Hrabia. Karmannyj wor

Okładka książki Hrabia. Karmannyj wor
Robert Gałka Wydawnictwo: KAGO Cykl: Spin off Skazaniec (tom 1) Seria: Skazaniec kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Spin off Skazaniec (tom 1)
Skazaniec
KAGO
2018-03-29
2018-03-29
literatura polska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Czuć trochę inny klimat niż w klasycznym Skazańcu, męczy mnie trochę występująca gwara, chociaż absolutnie rozumiem ów zabieg. Niemniej warto przeczytać, bo jest kawał solidnej, nawet bardzo solidnej historii.

Książkę czyta się przyjemnie i płynnie. Czasami męczy nagminne używanie przez bohaterów grypsery/ gwary ale z drugiej strony nadaje to historii autentyczności. Nie jest tak porywająca jak pozostałe pozycje z serii "Skazaniec" a zakończenie to jakby w połowie przerwany rozdział. Mimo to sięgnę po kontynuację aby poznać dalsze losy bohaterów.

Sięgnęłam z ciekawości i przekory. Nie darzyłam sympatią Hrabiego i czytając miałam nadzieje że zmienię zdanie o nim. Tak się nie stało. Ślizga się najpierw na plecach ojca, później kumpli . Zero dojrzałości ,odpowiedzialności. Czyta się ciężko (subiektywna ocena) z powodu gwary czy slangu ,którym jest opowiadana historia. Rozumiem zamysł autora by pokazać że w tamtych czasach ciężko było nie oprzeć się pokusie i sięgnąć po cudze. Wbrew zamysłowi autora Hrabiego nie polubiłam, ale o dziwo jego mentorów i owszem. Czytam kolejną część i zgadzam się z Panem K.Spadło i ja wyczuwam talent drzemiący w autorze.

Pzesłuchałem całą serie "Skazańca", postanowiłem teraz sięgnąć po książki "spin off". Sięgająć po książke "Hrabia" nie byłem pewny w którym momencie serii o skazańcu ta postać się pojawia. Dopiero później zorientowałem się, że hrabia pojawia się w pierwszym tomie, ale niestety moja pamięć mnie zawiodzi, w momencie czytania "Hrabi" nie kojarzyłem już tej postaci.

Rzutem na taśmę po prostu słuchałem "Hrabię". Akcja tej książki toczy się na początku XX wieku w miejscowości Staszów. Nie znam tego miasta, nugdy tam nie byłem. Z książki dowiedziałem się, że leżało w zaborze rosyjskim, ale gdzie dokładnie to nie wiedziałem. Dopiero Google mi podpowiedział, że Staszów leży dziś w województwie świętokrzyskim.

Książka jest naprawdę świetnie napisana. Sporo jest w niej szczegółów dotyczących życia na początku XX wieku.

Hrabia to złodziejaszek, szybko zostaje sierotą. Poznajemy go kiedy jest jeszcze dzieckiem, wchodzi powoli w życie dorosłe. Obraca się w środowisku drobnych przestępców. Zostaje "doliniarzem" czyli kieszonkowcem.

Bardzo podobała mi się ta książka. Przybliżyłem sobie realia polskiej prowincji zaboru rosyjskiego z początku XX wieku.

Rzutem na...

Na półkach: , , , ,

Bardzo dobra książka.

Świetne kreacje bohaterów, wciągająca fabuła, rewelacyjny klimat, fertyczne dialogi, język istny majstersztyk.

Grabieżczą opowieść czytałam z wielkim zainteresowaniem.

Polecam.

Bardzo dobra książka.

Grabieżczą opowieść czytałam z wielkim zainteresowaniem.

Polecam.

Takie trochę połączenie Grzesiuka z opowieściami o Planach Wielkich Napadów (ale bez ech "Vabanku"). Świetna lektura na szybkich kilka popołudni, czy tam loty samolotem - jak u mnie.
Sama historia nie jest może specjalnie porywająca, ale "Hrabia" skutecznie wciągnął mnie w swój świat.
Plusy? Na pewno to pozycja z napracowaniem - raz: język, dwa: rzemiosło. Na bank pan autor Gałka skusił mnie do sięgnięcia po tom numer dwa.
Daję zachęcającą i zasłużoną siódemkę.

Książkę czyta się bardzo przyjemnie. Warstwa fabularna może nie powala, ale zastosowanie zapomnianego w dużej mierze języka jest dużym atutem książki. Autor wykonał kawał dobrej, solidnej roboty. Warto przeczytać.

Dla mnie rewelacja. Dla tych co mogą 'Vabank" oglądać za każdym razem jak leci w TV - to książka idealna.
Historia złodziejaszka Heńka od najmłodszych lat.
Prawdziwy fachowiec w swojej dziedzinie, równocześnie człowiek wrażliwy na czyjąś krzywdę.
POLECAM.

Historia złodziejaszka Heńka od najmłodszych lat.
POLECAM.

Bardzo wciągające w ówczesny świat
Ja przeczytałem jednym tchem

Bardzo wciągające w ówczesny świat
Ja przeczytałem jednym tchem

Powieść o uczciwych i charakternych złodziejach, warto!

Powieść o uczciwych i charakternych złodziejach, warto!

Dodaj cytat z książki Hrabia. Karmannyj wor