 😉
Na duchu podtrzymuje ją głównie przyjaciel Leroy, a radość sprawia jej praktycznie tylko kręcenie amatorskiego filmu ze znajomym z pracy, Harrym.
Szkolne przyjaciółki Audrey, które swego czasu od siebie odtrąciła pragną odnowić relację, lecz czy Audrey zauważy, że potrzebuje bliskich, wspierających ją osób i będzie między nimi jak dawniej?
Przez problemy życiowe zaczyna jej też gorzej iść w szkole. Jedynie jeden przedmiot ją interesuje i właśnie na potrzeby szkolnego projektu z medioznawstwa, Audrey poddaje ocenie filmy romantyczne i wyciąga na ich temat bardzo ciekawe wnioski😊
Styl autorki bardzo przypadł mi do gustu, jest taki niezobowiązujący, codzienny, ale co najważniejsze, nie odniosłam wrażenia, żeby język ten był wymuszony, nienaturalny. Przez co książkę bardzo szybko się czyta.
Zakończenie mnie dość zaskoczyło!
Bardzo polecam tę książkę, zwłaszcza jeśli interesujecie się kinem, filmami 😊
9/10
Ig @sailing_among_books

Niebywale przyjemna książka❣
Lekka historia, która wciągnęła mnie od pierwszych stron
Właśnie to mnie najbardziej w niej urzekło
Książka opowiada o nastolatce Audrey, której życie nie do końca jest łatwe.
Między innymi dlatego, by mieć...

O qrcze, wcale nie była to łatwa pozycja ale było warto

O qrcze, wcale nie była to łatwa pozycja ale było warto

Myślałam, że będzie to książka lekka, komediowa. Myliłam się, jest to ważna i emocjonalna pozycja, w której są poruszone bardzo mocne tematy. Rozwód rodziców, depresja matki, problemy z zaufaniem, podążanie za marzeniami i uzależnienie, wszystko opisane w ujmujący i dający do myślenia sposób. Harry to postać, która na początku mnie irytowała swoim irracjonalnym zachowaniem i postawą wobec kobiet. Potem jednak, gdy poznajemy go bliżej nasze zdanie o nim diametralnie ulega zmianie. Audrey przeżyła wiele trudności, które ukształtowały u niej ogromne problemy z stworzeniem ufnej relacji z partnerem. Jednak w późniejszym czasie jej podejście do związku było bardzo dojrzałe. Samo zakończenie - nie ukrywam trochę mnie rozczarowało, ale dało też inny obraz na to, że w życiu nie zawsze uzyskamy "happy end". Dobrze wykreowani bohaterzy, bardzo ciekawy styl pisania książki. Naprawdę polecam!