The Kissing Booth

Okładka książki The Kissing Booth
Beth Reekles Wydawnictwo: Insignis Cykl: The Kissing Booth (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
The Kissing Booth (tom 1)
The Kissing Booth
Insignis
2018-07-07
2018-07-07
Data 1. wydania:
2012-12-13

Nie jestem obiektywna w ocenie, bo mam słabość do tej historii ze względu na film:)

Szczerze, spodziewałam się czegoś lepszego. Książka nie przypadła mi do gustu. Zdecydowanie jestem zwolenniczką filmów z tej serii. Płakałam tylko raz, na wspomnieniu u mamie Elle. Swego czasu był to mój dnf. Nie wiem co, ale coś mnie od niej odtrącało. Po prostu mi się jakoś nie podobała. Zostanę przy filmach.

Skończyłam ją jakiś czas temu I nie jest to arcydzieło literatury, na początku relacja między bohaterami wydawała mi się wręcz toksyczna, co też wpływało na mój gorszy odbiór tej książki, jednak finalnie autorka stworzyła bohaterów, których naprawdę da się lubić i których lubiłam odwiedzać na kartach tej powieści. Warto zaznaczyć, że książka i film różnią się znacząco w wielu szczegółach. Książka jest dość lekka, przyjemna na czytelniczy kryzys czy też chęć poznania jakiejś licealnej historii o miłości, czasem złapie za serce, czasem wywoła uśmiech, a czasem nagromadzi falę irytacji ;) Mimo wszystko cieszę się, że ją przeczytałam.

Elle podnieś swoje standardy, proszę.

Elle podnieś swoje standardy, proszę.

Zdecydowanie jedna z gorszych książek, które czytałam. Oglądałam film, który był fenomenalny. Chociaż uwielbiam podobne fabuły, to w tej książce coś mi nie zagrało. Nie bardzo wiem co.

Jako że film o tym samym tytule jest nadal w modzie, sięgnęłam po tę pozycję, zanim miałam obejrzeć ekranizację. I właściwie to chyba już jej nie obejrzę, ponieważ ta książka skutecznie mnie zniechęciła do wszystkiego, co z nią związane.
Liczyłam na coś, co będzie na miarę serii o Larze Jean, a dostałam... Coś, na co szkoda marnować papieru, pieniędzy. I czasu. Główna bohaterka nie ma żadnych wad poza bycia - jak to ładnie ujęto! - ,,zbyt miłym", czyli bezgraniczną naiwnością (naprawdę osoba w jej wieku może być tak inafntylna?), a wszyscy chłopcy nagle nie wiedzieć czemu na nią zwracają uwagę. Rozmowy między bohaterami są płaskie, nic nie wnoszące; relacje między nimi tym bardziej (ojciec nie ma nic przeciwko temu, że córka nie wraca na noc, tylko ją miło wypytuje jak było?). Matka głównej bohaterki umarła chyba tylko po to, żeby Rochelle ukazać jako jeszcze bardziej poszkodowną - pewnie na plus wychodził też fak, że nie trzeba było wrzucać w tekst kolejnej bezbarwnej postaci. Przynajmniej tego oszczędzono. Ktoś może powiedzieć, że to młodzieżówka, że nie powinno się tu oczekiwać przecież nic wielkiego. Tyle że tak nie jest. Czy młody czytelnik naprawdę ma nic nie oczekiwać po lekturze? Czy nawet proszenie o jedną wielowymiarową postać to już za dużo? Przysięgam,  że jest wiele naprawdę wartościowych książek z literatury młodzieżowej, prawdziwych perełek, pięknie ukazujących wartości takie jak przyjaźń, rodzina, miłość. Takich, po jakie nawet starszy czytelnik może się pokusić.

,,The kissing booth" nie ma w sobie nic takiego. Książka obraca się ciągle wokół całowania, ubierania na imprezy, kolejnych bójek... I nie ma żadnej fabuły, treści żadnego przekazu. Może poza tym, że miłość fizyczna jest taka przyjemna. Nic nie jest tu realistyczne, ani sama historia, ani bohaterowie.
,,Wielka miłość" między dwójką głównych bohaterów (a nawet Rochelle do tej swojej ,,miłości" nie jest przekonana) to w większości - żeby nawet nie powiedzieć w całości - jedynie pożądanie. I może jeszcze mała, podsycana pikanteria, ponieważ przecież zupełnie bez potrzeby trzeba nadać swojemu związkowi status tajemnicy i przy okazji okłamywać własnego brata i niby ,,najlepszego przyjaciela"? A więc idealna Rochelle, której jedyną wadą jest bycie zbyt miłym, nagle okazuje się fałszywa wobec tak bliskiej osoby? Postawa Lee (tego przyjaciela) też jest zupełnie pozbawiona logiki. W jednej chwili mówi, że jego brat, kolokwialnie mówiąc, ,,leci"na Rochelle. I gdy ta się wypiera, (choć właściwie ona przecież na to liczy) sam podsyca jej ,,nieosiągalne" marzenia na związek z Noahem. A z drugiej strony Lee oznajmia przecież, że to byłby okropny pomysł... Cóż, każdy najwidoczniej kieruje się własną logiką, szkoda tylko,  że tu nie było żadnej.

Przyznam, że nawet nie doczytałam tej historii do końca, a próbowałam. Naprawdę próbowałam. Chciałam dać jej jeszcze szansę. Ale skala absurdu zwyczajnie przerasta. Nie warto wytężać sobie wzroku na coś takiego.

Książka właściwie o niczym ,, słodko aż mdli''. Sięgnęłam po nią już po obejrzeniu filmu na Netflixie. i Muszę przyznać, że film miał w sobie więcej uroku i emocji , niż powinna mieć książka. Bohaterka dziecinna, chłopcy no właśnie chłopcy, dzieciaczki. Nic się nie dzieje, a czytanie o tym jak co drugą kartkę dziewczyna całuję się ze swoim chłopakiem to raczej nic ciekawego. Średnia powieść dla oderwania się problemów.

Ta książka jest... o niczym. Zachęcona filmem, postanowiłam sięgnąć po tę pozycję z zamiarem poczytania czegoś lekkiego, ale bardziej irytującej książki chyba nie czytałam. Nie za wiele się tu dzieje, kompletnie nie trzyma w napięciu, z humorem też średnio. Miałam wrażenie, że właściwie ciągle czytam o tym samym: w co ubiera się główna bohaterka, o powtarzających się myślach w jej głowie odnośnie do miłości do Noah i strachu przed Lee. Dialogi płaskie, niekiedy kompletnie nic niewnoszące. Postaci słabo wykreowane, płytkie, niczym się niewyróżniające, miałam problem z ich rozpoznawaniem, jeśli chodzi o znajomych - w mojej głowie byli to ludzie bez twarzy. Miałam nadzieję na błyskotliwą i zabawną historyjkę w stylu "Pamiętnika Księżniczki", a dostałam... niezły chłam. Szkoda wydanych pieniędzy i poświęconego czasu. Nie mam pojęcia, w jaki sposób to czytadło stało się bestsellerem. Odradzam.

Można przeczytać, ale książka bardzo średnia. Bardzo irytowała mnie główna bohaterka.

Lekka, przyjemna opowieść o przyjaźni od najmłodszych lat. Okres dojrzewania, pierwsze miłości. Fajnie było być częścią rodzin Evans i Flynnów. Film też został fajnie zrobiony. Jest to pierwsza część, przede mną jeszcze dwie aż nie mogę się doczekać.

Beth Reekles The Kissing Booth Zobacz więcej