Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji

Okładka książki Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji
Ed CatmullAmy Wallace Wydawnictwo: MT Biznes reportaż
reportaż
Creativity, Inc.: Overcoming the Unseen Forces That Stand in the Way of True Inspiration
MT Biznes
2015-10-15
2015-10-15
Data 1. wydania:
2014-04-08
Marcin Kowalczyk

Okładka książki Skuszeni. Jak tworzyć produkty kształtujące nawyki konsumenckie. Ryan Hoover, Eyal Nir
Ocena 7,4
Skuszeni. Jak ... Ryan Hoover, Eyal N...
Okładka książki Pięciodniowy sprint. Rozwiązywanie trudnych problemów i testowanie pomysłów Jake Knapp, Braden Kowitz, John Zeratsky
Ocena 7,1
Pięciodniowy s... Jake Knapp, Braden ...
Okładka książki Zero to one. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość Blake Masters, Peter Thiel
Ocena 7,1
Zero to one. N... Blake Masters, Pete...

Książka o tym jak Pixar stał się jednym z topowym studiem animacji. Ciężko sklasyfikować tę książkę, trochę taki poradnik połączony z biografią. Pisana z punktu widzenia menadżerskiego więc większość rad jest raczej dla biznesu. Szczególnie rady udzielne są dla strony biznesowej, która ściśle współpracuje z ludźmi kreatywnymi, artystami. Trochę nie tego się spodziewałem, więc miejscami mnie znużyła bo raczej nie ja jestem grupą docelową.

Pierwsza część dla fanów Pixara, reszta dla pasjonatów zarządzania. Całość warta lektury!

Niezwykle ciekawa historia firmy PIXAR opisana przez jednego z jej twórców. Książka może stanowić ogromną inspirację dla menadżerów i tych wszystkich, którzy pracują w zespołach. Jak inspirować? Czy pozwalać na popełnianie błędów, a jeśli tak to w jaki sposób czerpać z nich naukę na przyszłość. Jak przeprowadzać trudne dla pracowników procesy komunikacyjne. Wielką wartością był dla mnie bezpretensjonalny styl autora oraz różne ciekawe historie zza kulis wspaniałych produkcji filmowych firmy.

Przyjemna lektura, wciągająca i pozytywna. Inspiruje i wprowadza w dobry nastrój. Chyba trzeba będzie teraz obejrzeć jakieś filiami Pixara :)

Historia początków Pixara opisana ze wszystkimi wzlotami i porażkami. Miłym akcentem są smaczki nt. filmów, które są wszystkim dobrze znane. Ale przede wszystkim jest to opis pracy managera, który zarządza olbrzymim projektem. Jest tutaj masa wskazówek, czym się kierować, kiedy morale pracowników upadają, na czym polega kreatywność i jak ją wydobyć. Świetny poradnik dla osób zmagających się z zastojem. Powieść jest bardzo motywująca.

Znakomita. Historia wizjonerów, którzy mieli odwagę realizować swoje marzanie i zrewolucjonizowali magiczny świat animacji.
Ed Catmull, Alvy Ray Smith, John Lasseter to ludzie, którzy zmienili świat animacji i przekonali do swoich wizji Steva Jobsa i bossów Disneya.
Do tego znakomity podręcznik zarządzania zespołem.
Warto.

Do tego znakomity podręcznik zarządzania zespołem.
Warto.

Nasza rzeczywistość potrafi być zniechęcająca, szczególnie ta szara strefa związana z pracą, gdzie ludzie to cyferki. Ed Catmull daje nam coś innego, czyli wizję gdzie pracownicy i ich pomysły stoją na pierwszym miejscu. To utopia w naszym kraju, ale przyjemnie poczytać, że jednak może być inaczej. Jesteście odważni, kreatywni - kto wie, może z tego nietypowego prezentu skorzystacie!

Bardzo mało przydatnych informacji do wykorzystania.

Bardzo mało przydatnych informacji do wykorzystania.

Kreatywność.

Czym jest ona dla Ciebie? Czy uważasz się za osobę kreatywną? Dlaczego?

Zastanów się nad tym i nieważne co wcześniej odpowiedziałeś, powiem Ci jedno: Kreatywność to nie wrodzona ani nawet wypracowana cecha. Kreatywność to ciężka praca, bowiem żeby kreatywność mogła zaistnieć, potrzebne jest stworzenie odpowiednich dla niej warunków

- i to jest dopiero sztuka!

Właśnie o tym, Ed Catmull opowiada w swojej książce. Czyli ironicznie, kreatywność nie jest głównym tematem książki, a tak jak napisałem wcześniej, jest nim proces stwarzania warunków dla kreatywnego środowiska. Może same słowa, nie oddają swoją mocą dużej różnicy między tymi dwoma aspektami, lecz różnica jest spora, musicie mi uwierzyć!

Czy brzmi to dla ciebie mniej ciekawie niż sama mistyczna kreatywność, której każdy szuka i pożąda? Hm, jeśli ktoś chciałby stać się rzeczywiście bardziej kreatywny to uważam, że zaglądnięcie za kulisy działalności dwóch prekursorów kreatywności filmowej (Pixara i Disneya) i skupienie się na zrozumieniu kultury organizacji obu tych firm, pozwoli na zupełnie inne spojrzenie na wspomnianą kreatywność.

Książka to również istny must-read dla każdego menadżera/ szefa/ przywódcy czy po prostu osoby potrzebującej fantastycznej lektury o komunikacji międzyludzkiej. Opowiada ona w bardzo obrazkowy i ciekawy sposób o koniecznych aspektach, których wymagająca kreatywność potrzebuje, aby mogła rozwinąć skrzydła (Zwłaszcza w pracy w grupie).

Fajnym przełamaniem są ciekawe spostrzeżenia bardzo inteligentnego autora, na przeróżne tematy takie jak:
-dynamika świadomości,
-przypadkowość,
-modele mentalne i wiele innych.

Na sam koniec, Ed podsumowuje pokrótce wszystkie ważniejsze myśli zawarte w książce, co moim zdaniem powinno być częstszym zjawiskiem w literaturze.

Gorąco polecam!

Kreatywność.

Czym jest ona dla Ciebie? Czy uważasz się za osobę kreatywną? Dlaczego?

- i to jest dopiero...

Zdecydowanie moja ulubiona. Ta książka to serio największy prezent, jaki mógł podarować czytelnikom Ed Catmull, prezes studia filmowego PIXAR i DISNEY ANIMATION. Ed podzielił się z Czytelnikami wiedzą o technikach zarządzania. To fascynująca książka pełna złotych zasad i idei, których podstawą jest rozwijanie kreatywności. Bez względu na stopień biznesowego zaawansowania jest to także uniwersalny podręcznik nie tylko o zarządzaniu, ale także o technikach budowania relacji z innymi ludźmi. Lektura niesie za sobą wiele inspirujących wskazówek, jak działać zespołowo, zyskać zaufanie współpracowników i stworzyć środowisko, które wpływa na odkrywanie nowych pomysłów.

Ed Catmull Kreatywność S.A. Droga do prawdziwej inspiracji Zobacz więcej