Kandyd

Okładka książki Kandyd Voltaire
Okładka książki Kandyd
Voltaire Wydawnictwo: Agencja Wydawnicza Morex filozofia, etyka
filozofia, etyka
Candide, ou L'Optimisme, traduit de l'Allemand de M. Le Docteur Ralph, avec les additions qu'on a trouvées dans la poche du docteur, lorsqu'il mourut à Minden, l'an de grâce 1759
Agencja Wydawnicza Morex
1994-01-01
1994-01-01
Tadeusz Boy-Żeleński
Inne

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Nie wiem co było weną Woltera do napisania tej książki, ale muszę przyznać, że jego kreatywność zdecydowanie zrobiła wrażenie, bo dzieje się tam więcej dramatów niż w tureckich telenowelach.

Książka o nieprzewidywalności, etapowości życia. Mówiąca też o tym, że jeśli w którymś momencie życia staniemy się wielcy lub posiądziemy wszelkie skarby, to prędzej czy później to przeminie. Lepiej więc cieszyć się z rzeczy małych, ale własnymi siłami wypracowanymi, ponieważ one dadzą nam największe spełnienie i odsuną nas od problemów otaczającego nas świata, wszelkich nieszczęść i nędzy. Dlatego dbanie o swój ogródek pod koniec książki ma tak duże znaczenie.

Donatien Alphonse François de Sade poszedł krok dalej w opisywaniu kondycji ludzkiej. ;)

Powiastka tak bardzo absurdalna że aż zabawna. Szybko i przyjemnie się to czyta, choć te parę rozdziałów we Francji i Florencji była nudna.

Świetna zabawa dla ludzi zainteresowanych epoką, mentalnością owych czasów i filozofią. Polecam szczególnie historykom lub fanom historii XVIII wieku. Nie wszystkich rozśmieszy, dla mnie jednak strzał w dziesiątkę. Dodatkowo na plus schematyczne odniesienie do Grimmelshausena.

Tak absurdalne i karykaturalne, że aż zabawne mimo całego tego okrucieństwa wylewającego się z kart.

Pana poglądy są wstrętne, ale oddałbym życie, by mógł je pan wygłaszać.
- Voltaire

Pana poglądy są wstrętne, ale oddałbym życie, by mógł je pan wygłaszać.
- Voltaire

Dobra.

Dobra.

genialne

genialne

Ten pozytywizm poraża i wzbudza zazdrość.

Ten pozytywizm poraża i wzbudza zazdrość.

• Lektury
  • Klasyka