Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie

Okładka książki Cudowny chłopak i ja. Trzy cudowne historie R. J. Palacio

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Piękna książka. Miło było poznać perspektywę innych dzieci i motyw ich zachowania.

Bardziej szczegółowo opisane historie bohaterów z "Cudownego chłopaka". Wciągająca i wzruszająca, bardzo mi się podobała ;)

Kilka perspektyw i jedna historia, która tak naprawdę jest za każdym razem inna

Jeśli ktoś z Was czytał "Cudownego chłopaka" to na pewno zna Augusta Pullmana — rezolutnego i niezwykle inteligentnego chłopca. Dziesięciolatek jest jednak trochę inny od swoich rówieśników — w wyniku genetycznej mutacji ma zdeformowaną twarz, przez co musi się mierzyć z różnymi trudnościami i nie akceptacją ze strony dzieci. Do szkoły przychodzi w piątej klasie i ładnie mówiąc wywraca do góry nogami życie uczniów z prywatnej szkoły Beechera. Autorka już na wstępie pisze, że książka nie jest kontynuacją losów Auggiego. Jak mówi sam tytuł, lektura opisuje trzy cudowne i bardzo różne od siebie historie dzieciaków, które z jakichś względów były związane z Augustem.

Julian to chłopiec, który od początku nie pałał sympatią do Auggiego i chociaż został wybrany przez pana Tushmana, by zaopiekować się nowym uczniem, postępował wręcz przeciwnie — wyśmiewał się z niego, zniechęcał kolegów do utrzymywania z nim kontaktów, a nawet posunął się dalej. Co jest przyczyną zachowania Juliana? Czy ktokolwiek, lub cokolwiek może na niego wpłynąć?

Christopher to przyjaciel Auggiego od najmłodszych lat. Kiedy mieszkali w jednym miejscu, ich rodziny bardzo się lubiły i często spotykały. Christopher był przyzwyczajony do wyglądu Augusta, a mimo to przyjaźń z chłopcem czasem przysparzała mu nieprzyjemności. Dlaczego jakiś czas po przeprowadzce kontakty chłopców mocno się poluźniły, a Christopher nie chce się skontaktować z przyjacielem, nawet kiedy dochodzi do smutnego dla nich obu wydarzenia?

Charlotte to kolejne dziecko, które miało zaopiekować się Auggiem podczas jego pierwszych dni w szkole. Dziewczynka jest miła dla Augusta, ale nic ponadto. Nie ma z nim za wielu wspólnych tematów i bardzo często stara się być neutralna. Taniec to jedna z największych pasji Charlotte, która pomoże jej znaleźć wielu nowych przyjaciół. Czy po ważnym występie coś zmieni się w życiu dziewczynki? Czy jest szansa, by jeszcze miała dobre relacje z byłymi przyjaciółkami?

R. J. Palacio stworzyła kolejną bardzo ważną i poruszającą książkę. Myślę, że nawet ważniejszą niż ta poprzednia. Autorka ukazuje tutaj jak różnie jedne i dziejące się w tym samym czasie wydarzenia mogą wyglądać z wielu perspektyw. W powieści nie czytamy już za wiele o samym Auggiem, powiedziałabym, że nawet najmniej o nim, więcej o tym, jak mocno jego pojawienie się w szkole wpłynęło na innych. Poznajemy wiele historii z całkowicie innego punktu widzenia, a także życie prywatne i rozterki bohaterów. Opisane wydarzenia idealnie dopełniają poprzednią książkę, ale przede wszystkim tworzą całkowicie odrębną książkę.

Autorka ponownie zwraca uwagę na wiele ważnych tematów, a ich przekaz dostosowuje do docelowego odbiorcy, czyli generalnie starszego lub młodszego nastolatka. Mimo to po przeczytaniu stwierdzam, że nie ma chyba osoby, która nie wyniosłaby czegoś z tej wyjątkowej lektury. Mnogość poruszanych problemów, ciekawe historie i humorystyczne wstawki sprawiają, że to książka, którą zdecydowanie warto znać.

W swojej powieści R. J. Palacio porusza temat innego wyglądu i choroby, ale widzianej z perspektywy osób z zewnątrz. Skupia się również na problemach takich jak akceptacja, mobbing, czy uprzedzenia. Pokazuje jednocześnie, jak ważna jest odpowiednia rozmowa z dzieckiem, przygotowanie go na odmienność, która nie jest zła, a po prostu inna. Autorka wskazuje również na jednoczącą siłę prawdziwej przyjaźni i tego, jak ważne i owocne są próby zrozumienia innych.

Książka to bardzo wartościowa pozycja, nie tylko dla młodego Czytelnika. To opowieść, którą można interpretować na wiele sposobów i cały czas dostrzegać w niej nowe wartości. Powieść jest bardzo wciągająca, czyta się naprawdę szybko i przyjemnie, a czas z lekturą na pewno można uznać za bardzo inspirujący i mogący wiele nauczyć. Zdecydowanie polecam i na koniec przypominam ważne słowa wypowiedziane przez jednego z bohaterów - "Bycie miłym jest pierwszym krokiem do okazywania życzliwości. To kapitalny początek."

Kilka perspektyw i jedna historia, która tak naprawdę jest za każdym razem inna

Uważam że książka była mocno OK. Dla fanów ,,Cudownego chłopaka” myśle że obowiązkowa. Bardzo lubię wszystkie historie ale w szczególności podobała mi się historia Juliana. Bardzo lubię gdy zostaje wyjaśnione zachowanie złego bohatera zostaje wyjaśnione. Musi być to jednak zrobione tak jak było w tej książce. Czyli dostajemy jakąś historie i nie jest powiedziane że to co robił ten bohater jest ok tylko jest wyjaśnione czemu tak robił. Generalnie druga historia mi się nie podobała bo nie polubiłam głównego bohatera ale myśle że znajdzie wielu fanów. O ostatniej historii nie mam zdania bo uważam że nie wszystko co było tam pokazane jest dla mnie ok ale też znajdzie wielu fanów. Miłego dnia/wieczoru Gosia😁❤️

Cudowna książka, którą powinien przeczytać każdy.

Cudowna książka, którą powinien przeczytać każdy.

Sama jestem zaskoczona, że tak długo męczyłam tę książkę. Byłam bardzo pozytywnie nastawiona, ale na tym się skończyło.

Książka należy do gatunku młodzieżówek. Opisuje oblicza przyjaźni i w zasadzie można jej oddać to, że w jakiś sposób jest pouczająca dla czytelnika. Natomiast ja, sięgając po tę pozycję liczyłam na więcej historii z Auggiem i o tym dlaczego przyjaźń z nim była taka trudna.

Po przeczytaniu #cudownychłopak chciałam jeszcze bardziej poznać głównego bohatera i miałam nadzieję, że historie przedstawionale oczami innych dzieci będą tak samo wciągające jak w pierwszej książce. Opowieść Juliana była dla mnie najciekawsza. A im dalej w książkę tym bardziej byłam wynudzona 😒

Podsumowując, #cudownychłopakija zapewne trafi w gust młodszych czytelników, którzy będą potrafili utożsamić się z bohaterami i ich problemami. Wszystkie mądre słowa jak i zachowania bohaterów będą mogli zweryfikować ze swoim postępowaniem. Książka uczy, że inny nie oznacza gorszy. I porusza kwestię przyjaźni w różnych odsłonach. Zatem wszystkim miłośnikom młodzieżówek życzę przyjemnej lektury 📖📚 Ja tymczasem muszę sięgnąć po jakąś obyczajówkę żeby przenieść się do dorosłości 😂📖🐼📚

Dzień doberek.
Narratorem powieści jest chłopak 10 letni, który z powodu wielu problemów zdrowotnych, operacji itd. zaczyna swoją historię ze szkołą. Jej otoczką, rowieśnikami a przede wszystkim ich zachowaniem i ich rodziców. August ma ciężką wadę genetyczną, przez którą ma ogromninie zdeformowaną twarz. Problemy z mówieniem, słuchem a przede wszystkim z zaakceptowaniem siebie i swojego wyglądu, oraz tego jak go postrzega otoczenie. Jego życie, życie jego rodziny często jest sterowane przez chorobę, rehabilitację i pobyty w szpitalu. Wiele z tego powodu wynika jak później czytamy problemów i komplikacji.
Chłopak za to ma wspaniałą rodzinę, czułych i wyrozumiałych ich członków, którzy są mu ogromnym wsparciem i promyczkiem w tunelu. W książce jest mowa o tolerancji na odmienność (przez wielu postrzegana jako coś złego, zagrażającego nam).Jest zwrócona uwaga jak możemy drugiego zranić, skrzywdzić nie tylko fizycznie ale psychicznie. Szczególnie dziecko, które czuje trochu inaczej jak dorosły i nie rozumie wielu tematów. Ogólnie uważam tekst jest fantastycznie opracowany, by nam pokazać problematykę tematu i zarówno przechodzenie przez jej etapy ku górze. Daje nadzieję na lepsze jutro i na oswojenie się z sytuacją. Czyta się baaardzo dobrze słownictwo i język są dobrze dopasowane dla młodszego czytelnika.Tytuł zaproponowałam 12 letniej córce znajomej, która jest nią zachwycona a to, też mówi za siebie😊. Polecam gorąco zainteresowanym, warto zwrócić uwagę na taką tematykę nawet gdy nie jesteśmy bezpośrednio z nią związani👍
Ściskam kochani mooocno dobrego i udanego dzioneczka życzę 🍀

Dzień doberek.
Chciałam się podzielić z Wami wyjątkową książką! Jest skierowana niby do młodszego czytelnika ale tematy, które porusza są ważne dla nas wszystkich.Są cały czas aktualne, powinniśmy właśnie my, dorośli być tym przykładem dla dorastających maluchów potem nastolatków. Wiem to trudne, męczące i wyczerpujące jednak wierzę, że będę tego efekty w przyszłości💚....

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ta nie jest kontynuacją "Cudownego chłopaka", ale jej dopełnieniem. Pokazuje ona historię Auggiego Pullmana, ale przedstawioną z innej perspektywy. To trzy historie opowiedziane przez: Juliana, Charlotte i Christophera. Julian to szkolny rozrabiaka, Chistopher – najstarszy przyjaciel Auggiego i Charlotte – koleżanka ze szkoły.
Przyjaźń z Auggiem jest prawdziwym wyzwaniem. Rożni się on od innych dzieci, przede wszystkim wyglądem. August cierpi na nieznany wcześniej typ dyzostozy żuchwowo-twarzowej. Lekarze przy jego narodzinach nie dawali mu wielkich szans na przeżycie. Jednak stał się cud. Chłopiec przeżył.
Autor oddaje "głos" nie Auggiemu tylko osobom z jego otoczenia, których życie uległo zmianie pod wpływem kontaktu z chłopcem.
Julian dowiedział się, że nie warto dokuczać innym. Nie trzeba wszystkich kochać, ale należy szanować. Christopher pokazał jak on zareagował na Auggiego, jak spędzał z nim czas oraz o śmierci Darth Daisy. A Charlotte pokazała, że warto spełniać swoje marzenia i nigdy w konflikcie nie stawać po żadnej ze stron.
W przypadku historii Juliana autorka wykorzystała część tego rozdziału do napisania osobnego komiksu pt. "Biały ptak" (recenzja na moim bookinstagramie).

Przeczytałam tę książkę i nasunęła mi się taka myśl, że pozory, z którymi się spotykamy, na co dzień mogą być bardzo mylące, a każdy z nas, nawet najmniejszy, na ogromny wpływ na otaczający świat.
Powinniśmy akceptować drugiego człowieka, bez względu na to, jak wygląda. Powinniśmy dać sobie szansę na jego poznanie…

Polecam.

Przyjaźń z Auggiem jest prawdziwym...

Trochę gorsza od "Cudownego chłopaka". Historie tu przedstawione mają być pewnym uzupełnieniem historii głównej, ale naturalnie muszą biec swoimi ścieżkami. Nie zawsze te ścieżki są skonstruowane (fabularnie, akcyjnie, emocjonalnie) jak główna historia Augusta i to niestety czuć.