Gwiaździsta noc

Okładka książki Gwiaździsta noc Iwona Wilmowska
Okładka książki Gwiaździsta noc
Iwona Wilmowska Wydawnictwo: Axis Mundi Cykl: Prywatne śledztwo Agaty Brok (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Prywatne śledztwo Agaty Brok (tom 2)
Axis Mundi
2018-08-08
2018-08-08
literatura polska Agata Brok zagadki śledztwo kryminał

Mam wrażenie, że jest gorsza od pierwszej części. Mało w niej akcji, mało śledztwa, a jedynie zagadka i rozwiązanie. Motyw zbrodni niezrozumiały i chyba kompletnie nieprzemyślany przez autorkę, a na pewno niedopracowany. Oby dalej było lepiej.

Kolejna, druga część, napisana podobnie do pierwszej czyli szybka i ciekawa lektura. Przyjemna i godna polecenia.

Lidka – dziewczyna, która miała właśnie zacząć pracę w firmie Agaty Brok, ginie w nieszczęśliwym wypadku na przejściu dla pieszych. Okazuje się także, że Lidka jest związana z rodziną Kermita – chłopaka Agaty, 25 lat temu ich rodzice byli najlepszymi przyjaciółmi, teraz w obliczu tej tragedii rodziny odnawiają kontakt, aby wspierać się w tych trudnych chwilach. W mieszkaniu rodziców Lidki pojawia się także Kermit i Agata, która przysłuchując się rozmowom odkrywa jedną ważną rzecz - śmierć jej niedoszłej koleżanki z pracy, wcale nie była przypadkiem. Agata Brok, nie byłaby Agatą Brok, gdyby nie obudził się w niej jej detektywistyczny zmysł.

Czy uda się odkryć kto stoi z potrąceniem Lidki? Dlaczego przyjaźnie rodziców naszych bohaterów się rozpadły? I czy śmierć dziewczyny ma coś z tym wspólnego? Czy Agata znów odkryje to, czego inni nie dostrzegają?

Jakiś czas temu, po ponad roku od przesłuchania „Nikt nie słucha starych ludzi” postanowiłam powrócić do cyklu „Prywatne śledztwo Agaty Brok”. Pamiętałam, że była to książka z pokroju tych, po które lubię sięgnąć, gdy chce pozostać w klimatach kryminalnych, ale nie jest to czas na ciężkie i mroczne thrillery. Tym razem znów się nie zawiodłam. Autorka wykreowała bohaterkę, która nawet nieproszona lubi wetknąć nos w kryminalne sprawy ze swojej okolicy i mimo częstej niechęci osób zamieszanych w zdarzenie, jest ona w stanie dotrzeć do wielu poszlak, a nawet rozwiązania sprawy szybciej niż policja. I chociaż czasem człowiekowi może przemknąć przez myśl „no na pewno, jakaś zwykła dziewczyna da sobie radę lepiej niż policja, już każdy biegnie jej się zwierzać, i „hop” i wszystko wiadomo”, to jednak atmosfera i główne postaci cyklu nie pozwalają się nie lubić i nie wciągnąć w historię.

Możliwe też, że na odbiór książki wypłynęło to, że wszystkie części dane mi było słuchać w audiobooku – w tej postaci, przygody Agaty Brok naprawdę świetnie „wchodzą”, zarówno podczas podróży samochodem, jak i wieczornych spacerów.

Wydawnictwo zawiera dużo błędów np.: bohaterka zdejmuje buty, które już raz zdążyła zdjąć itp. Motyw zbrodni też wydaje się mocno naciągany, tak samo jak i zakończenie. Niestety, ta pozycja nie zrobiła na mnie większego wrażenia.

1955

Sympatyczna bohaterka i ciekawa, choć dość przewidywalna zagadka kryminalna.

Sympatyczna bohaterka i ciekawa, choć dość przewidywalna zagadka kryminalna.

Raczej rozczarowanie.
Książka NIE JEST zbyt ciekawa i jak na kryminał to nie ma w niej zbyt wiele akcji.

Co to za kryminał, w którym przez 3/4 powieści mamy tylko dwie krótkie rozmowy ze świadkami, które i tak wiele nowego nie wnoszą?
Co to za kryminał, w którym policjant chętnie i szczegółowo dzieli się wynikami śledztwa z osobą cywilną i w dodatku słabo znaną?
Zamiast tego mamy dużo wątków obyczajowych.
I wreszcie zakończenie - nieprzekonujące. Powód zabójstwa naciągany. Jakby tak funkcjonował świat to bałabym się chodzić po ulicach.

Raczej rozczarowanie.

Zamiast...

Mam wiele sympatii dla Autorki, która pracuje w badaniach rynku tak jak ja przez wiele lat. Mamy wspólnych znajomych.
Ale te książki są trochę jeszcze nieporadne. Zdecydowanie za dużo w nich nieistotnych szczegółów, zwłaszcza w retrospekcjach, zresztą w bieżącej akcji też. Po co info, że Agata "się podtarła"?
I to co uderzyło mnie w pierwszym tomie - dlaczego podejrzani tak chętnie gadają z Agatą i Kermitem? Mało wiarygodne :(.
W tym tomie zresztą nie było żadnej współpracy z policją. Trochę to dziwne, że Agata sama wykrywa sprawcę i jeszcze go niemal aresztuje. A motyw zabójstwa... no kompletnie od czapy.
Strasznie naiwne wydają mi się te opisy wieloletnich związków, jak to się ludzie kochają, jak wspierają, jak są wobec siebie lojalni. Normalnie sielanka.
Ale trzymam kciuki za Autorkę, mam nadzieję że się będzie rozwijać. Bo te książki nie są złe: nie ma jakiegoś strasznego przelewu krwi, epatowania brutalnością - to lubię. Duży plus za zwyczajnych bohaterów.

I to co uderzyło mnie w pierwszym tomie - dlaczego podejrzani tak...

Z każdą książką coraz bardziej lubię autorkę. Ciekawy kryminał, osadzony w polskich realiach, z wątkiem romantycznym. Mam nadzieję ,że autorka nie skończy zbyt szybko pisać ;)

Książka mi się podobała, wyraziste przedstawienie postaci i niebanalny finał. Jest to bardziej kryminał zagadka niż typowy thriller. Polecam!

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Gwiaździsta noc