Okładka książki The Subtle Art of Not Giving a F*ck: A Counterintuitive Approach to Living a Good Life Mark Manson
Mark Manson Wydawnictwo: HarperOne poradniki
poradniki
HarperOne
2013-09-13
2013-09-13

Dobra, chociaż dość chaotyczna książka

Dobra, chociaż dość chaotyczna książka

Audiobook. To książka napisana bardzo przystępnym językiem, która nawiązuje do priorytetów, wyborów i schematów życiowych. Autor przekonuje, że nie należy żyć na pokaz, tylko w zgodzie ze swoim własnym światopoglądem. Odnoszę wrażenie, że głównym celem tej książki jest zmotywowanie do zmiany podejścia niż gotowe rady na jego zmianę. Manson dzieli się w niej swoimi własnymi życiowymi doświadczeniami, niejednokrotnie wskazując na własne błędy. To plus, ponieważ wiele amerykańskich książek jest gloryfikacją sukcesu, ich treść tworzą cudowne historie, gdzie wszystko się udaje i problemy życiowe nie istnieją. Bardzo trudno powiedzieć coś więcej o tej publikacji. Moje wrażenia po jej wysłuchaniu były mieszane, ponieważ oprócz ciekawych treści, znajdziemy w niej sporo banałów i oczywistości.
Reasumując - znam lepsze książki z dziedziny rozwoju osobistego. Nie twierdzę, że po tę książkę nie warto sięgać. Myślę, jednak, że nie znajdziemy w niej treści, które zrewolucjonizują nasze podejście do życia. Przykład autora może czytelnika czegoś nauczyć - nie będzie to jednak nic odkrywczego. Bo czy o wyższości stałego związku nad przypadkowymi przygodami seksualnymi musimy przeczytać w książce, żeby dojść do podobnego wniosku? A to tylko jeden z przykładów "wiedzy", którą ta książka oferuje. Niestety niewątpliwy plus jakim jest "luźny klimat" nie przewyższa minusów tej książki, dlatego moja ocena jest średnia.

Dobra książka coachingowa - wiele wnikliwych przemyśleń wartych zgłębienia. Mimo że nie przepadam za tym gatunkiem, wyniosłam z niej kilka wartościowych przemyśleń.

Czytałem angielskie wydanie, banalny język, wręcz typowo amerykańskie podejście do tematu. Dla mnie był to zbiór banałów, takie odświeżenie pewnych koncepcji. Główną zaletą tej książki jest to, że autor wspomina w niej inna książkę, "The Denial of Death" Ernesta Beckera, która każdemu polecam jako następną lekturę, wchodząc bardziej w filozoficzne i psychologiczne aspekty podejścia do życia i śmierci.

Obowiązkowa.
Nie spodziewałem się, że ta książka będzie aż tak mądra.
Prowokatywny tytuł idealnie wciąga, a treść, też często w ujęciu prowokatywnym - trudno było się przyczepić do czegokolwiek, a lubię się przyczepiać bo od 25 lat wynajduję różne bzdury w branży rozwoju osobistego.
Na pewno do nie wrócę i super, bo wiele jest w niej treści, z którymi się zgadzam i utożsamiam.

Obowiązkowa.
Nie spodziewałem się, że ta książka będzie aż tak mądra.

Trochę za długa, ale fajne wprowadzenie w rozważania na temat własnego życia. Dużo przykładów z życia.
Jedyne nad czym ubolewam to odniesienia jedynie do rozumu (zrozum, że to jest złe i tak nie rób).

Wydaje mi się, że jest to poradnik jakich pewnie wiele na rynku. Ten akurat do mnie trafił. Mogłoby to być trochę lepiej ułożone/usystematyzowane. Były momenty nudy ale ogólnie jest to raczej ten z tych krótszych poradników. Więc jest to dobrze skondensowane w większości. Problem z poradnikami jest taki, że ciężko jest już coś nowego wymyślić. Idee w tej książce też nie są super odkrywcze. Zresztą autor ciągle powołuje się na innych. Więc jest to taka bardziej przypominajka, żeby się nie zagubić w życiu. Fajnie napisana, są przykłady z życia autora. Jak ktoś szuka poradnika albo ma jakiś kryzys życiowy to dobra pozycja. Jak nie to niekoniecznie.

Lekki poradnik z działu psychologii napisany przez nie-psychologa, ciekawe historie poparte własnym doświadczeniem. Propozycje i tezy autora są dla mnie trafne i mogą otwierać głowę na czerpanie radości z życia, bycie bardziej świadomym oraz przyjmowanie szczerości i krytyki w swoją stronę :)
Polecam

Polecam

Tytuł powinien brzmieć:
"Subtelna sztuka nie dawania dupy: Kontrintuicyjne podejście do dobrego życia".
No ale tłumacz lub wydawca bał się wulgaryzmów...

Tytuł powinien brzmieć:
"Subtelna sztuka nie dawania dupy: Kontrintuicyjne podejście do dobrego życia".
No ale tłumacz lub wydawca bał się wulgaryzmów...

Jak na standardy ksiażki poradnikowo-rozwojowego to wygląda bardzo dobrze. Prosto z mostu, poparte konkretnymi przykładami z życia i dobrymi puentami, które potrafią zapaść w pamięć i zostać na dłużej.

Minus za tytuł i ogólne tłumaczenie... mam wrażenie że tą książkę dużo lepiej się czyta po angielsku

• Audiobooki
  • Psychologia

Mark Manson Subtelnie mówię F**k! Sprzeczna z logiką metoda na szczęśliwe życie Zobacz więcej