Pani Henryka i morderstwo w pensjonacie

Okładka książki Pani Henryka i morderstwo w pensjonacie
Katarzyna Gurnard Wydawnictwo: Lira Cykl: Pani Henryka (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Pani Henryka (tom 1)
Lira
2018-05-09
2018-05-09
kryminał komedia

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Lekka lektura do czytania chociaż sporo mi zajęła ze względu na brak czasu, ale zabieram się do następnej części : "Pani Henryka i morderstwo w autokarze"

Po negatywnych doświadczeniach z „Wioletką na tropie zbrodni” dźwiękowe spotkanie z panią Henryką okazało się całkiem udane. Lekki kryminał czytany przez Elżbietę Kijowską. Choć poczucie humoru autorki nie za bardzo koresponduje z moim, to śledztwo emerytki dotyczące zamordowanej w pensjonacie pokojówki wzbudziło moje zainteresowanie i kibicowałam jej z przyjemnością.

Nastała moda na staruszki co to znajdą się tam gdzie nie trzeba, albo odkrywają w sobie dar szpiegowania ....i tak dziarska pani w średnim wieku rozwiązuje sprawę. Przyjemnie się czytało.

Trzeci tom nie zawiódł moich oczekiwań, przyjemna lekka komedia kryminalna, ze starszą panią w roli głównej.

Spodziewałam się czegoś gorszego. Całkiem przyjemna książka, fajny klimat "brytyjskiego" pensjonatu. Zawiodłam się tylko na gatunku do jakiego zaliczana jest powieść - niewiele to ma wspólnego z komedią.

Bezpretensjonalna, sympatyczna, bez ambicji specjalnych. taka na dwa wieczory akurat :)

Poznajcie panią Henrykę, pełną życia i ciekawą świata emerytkę. Starsza pani nie jest z tych, co lubią wściubiać nos w nie swoje spraw. Nic z tych rzeczy. Po prostu dane jest jej znaleźć się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwej porze. A może właściwym? Bo chociaż przerobiony na hotel stary dworek, w którym wydarzyło się morderstwo nie jest idealnym miejscem wypoczynku, to pani Henryka jest jedyną nadzieją dla właścicielki pensjonatu na wykrycie sprawcy.

Dalszy ciąg recenzji:

Bardzo przyjemna historia. Idealna do wieczornej herbaty :)

Bardzo przyjemna historia. Idealna do wieczornej herbaty :)

Lekka, przyjemna, sympatyczna. Idealna jako przerywnik między poważniejszymi pozycjami, na leniwe popołudnie.

Niby lubię zagadki, ale nie mogę napisać, że często sięgam po książki detektywistyczne. Fanką Agathy Christie też nigdy nie byłam. Ale ciepła i pełna humoru powieść z zagadką kryminalną to już było coś co mnie bardziej przyciągało. I muszę przyznać, że dokładnie to dostałam. Nieustraszona starsza pani, z wpojonymi przez rodziców zasadami i z nich wynikającymi wątpliwościami, przy ruchach nie do końca poprawnych. Łagodna, ale uważna obserwatorka życia. Wścibska, ale w rozsądnych granicach. Świadoma tego jak ludzie postrzegają staruszki i jak dużo może jej ujść płazem.

Normalnie już na samą bohaterkę, nóż mi się w kieszeni otwiera i powinna mnie ona zniechęcić. Bo wścibskie starsze panie, mające czas na analizowanie pierdół, specjalizujące się „życzliwych” poradach, a tak serio wbijaniu szpili, „kocham”. Jednak pani Henryka z jej specyficznymi, zabawnymi uwagami, nie pluła jadem. A wręcz zarażała wigorem i chęcią życia, choć dawno nie nadąża za nowinkami. Kto pamięta czasy, kiedy telefon trzymał tydzień?

Niespodziewany spadek, postanawia wydać, na wyjazd do luksusowego pensjonatu, zamiast ciułać na złote klamki w trumnie. Brawo! Ledwie się rozeznała w otoczeniu, zaliczając kilka wpadek, w tym z kocim przybłędą i trup. A skoro trup, to trzeba zarobionej policji pomóc odnaleźć mordercę. I rusza maszyna.

Będzie zabawnie, będzie ciekawie, wciąga wystarczająco, żeby mąż dopytywał się o zakończenie, którego wysłuchałam sama siedząc na paznokciach. Więc lecieliśmy z całością drugi raz, podróżując wakacyjnie bliżej i dalej. A ja nie miałam nic przeciwko, bo za drugim razem wyłapywałam więcej szczegółów.

Polecam, bo to przyjemnie spędzony czas, na ten moment kiedy lekko i przyjemnie jest konieczne. Nie określiłabym jej, jako tylko książki na wakacje, bo jesienią też by się sprawdziła. Już odpaliłam kolejną część przygód pani Henryki.

Aaa byłabym zapomniała, spokojnie można jej słuchać jadąc z dziećmi w samochodzie. Nie jest to pozycja dla nich szczególnie ciekawa. A przynajmniej mój syn nie wciągnął się, ale też nie narzekał na to czego z mężem słuchaliśmy. Ale nie ma tu dziwnych scen erotycznych, zbyt dokładnych opisów trupa, ani wulgaryzmów. Nie będzie wstyd, jak ktoś z zewnątrz usłyszy czego słuchamy.