Miasteczko Crimson Lake

Okładka książki Miasteczko Crimson Lake
Candice Fox Wydawnictwo: Amber Cykl: Crimson Lake (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Andrzej Jankowski
Andrzej Jankowski literatura australijska

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Trafiłam na Miasteczko przypadkiem w bibliotece, wzięłam z braku lepszych propozycji.
Mam mieszane uczucia co do tej książki... Z jednej strony byłam ciekawa rozwiązania sprawy, a z drugiej niezbyt wciągałam się w wątki, często robiąc przerwy na scrollowanie telefonu ;)
Rozwój akcji bardzo powolny, prawie do ostatnich stron miałam obawy, że autorka zostawi mnie bez odpowiedzi. Wyjaśnienie okazało wystarczająco satysfakcjonujące. Pomimo średniości tej pozycji, został jednak mały niedosyt. Wg. info na okładce tom drugi serii zapowiadany był na 2018 rok. Do dziś (2021) niedostępny w polskim tłumaczeniu...

Na półkach: , , , , ,

Wystarczy 6 minut, by czyjeś życie legło w gruzach. To przecież tylko chwilka, a jednak poniosła ona ze sobą zniszczenie i cierpienie. Te 6 minut to moment, w którym trzynastoletnia dziewczynka znika na jakiś czas z przystanku. Okazuje się, że została porwana, brutalnie zgwałcona i pobita. Policyjny detektyw, Ted Conkaffey jest ostatnią osobą, którą widziano w pobliżu zaginionej.

"Miasteczko Crimson Lake" Candice Fox to całkiem dobry kryminał, z tajemniczą i intrygującą fabułą oraz charyzmatycznymi bohaterami. W tej powieści jest wiele niewiadomych, które ekscytują, sporo przebiegłych i aroganckich typów oraz emocjonalnych wspomnień z przeszłości. Jedynie akcja pozostawia trochę do życzenia. Tempo orzez cały czas było umiarkowane i monotonne. Oczywiście były momenty, gdzie akcja nagle nabrała charakteru, lecz w całej perspektywie to mi nie wystarczało. Wiele opisów zdarzeń zostało również mocno okrojonych, a wydawały się mieć dość istotne znaczenie dla tej historii. W zamian autorka nie oszczędziła nam szczegółowych elementów krajobrazu, w jakim toczyła się ta powieść, powtarzając niektóre z nich wielokrotnie. Niemniej jednak całość okazała się ciekawa i to na tyle, by zakupić kolejną część tej serii.

Kiedyś przypadkiem trafiłam na dobrą opinię o tej książce. I tak po prostu trafiła w moje ręce i przed oczy. Czy faktycznie jest taka dobra? Jak dla mnie całkiem niezła. Jednak lektura tylko pierwszego tomu pozostawia niedosyt.
Miasteczko Crimson Lake to miejsce w którym postanowił zamieszkać detektyw Ted Conkaffey, mężczyzna oskarżony o uprowadzenie i zabójstwo małej dziewczynki, zwolniony z powodu braku dowodów. Obdarty z życia, żony, malutkiej córeczki postanowił „zaszyć” się w miejscu oddalonym, cichym, niemal niewidocznym na mapie. Jednak jak okazuje się, nawet tak oddalone miejsce nie gwarantuje spokoju, bezpieczeństwa, osamotnienia, a przed bohaterem stają nowe wyzwania. I nie pisze tylko o krokodylach czających się na pobliskich mokradłach.
Miasteczko Crimson Lake to bardzo sprawnie napisana historia detektywa wyrzutka, który w nowym miejscu wykonuje to co potrafi najlepiej, tropi przestępców, wyjaśnia zagadki, rozwiązuje tajemnice z przeszłości. Z pomocą kobiety która po odsiedzeniu kary za zabójstwo, a obecnie prywatnej detektyw, wyjaśnia sprawę zabójstwa znanego pisarza, ale nie tylko tę.
Książka napisana jest bardzo sprawnie, płynnie i lekko. Można polubić głównego bohatera, jego zawodową partnerkę. Oboje są postaciami które choć obciążone trudną, niewyjaśnioną przeszłością, zyskują sympatię czytelnika. Przynajmniej moje serce zabiło do nich ciepło.
Temat oskarżonego detektywa znany jak świat, jednak w tym ujęciu jest jakaś nowość, świeżość, coś co sprawia, że ten sam temat „smakuje” lekko inaczej.
Polecam, to bardzo dobra w czytaniu historia z bohaterami ciekawymi, niejednoznacznymi, skupiająca się nie tylko na wątku sensacyjnym, ale również na warstwie obyczajowej i emocjonalnej. Zaskakująca jest również Kobieta i jej potomstwo. Historia idealna na wieczorne poczytanie.

Czyta się dobrze. Realistyczni bohaterowie, dobre dialogi, ciekawe opisy Australii. Mały minus tylko za sugerowanie, że dwoje ludzi zrobi więcej niż policja... trochę naciągane:) Zakończenie zaskakuje i ma sens. Chętnie przeczytam kolejną.

Dość przeciętna. Śledztwo takie sobie, a zakończenie jakieś takie niemrawe jak dla mnie. Bardzo mnie denerwowało zachowanie bohaterów, które często było nielogiczne i głupie. Za to na plus zdecydowanie gąski i postać Amandy, że względu na nią zdecydowałem się dokończyć czytać.

„Godzina 12.46 trzynastoletnia Claire stoi na przystanku autobusowym. Godzina 12.47 detektyw Ted zatrzymuje obok niej samochód. Godzina 12.52 dziewczynka znika. Sześć minut- tyle trzeba żeby zrujnować policyjnemu detektywowi Tedowi życie.” 🤭
Pomysł na książkę fajny, taki niestandardowy. Ale cała sprawa zaczęła mnie lekko nudzić- ale na szczęście już w połowie nabiera tempa no a koniec... jak zawsze zaskakuje.🤭
Książka opisuje sytuacje Teda, który przez oskarżenie o uprowadzenie dziewczynki i wykorzystanie jej ma przyklejoną łatkę „pedofila” co nie ułatwia mu życia, wyjeżdża do małego miasteczka gdzie chce się schować przed opinią innych ludzi, wkrótce jednak trafia na dwóch policjantów którzy nie ułatwiają mu pobytu w Crimson Lake. Ted poznaje tu jednak Amandę, która także nosi łatkę tym razem morderczyni. 🤭
Razem chcą rozwiązać zagadkę zniknięcia miejscowego pisarza i dochodzą do tragicznego zakończenia.
W mojej ocenie mocna 8. 🤭

„Miasteczko Crimson Lake” to pierwszy utwór Candice Fox wydany w Polsce. Australijska autorka zadebiutowała w 2014 r. kryminałem pt. ”Hades”, który zdobył nagrodę Ned Kelly Award za najlepszy debiut w 2014 r. „Miasteczko Crimson Lake” to pierwsza część serii, która jak dotąd posiada trzy tomy.

Jedna decyzja może zrujnować całe życie….

Ted Conkaffey jadąc na ryby postanawia zatrzymać się na chwilę na przystanku autobusowym, na którym trzynastoletnia Claire czeka na autobus. Dziewczynka znika a Ted zostaje oskarżony o porwanie i napaść . Trafia do więzienia, które opuszcza po kilku miesiącach z powodu braku jednoznacznych dowodów. Jednak ta sprawa nadal nie daje mu spokoju…

Amanda postanawia skorzystać z propozycji koleżanki z klasy i pojechać z nią na imprezę. Jednak nigdy na nią nie docierają. Lauren zostaje znaleziona martwa a Amanda, oskarżona o morderstwo, trafia do więzienia, które opuszcza po odsiadce.

Ted i Amanda spotykają się w miasteczku Crimson Lake, gdzie będą próbowali rozwikłać zagadkę zniknięcia poczytnego pisarza.

„Miasteczko Crimson Lake" fabularnie przedstawia się bardzo dobrze. Mamy tu trzy zagadki do rozwiązania: sprawę Teda, sprawę Amandy oraz sprawę zniknięcia pisarza. Ich rozwiązania wprawdzie można się, przynajmniej częściowo, domyślić, ale po drodze autorka serwuje kilka mylnych informacji, które mogą zdezorientować czytelnika (w szczególności przy sprawie zaginięcia pisarza).

Główni bohaterowie są wyraziści. Autorka bardzo dobrze zobrazowała ich zniszczoną przez przeżyte wydarzenia psychikę. Teda niemalże od razu polubiłam, było mi go naprawdę żal, że musiał nieść krzyż oskarżenia o skrzywdzenie Claire. Natomiast postać Amandy od początku mnie irytowała. Miałam wrażenie, że autorka starała się wykreować barwną, wyróżniającą się na tle innych powieści kryminalnych, bohaterkę, jednak powstały obraz do mnie nie przemawiał. Niezmiernie irytowało mnie jej infantylne, niejednokrotnie dziwne zachowanie oraz wypowiedzi, które często musiałam czytać powtórnie żeby zrozumieć ich sens w kontekście czytanego dialogu. Postać Amandy zaczęła powoli do mnie przemawiać, gdy okazało się, że jest niezwykle błyskotliwą panią detektyw a na jaw zaczęły wychodzić informacje dotyczące jej przeszłości.

W ogólnym rozrachunku powieść napisana jest lekkim piórem i szybko się czyta. Niemniej niekiedy zdarzały się zdania skonstruowane w taki sposób, że ich sens docierał do mnie dopiero po powtórnym przeczytaniu (gwoli ścisłości nigdy wcześniej nie zdarzyła mi się taka sytuacja, wiec nie sądzę, żeby była to kwestia mojego problemu z rozumieniem tekstu czytanego), więc albo autorka niekiedy wypowiada się w zawiły sposób lub, co bardziej prawdopodobne, jest to kwestia tłumaczenia.

I na koniec: książka dodatkowo u mnie zapunktowała poprzez przedstawienie motywu terapeutycznego wpływu zwierząt na kondycję psychiczną człowieka. W „Miasteczku...” dotyczy ona nieco nietypowych, ale jakże uroczych podopiecznych Teda.

Podsumowując, „Miasteczko Crimson Lake” to udana powieść kryminalna, która wprawdzie posiada, w moim mniemaniu, drobne mankamenty, jednak całość wypada pozytywnie. Z pewnością sięgnę po kolejne części cyklu, gdy doczekają się polskiego tłumaczenia.

Za postać irytującej Amandy zabieram pół punktu, a więc moja ostateczna ocena to 6,5/10.

Jedna decyzja może zrujnować całe życie….

Ted Conkaffey jadąc na ryby...

Ted Conkaffe przybywa do małej mieściny w Australii, chce uciec od przeszłości, jego adwokat daje mu namiary na Amandę. Okazuje się, że jest ona prywatną detektyw, które wcześniej została skazana i odsiedziała wyrok za zabójstwo. Chociaż dziewczyna jest zwariowana i obowiązuje go mnóstwo zasad, rozpoczynają śledztwo w sprawie zagadkowego zniknięcia miejscowego pisarza. Niestety stara sprawa dopada Teda, a on mimo to próbuje jeszcze rozwikłać sprawę Amandy.
Niespieszny kryminał, który jednak mnie mocno wciągnął. Przede wszystkim dwoje bohaterów, bardzo odmiennych, z więzieniem w tle, a dodatkowo psychicznie rozdartych. Ponieważ jest to pierwsza cześć serii poznajemy proces Teda, dużo jest tutaj nawiązań do społeczeństwa, które osądziło go i nie pozwala mu zapomnieć, mamy, więc psychologię tłumu, która w małym miasteczku, jest przerażająca. W przypadku Amandy również poznajemy jej historię, a jej fobie mają powiązanie z jej dotychczasowym życiem. Mimo, że Ted i Amanda są niejednoznaczni polubiłam ich, są z krwi i kości. Sprawy kryminalne, w sumie są dwie, nie są może aż tak spektakularne, ale wciągnęły mnie, tym bardziej, że pojawiające się listy fana trochę namieszały.
Niewątpliwie całość jest bardzo dobra ze względu na tą otoczkę obyczajowo-społeczną, uzmysławiającą nam, że łatwo kogoś oskarżyć, namieszać i doprowadzić, że skrajna psychoza tłumu jest bardzo naturalna w naszym społeczeństwie. A kto przeczyta polubi Kobietę i jej dzieci, oraz te wszechobecne krokodyle.

Obawiałem się tej powieści. Nie to żebym się bał czytać, ale bałem się, że nie dam rady skończyć. Temat zgrany chyba w miliardach książek na całym świecie. Wszystko wyglądało na to, że powieść nie będzie niczym nowym na rynku i osiągnie spektakularną klapę.
Pomyliłem się. Czuć tutaj coś nowego, coś czego dawno nie czytałem- lekkie pióro.
Książka warta polecenia, ale bez zbytnich ochów i achów

Książka warta polecenia, ale bez...

Ciekawy kryminał o pechu jaki może spotkać człowieka gdy znajdzie się w złej godzinie w danym miejscu. Podejrzenia o dokonanie strasznego czynu, mogą zniszczyć człowiekowi życie. Dobry kryminał.

Dodaj cytat z książki Miasteczko Crimson Lake