Ulrike Meinhof. Terror, seks i polityka

Okładka książki Ulrike Meinhof. Terror, seks i polityka Przemysław Słowiński, Danuta Uhl-Herkoperec
Okładka książki Ulrike Meinhof. Terror, seks i polityka
Przemysław SłowińskiDanuta Uhl-Herkoperec Wydawnictwo: Videograf reportaż
reportaż
Videograf
2016-04-12
2016-04-12

Beletryzowana biografia. Druga polowe książki czyta sie z zapartym tchem.

Beletryzowana biografia. Druga polowe książki czyta sie z zapartym tchem.

Coś wspaniałego.

Coś wspaniałego.

Biografia to to nie jest. Raczej fabularyzowana opowieść oparta na faktach.

Biografia to to nie jest. Raczej fabularyzowana opowieść oparta na faktach.

Nie doczytałem do końca, wymiękłem na dygresji na temat świata bez boga z jakimiś losowymi cytatami z gościa niedzielnego, wg mojego czytnika to było jakieś 43%, a czytałem to dość długo.
Komuś się chyba formy literackie pokićkały. Autor wpycha bardzo dużo swojego światopoglądu, przemycając go w formie dygresji. Jako eseje można by było to zaakceptować, jednak przy pisaniu czyjejś biografii wrzucanie jakichś swoich osobistych mądrości (poparte jeszcze przytoczeniem jakiegoś bełkotu z jakiejś gazety, nieważne już jakiej) jest dla mnie nieakceptowalne. I z tą myślą skończyłem lekturę, niezależnie czy się zgadzam z autorem czy nie w jego przemyśleniach. Czytając biografię chcę poznać sylwetkę osoby przedstawianej, złote myśli autora mnie najmniej obchodzą w tym momencie, bo z punktu widzenia gatunku nie ma prawa ich tam być.
Zaskakuje rozwodnienie treści (właśnie przez te liczne dygresje, niemające nic wspólnego z tematem) oraz opisy scen, które autor ewidentnie rozpisał w swojej wyobraźni. Bo niby skąd wiedział w jaki sposób bohaterowie uprawiali seks - to też zostało udokumentowane gdzieś w jakimś wiarygodnym źródle, że z taką dokładnością zostało to opisane?
Mega rozczarowanie. Ani to powieść sensacyjna, ani biografia, ani eseje czy felietony.

Jeżeli istnieje jakiś "wzór" na pisanie biografii, to tak właśnie powinny by pisane. Niesamowita ilość wiedzy, podana w przystępnej (zbeletryzowanej) formie. Czyta się jak powieść sensacyjną.

• E-Booki
  • Z polecenia