Blask wolności

Okładka książki Blask wolności
Kathleen Grissom Wydawnictwo: Papierowy Księżyc Cykl: Dom służących (tom 2) literatura piękna
literatura piękna
Data 1. wydania:
2016-04-05
Agnieszka Podolska
Agnieszka Podolska

Bardzo dobra druga część. Były przykre wspomnienia i trzymająca w napięciu akcja ratowania Pana. Przelewający się ból i siła walki zostały bardzo dobrze pokazane. Dobrze i szybko się czytało.

Kontynuacja "Domu służących". Druga część równie dobra jak pierwsza.

Druga część bardzo ciekawa, przedstawione losy dorastającego Jamiego, trochę za mało bohaterów część pierwszej, i według mnie spokojnie można było aukcję rozłożyć na tom trzeci. Wciągająca historia z optymistyczną końcówką, bardzo przyjemna lektura.

Zaczyna się dobrze, a potem jest coraz lepiej. Najciekawsze są opisy przygód zbiegłych niewolników przeprawiających się przez bagna, ich wędrówka przez południową Wirginię, ukrywanie się w buszu. Sporo okrucieństwa, sporo brutalnych scen, opisów fizycznego cierpienia. Strach pomyśleć, że tak było naprawdę.

Drugi tom i dobra kontynuacja "Domu służących" autorstwa Kathleen Grissom.
Myślę, że nie zauważamy na co dzień i nie doceniamy tego, czym jest wolność.
Jest nam ona dana i wydaje się oczywistością jak powietrze, które nas otacza. Tymczasem nie dla wszystkich takie rarytasy.
W drugiej części poznajemy dalsze losy Jamiego Pyke'a.
Zaplątany w swoje zobowiązania z przeszłości i...

Czytając nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że autorka zwiedzała miejsca, w których dzieje się akcja, a które pewnie są teraz skansenem amerykańskiej historii i z zeszytem w ręce notowała, co przewodnik opowiadał. Sama historia ckliwa i łzawa, ale czyta się szybko.

Pierwszy tom był słaby, ale kierując się dobrą oceną drugiego tomu postanowiłam dać autorce drugą szansę. Niepotrzebnie, ten tom jest jeszcze bardziej pokręcony niż pierwszy, nie ma żadnej logiki w rozwiązaniach, które zastosowała autorka, coś co miało być nagłymi zwrotami akcji okazało się zupełnie absurdalne i niezrozumiałe. Raczej z dala od tzw. amerykańskich bestsellerów.

Na fali aktualnych wydarzeń, zamieszek na tle rasowym, które mają miejsce nie tylko w Stanach Zjednoczonych, sięgam po książki traktujące o czasach niewolnictwa w USA. Przeczytałam dwie książki autorstwa Kathleen Grissom, a przede mną zupełnie inna ta najważniejsza książka o tej tematyce, "Przeminęło z wiatrem", tak ostatnio zewsząd krytykowana za przesłodzony i uładzony...

Przyjemna lektura na trzy wieczory. Autorka zawarła kilka bardzo życiowych obserwacji. Miło się czytało.

Bardzo dobra powieść, kontynuacja, ale z powodzeniem można przeczytać osobno. Wciąga, czyta się szybko z dużym zainteresowaniem. Faktycznie mały minus za sporo literówek, w pierwszej części tego nie było

• 2019
  • 2018