Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921. Geopolityka, ody i narody

Okładka książki Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921. Geopolityka, ody i narody Andrzej Nowak (historyk)
Andrzej Nowak (historyk) Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie historia
historia
Wydawnictwo Literackie
2018-09-19
2018-09-19
Historia Polski Andrzej Nowak Geopolityka

Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Okładka książki Polska i Krzyż Adam Bujak, Waldemar Chrostowski, Stanisław Nagy, Andrzej Nowak (historyk), Krzysztof Ożóg
Ocena 0,0
Polska i Krzyż Adam Bujak, Waldema...
Okładka książki Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz, Waldemar Chrostowski, Patryk Jaki, Ryszard Kantor, Janusz Królikowski, Jerzy Kruszelnicki, Grzegorz Kucharczyk, Piotr Łuczak, Jakub Maciejewski, Wiesław Mering, Aleksander Nalaskowski, Andrzej Nowak (historyk), Dariusz Oko, Wojciech Polak, Wojciech Roszkowski, Leszek Sosnowski, Zbigniew Stawrowski
Ocena 6,9
Tyrania postępu Paweł Bortkiewicz,&...

Mogą Cię zainteresować

Świetna pozycja nie tylko dla zainteresowanych historią Polski i Rosji. Profesor Andrzej Nowak w przystępny sposób opisuje główne ideologie panujące w imperium carów, przedstawia sylwetki najważniejszych - według niego - intelektualistów Rosji i ich ewolucję, jak przyjęli upadek Rosji carskiej i dostosowali swe poglądy do obecnego systemu po przejęciu władzy przez bolszewików. Pierwsza część książki skupia się na stosunkach rosyjskich i polskich intelektualistów, o ich pogląd na przyszłe stosunki, propozycje rusyfikacji lub współpracy. Szczegółowe są także opisane metody, jakimi carat zniewalał i niszczył polskość, przede wszystkim na kresach. W szczególności interesujący jest pod tym względem rozdział o działalności generał-gubernatora kijowskiego - Babikowa. Serdecznie polecam, czytając taką książkę nie mamy uczucia straconego czasu.

Książka trudna, bolesna i zdecydowanie wybitna. Autor analizuje rodzenie się rosyjskiej tożsamości, tropi początki mitu Imperium i duchowo - cywilizacyjnego posłannictwa, idei trzeciego Rzymu i misji zbawiciela prawdziwej wiary. A przy okazji Imperium Rosyjskiego, od początku i aż do dziś obecny wątek Polski - zdrajcy Słowiańszczyzny, śmiertelnego wroga Rosji, wiecznego buntownika i złodzieja "odwiecznie ruskiej ziemi". Bolesna lekcja i przypomnienie jak z mocarstwa staliśmy się Priwislanskim Krajem, narodem "byłych polaków", jak systematycznie niszczono tych najlepszych, najdzielniejszych, nieugiętych Polaków. Jak grabiono kraj, pustoszono miasta, zabijano i okaleczano. Lekcja naprawdę bolesna i przez to konieczna. Historia nie skończyła się w najmniejszym stopniu, a tkwiąc w ignorancji i półprawdach, skazujemy się na powtarzanie błędów, które nas zgubiły.

Temat - bardzo ciekawy, jednak sposób przedstawienia - słaby. Książka jest napisana ciężkim, "barokowym" stylem pracy magisterskiej, a nie popularno-naukowym. Stylistyka czasami naprawdę nieznośna (np. regularne użycie słowa "sąsiadka" w odniesieniu do Rosji),pełna jakichś staromodnych wyrażeń, jakby miały one dodać blasku autorowi i jego erudycji. Ale niestety jego analiza przeładowana jest informacjami, naprawdę nieistotnymi dla niehistoryków, tylko dla wytrawnych znawców tematu, ale ten przesyt nie prowadzi do ciekawych puent bądź konkluzji - są to raczej przydługawe opisy, które razem dają 400 stron + 45 samych przypisów w cenie 60 zł (tak wydrukowane na okładce). Daleko mu chociażby do A. Zamoyskiego, którego czyta się z zapartym tchem.

• Historia
  • Chcę w prezencie
  • Rosja
  • Polityka
  • Kolejka
  • History

Dodaj cytat z książki Metamorfozy Imperium Rosyjskiego 1721-1921. Geopolityka, ody i narody