Okładka książki The Complete Guide to Fasting: Heal Your Body Through Intermittent, Alternate-Day, and Extended Fasting Jason Fung, Jimmy Moore
Jason FungJimmy Moore Wydawnictwo: Victory Belt Publishing zdrowie, medycyna
zdrowie, medycyna
Victory Belt Publishing
2016-10-16
2016-10-16

Okładka książki Głodówka krok po kroku. Rodzaje głodówek i ich pozytywny wpływ na zdrowie Jason Fung, Jimmy Moore
Głodówka krok ... Jason Fung, Jimmy M...

Genialna pozycja! Autor w bardzo dostępny sposób opisuje proces Głodówki oraz wyjaśnia dlaczego i jak sam w sobie jest ważny. Późniejsze połączenie z dieta ketogeniczna - genialne i pokazujące zarazem w jakiś schematach mysleniowych my ludzie żyjemy. Przerażać chyba może tylko fakt, jak wielkie koncerny wpompowuje w nas rożnego rodzaju produkty czy środki które zwyczajnie nas niszczą. Budowanie świadomości żywieniowej - cudowne!

Książka dobra, szczególnie dla osób, które nie są w temacie. Porusza dość dużo pokrewnych zagadnień, związanych głównie z cukrzycą typu 2. Cieszę się, że jako osoba praktykująca różnego rodzaju posty od kilku lat znalazłem też coś dla siebie. Jest w niej kilka drobnych niedopowiedzeń, ale traktując tę książkę jako uzupełnienie wiedzy polecam.

Świetna pozycja wprowadzająca w świat postów przerywanych. Rzetelna wiedza poparta badaniami, praktyką i licznymi obserwacjami.
Polecam każdemu świeżakowi w tym temacie.

Polecam każdemu świeżakowi w tym temacie.

Za tę pozycję zabrałem się po przeczytaniu "Cukrzycę można wyleczyć" tego samego autora mając założenie, że będzie ona doskonałym uzupełnieniem wiedzy. I tak właśnie było.

Na okładce widnieje dwóch autorów, ale - z tego, co rozumiem - tak naprawdę Jimmy Moore jest odpowiedzialny tylko za jeden rozdział, w którym po prostu opisuje swoje eksperymenty z głodówkami. Rozumiem jednak, że w USA jest on osobą bardzo rozpoznawalną, stąd ten zabieg. Tym lepiej dla mnie, bo ja tę książkę kupiłem dla dr Funga.

Paradoksalnie, jak dla mnie nie jest to książka w głównej mierze o głodówce, ale o odżywaniu. Zdrowym odżywianiu i związanym z nim całym stylem życia.

Autor obala wiele mitów dotyczących "zdrowego" żywienia. Szczególnie jeśli chodzi o podejście do diet odchudzających i ogólnie panujący trend "jedz mniej, ruszaj się więcej", który - nie wiedzieć czemu - na dłuższą metę po prostu nie działa. Dowiadujemy się czemu obsesyjne liczenie kalorii i plan treningowy prowadzi do efektu jojo.

Jason Fung rozprawia się również z mitami dotyczącymi samych głodówek takimi jak: spadek zdolności mózgu, spalanie mięśni czy spowolnienie metabolizmu. Opierając się oczywiście na badaniach naukowych. Nie ma się co dziwić jednak bardzo złej opinii jaka przylgnęła do głodówek. Stoją za tym, rzecz jasna, koncerny produkujące żywność, które przekonują nas, że musimy coś przekąsić co 2 godziny, bo inaczej spadnie nasza efektywność, a na domiar złego będziemy marudni (#snickers).

Po uporaniu się z mitami, czytamy o szeregu niezwykle prozdrowotnych właściwości postów okresowych takich jak: spadek wagi, regulacja poziomu insuliny, glukozy, spadek ciśnienia, oczyszczanie organizmu, przestawienie organizmu na korzystanie ze zmagazynowanej tkanki tłuszczowej.
Każdy otrzymuje zachętę, aby dobrać system pod swoje życie prywatne i zawodowe. Na pewno przy odrobinie chęci i determinacji każdemu uda się wprowadzić w życie okresowe głodówki. Wszak trudno o prostszą formę diety.

Oczywiście dr Fung przestrzega również przed nieprzemyślanymi postami. Podaje grupy osób, które kategorycznie nie mogą stosować głodówek. Oraz osób, które mogą sobie na nie pozwolić, ale po konsultacji z lekarzem.

Generalnie, tę książkę można polecić każdemu. Nawet osoby, których waga jest w normie i nie mają problemów zdrowotnych powinny ją przeczytać. Natomiast jest to pozycja obowiązkowa dla ludzi zmagających się z nadwagą czy otyłością, chorujących na cukrzycę, nadciśnienie lub choroby serca.

"Zwykła głodówka może więcej zdziałać dla chorego niż najlepsze lekarstwa i najlepsi lekarze" ~ Mark Twain

Chociaż bardzo sceptycznie odnoszę się do wszelkich "nowinek" dietetycznych, mody na różne produkty i zachwalania cudownych sposobów na zdrowie i chudnięcie, to ta książka skradła moje serce. Choć rewelacje przedstawiane przez autora nie są wcale takie rewelacyjne, jeśli się nad nimi dłużej zastanowić. W czasach, gdy przetworzone jedzenie i słodzone napoje nie były tak rozpowszechnione i reklamowane, głodówka (albo post) były szeroko stosowane na całym świecie, jako tradycyjny sposób na zachowanie pełni sił i zdrowia. Dzisiaj natomiast prawie każdy uważa głodówkę za coś głupiego. Autor przekonuje, że niesłusznie.

Bardzo pozytywnie zaskoczyło mnie, że chyba każde zdanie i wniosek znajduje potwierdzenie w badaniach wylistowanych na końcu akapitów. Nie miałem czasu sprawdzać wszystkich, ale losowo wybrane potwierdzają twierdzenia autora i to sprawiło, że zaufałem jego wiedzy.

Mało tego, jestem w trakcie takiego postu (dlatego w ogóle sięgnąłem po tę pozycję) i książka oraz moje ogólne wrażenia potwierdziły moje przekonanie, że to słuszna droga, warta włożonego wysiłku.

Wspaniała książka o poście przerywanym i długich postach! Wyniosłam z niej mnóstwo wiedzy (cieszę się, że nie trzeba studiować dietetyki, by tego wszystkiego się dowiedzieć!).

Czytałam dwie dobre książki na temat intermittent fasting i to jest jedna z nich, druga to książka Doroty Perkins na ten temat.
Fung jest zwyczajnie wspaniałym specjalistą w tej dziedzinie i leczy cukrzycę poprzez intermittent fasting. Bardzo polecam jego książkę.

Sama książka jest super, ale wyjaśni mi ktoś, dlaczego angielski odpowiednik słowa "post" przetłumaczono jako "głodówka"? Przecież to bez sensu, chyba że ktoś chciał obrzydzić tę książkę polskim czytelnikom już na starcie.

Napisana prostym językiem, świetnie systematyzuje wiedzę.

Napisana prostym językiem, świetnie systematyzuje wiedzę.

Jimmy Moore i doktor Jason Mung przedstawiają program, który zapewnia nie tylko szybką utratę masy ciała, ale także wpływa pozytywnie na nasze serce oraz pomaga w leczeniu cukrzycy typu 2 i profilaktyce nowotworów. Autorzy udowadniają, że post wcale nie oznacza chorobliwego głodzenia się i odmawiania sobie przyjemności płynącej z jedzenia, a jest wręcz jedną ze skutecznych form zdrowego...

Ta książka to świetny poradnik, który pomoże ci schudnąć w łatwy i bezpieczny sposób. Wszystkie zawarte w nim informacje są prawdziwe i bardzo pomocne. Dzięki niemu możemy stracić na wadze bez żadnych strat dla naszego organizmu.
To świetny poradnik, który wyjaśnia krok po kroku jak mamy postępować.
Wszystko jest jasno i szczegółowo przedstawione.

Gorąco polecam każdemu!

• Zdrowie