W blasku nocy

2018-07-11
2018-07-11
Zuzanna Byczek
miłość przyjaźń choroba

"W blasku nocy" to książka o Katie chorej na XP. XP to choroba genetyczna, przez którą dziewczyna nie może wychodzić z domu, kiedy świeci słońce. Nawet najmniejsze promienie słoneczne mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia w DNA jej skóry. Osoby chore na XP mają zwiększoną szansę na zachorowanie na nowotwory skóry.

Mimo choroby i przymusowego zamknięcia w domu w ciągu dnia, Katie stara się prowadzić szczęśliwe życie. Jej tata, który jest dla niej świetnym ojcem, jest także jej nauczycielem. Bardzo wspiera córkę.

Pewnego dnia Katie spotyka chłopaka, którego obserwowała przez okno, a który bardzo jej się podobał. Nie muszę chyba mówić, że książka zawiera wątek romantyczny i jest on bardzo istotny dla przebiegu fabuły.

Ta książka jest przesłodzona, ale umówmy się, książki tego typu tak mają. Mimo wszystko uczucia bohatera mogłyby rozwijać się delikatnie wolnej, żeby dostał chociaż jeszcze kilka dni na zapoznanie się z Katie. Nierealne było także wychodzenie obojga nastolatków po nocach, co noc, trochę zbyt częste te nocne spotkania, patrząc na to, że chłopak prowadził w dzień normalne życie.

Ta książka to wyciskacz łez. Nie jest idealna, ale trudno się przy niej nie wzruszyć, nawet jeśli widzi się jej wady i niektóre absurdy.

Autorka przyznała na końcu, w krótkiej notce o XP, że trochę dostosowała przebieg choroby do fabuły książki, także trzeba to wziąć na uwagę. Romans młodzieżowy to nie jest dobre źródło wiedzy medycznej.

Podsumowując, książka jest w porządku, można ją przeczytać, wzruszyć się przy niej i z zaciekawieniem czytać o życiu Katie. Jednak im dłużej się o niej myśli, tym więcej wad się dostrzega, a emocje wzbudzone przy lekturze stają się mniej wyraźne.

Tłumaczenie Zuzanna Byczek

Mimo choroby i przymusowego zamknięcia w domu w ciągu...

Książka bardzo wzruszająca, dosyć lekka jak na tak ciężki wątek choroby XP, bardzo szybko się ją czyta. Dokładnie tak sobie wyobrażałam tą książkę, chociaż nie sądziłam, że tak się przy niej wzruszę. Niestety nie podobał mi się styl autorki, niektóre momenty i dialogi były słabo zarysowane i dosyć naiwne, ale jest to książka młodzieżowa, z czym oczywiście się liczyłam. Ale sama historia bardzo ładna.

Bardzo miła i lekka książka pomimo ,że z ważnym wątkiem. Czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie.

Na wstępie wypada napisać, że spóźniłam się z przeczytaniem tej książki. Gdybym zrobiła to mając naście lat z pewnością byłabym nią zachwycona i strasznie bym ją przeżywała. Mimo wszystko odebrałam ją i tak dość emocjonalnie, a podczas czytania końcowych stron pojawiły się łzy. Ze względu na charakter pisania, słownictwo oraz wiek głównej bohaterki odnoszę wrażenie, że jest to książka młodzieżowa, która mimo wszystko ma za zadanie ukazać codzienność i prawdziwe życie pomimo występowania tak rzadkiej choroby.

Jesteście nocnymi markami czy raczej rannymi ptaszkami?

Katie, siedemnastoletnia dziewczyna, zamienia noc w dzień. Nastolatka cierpi na rzadką chorobę, promienie słoneczne, nawet te najsłabsze, są dla niej szkodliwe, a nawet śmiertelne. Dnie spędza w domu z tatą i jedyną przyjaciółką, a dopiero nocą zaczyna żyć. Opuszcza wtedy swój pokój i idzie grać na gitarze na pobliskim dworcu kolejowym.

Katie codziennie ze swojego okna obserwuje pewnego chłopaka. Charlie Reed - była gwiazda sportu, nie spodziewa się, że pewnego wieczoru jego życie obróci się o 180 stopni, w momencie kiedy wreszcie dostrzega dziewczynę.

Katie i Charlie chcą wykorzystać szansę od losu, spędzając ten czas jak najlepiej się da. Walczą o swoje marzenia, szczęście oraz tworzą więź, o której marzy nie jedna para. Ich relacja zmienia postrzeganie ich samych, tak samo jak ich bliskich.

Książka przepełniona jest emocjami aż po brzegi. Piękna historia pisana pod piórem Trish Cook jest bardzo dobrze i prosto napisaną lekturą na rozluźnienie. Na podstawie książki powstał także film, który też był dobry, ale naprawdę nic nie dorówna emocjom podczas czytania książki. Myśli bohaterów, to dlaczego postępują tak a nie inaczej - wszystko jest dopracowane przez autorkę bardzo dobrze.

Dla niektórych może być to zwykła historia do przeczytania na rozluźnienie, a dla niektórych - wyciskacz łez. Bardzo polecam tę książkę. Bawiłam się przy niej naprawdę dobrze.

Jesteście nocnymi markami czy raczej rannymi ptaszkami?

Na półkach: , , , , , ,

Dość nudna pozycja. Zwyczajna młodzieżówka, która nie zachwyca.

Dość nudna pozycja. Zwyczajna młodzieżówka, która nie zachwyca.

Ta książka zdecydowanie miała potencjał. Temat choroby XP, powiedzmy "alergii na słońce", jest naprawdę bardzo ciekawy, nigdy wcześniej nie słyszałam o tym schorzeniu. Niestety książka ta ma kilka wad. Po pierwsze, jest za krótka, nie zdążyłam w żaden sposób zżyć się z bohaterami. Z drugiej strony nie wiem czy gdyby książka była dłuższa, coś w tej kwestii by się zmieniło. Po drugie, jest przewidywalna. I co najważniejsze, autorka nie do końca przedstawiła chorobę tak, jak wygląda w rzeczywistości. Było o tym napisane gdzieś na końcu książki, w tej chwili nie pamiętam dokładnie, bo czytałam to już jakiś czas temu. To jest moim zdaniem największa wada i to, co najbardziej zniechęciło mnie do tej książki. Rozumiem, że miało to wywołać emocje, ale niestety nie wywołało. A muszę zaznaczyć, że dość łatwo wzruszam się na książkach.
Podsumowując, ta książka to niewykorzystany potencjał. Nie polecam, ale nie odradzam, bo może komuś przypadnie do gustu.

W moim odczuciu czegoś jej zabrakło. Byłam świadoma, że będzie to raczej młodzieżówka, jednak mimo to nie przypadła mi szczególnie do gustu. Już od pierwszych stron poczułam, że książka napisana jest w stylu, który mi nie odpowiada. Wypowiedzi są bardzo emocjonalne, dużo tu wykrzyknień i wciśniętego młodzieżowego slangu. Historia rozwija się bardzo szybko, przez co nie miałam czasu, żeby wczuć się w tę opowieść. Sam motyw "nieuleczalnie chora dziewczyna zakochuje się w przystojnym chłopaku, obserwując go przez okno", wydał mi się interesujący, jednak w ogólnym rozrachunku wyszedł dość przewidywalnie. Książka z zamysłu powinna być wzruszająca, a ja niestety przeczytałam ją z kamienną twarzą.

Moje oczekiwania nie do końca zostały spełnione. Zaletą na pewno jest to, że czyta się ją bardzo szybko i jest dość prosta w odbiorze. Mimo wszystko myślę, że dla młodszych czytelników lub dla tych, którzy poszukują luźnej młodzieżówki jako odskoczni, "W blasku nocy" nada się idealnie.

Zazwyczaj książki, których główny wątek fabularny skupia się na poważnej chorobie, wywołują u mnie ogromne emocje i bardzo często wzruszenie. Tak powinno być w przypadku "W blasku nocy", tym bardziej, że opowiada o bardzo rzadkiej przypadłości, XP, czyli dziedzicznej chorobie, która sprawia, że osoba przejawia ogromną wrażliwość na promienie słoneczne, doprowadzającą nawet do śmierci. Bardzo lubię się dowiadywać o nowych rzeczach z książek i liczyłam, że autorka dobrze przedstawi całą historię. Niestety tak nie było.

Przede wszystkim wszystko działo się zbyt szybko. Zadziwiające tempo poprowadzonej akcji nie pozwoliło mi zagłębić się w całą historię i związać się z bohaterami, co dopiero uwierzyć w głębokie uczucie rodzące się między Katie a Charliem. Ich relacja wydała mi się sztuczna i nienaturalnie przesłodzona. W dodatku to irracjonalne zachowanie głównej bohaterki czasami sprawiało, że aż brakło mi słów.

Reasumując, pomysł na książkę był bardzo dobry, jednak jego realizacja już średnia. Autorka za bardzo się ze wszystkim pośpieszyła, co sprawiło, że historia nie była tak poruszająca, jak powinna.

Zdecydowałam się przeczytać książkę "W blasku nocy" autorstwa Cook Trish ze względu na nietuzinkowy opis. Historia w nim przedstawiona zafascynowała mnie i miałam cichą nadzieję, że lektura, także pozytywnie mnie zaskoczy. Byłam trochę daleko od prawdy... Ta pozycja mocno się dłużyła i ciężko było mi przez nią przebrnąć.

Pierwszym minusem był styl pisania, który mi osobiście nie przypadł do gustu. Główna bohaterka często kierowała do czytelników swoje przemyślenia, a ja nie lubię tego typu elementów. Dodatkowo miałam wrażenie, że akcja działa się za szybko, a przeżycia głównych bohaterów były opisane mocno powierzchownie. Mimo tępa historii sama, nudziła mnie ona.

Fabuła była oryginalna i kreatywna. Nie miałam pojęcia, że istnieje taka choroba jak XP, a autorka świetnie opisała na czym polega ta dolegliwość. To tyle z plusów. Głównym problemem tej książki była relacja bohaterów, w mgnieniu oka pokochali siebie ponad życie. Ich relacja nie miała realnych fundamentów. Kate całkowicie wyidealizowała Charliego. Wszystkie emocje, które do niego czuła przez całe życie były fałszywe, ponieważ nie znała nic prócz jego wyglądu. Nie miała pojęcia jakie ma cechy, jaka jest jego osobowość, czym się kieruje – to wszystko sama sobie wymyśliła.

Sami bohaterowie płascy, płytcy, bez charakteru. Kate była naiwną i głupiutką postacią, natomiast Charlie idealnie idealny i nie popełniający żadnych błędów. Jedyna bohaterka która naprawdę przypadła mi do gustu była Megan, ale robiła w tej książce tylko tło dla głównej bohaterki.

Ogólnie nie przepadam za tą pozycją i nie przeczytałabym jej jeszcze raz. Nie jest beznadziejną książka i wielu osobom może się spodobać, ale ja nie jestem jej fanką. Dla mnie ta książka jest zbyt dziecinna oraz nierealna.

Pierwszym minusem był styl pisania, który mi...

• Romans