Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie

Okładka książki Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie
Joachim Petterson Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie poradniki
Witold Biliński
Witold Biliński

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Spodziewałem się książki w stylu publikacji z cyklu "Sekretne życie..." Jednak mało jest tu o pszczołach, a sporo o pszczelarstwie i są to wg mnie informacje niepotrzebne dla laika (np. zwalczanie pasożytów pszczół), a zbyt oczywiste dla samych pszczelarzy, dla których ta książka nie wydaje się być dedykowana.

Fantastyczna książka edukacyjna! Dobra na pierwszy krok.

Fantastyczna książka edukacyjna! Dobra na pierwszy krok.

Nie spodziewałam się, że ta książka tak mnie wciągnie! Bardzo ciekawa!

Nie spodziewałam się, że ta książka tak mnie wciągnie! Bardzo ciekawa!

Prawie 200 stron informacji o pszczołach. Od podstawowej wiedzy (jak odróżnić pszczołę od osy) przez bardziej szczegółową np. liczne obowiązki robotnic (z braku robotników) po porady dla wtajemniczonych jak zastosowanie czegoś o nazwie plastry trutowe. Fragmenty z poradami dla pszczelarzy pominęłam, w planach na 2020 rok nie uwzględniłam założenia pasieki, ale i tak znalazłam dla siebie sporo ciekawych informacji. Dowiedziałam się dlaczego pszczele matki oznaczane są kolorowymi kropkami i jak zorganizować owadom zapylającym hotel. Jest też wskazówka jak wymienić starą matkę na nową (przypomnę – dotyczy pszczół) oraz kilka miodowych przepisów. Naprawdę książka dla każdego.

Słodka jak miód książka. Bogata w zdjęcia i ilustracje poglądowe, zawiera wiele informacji odnośnie życia pszczół, tego co jedzą, jak żyją i jak można założyć własną pasiekę. Na końcu książki znajduje się też kilka przepisów na przekąski z miodem.
Gorąco polecam każdej osobie, która choć trochę lubi te owady! Pozostałym również pozwoli spojrzeć na pszczoły z innego punktu widzenia.

Najlepsza z książek o pszczelarstwie dla początkujących, które dotąd przeczytałam. Pisana normalnym językiem, bez silenia się na naukowość.

Książka przepięknie ilustrowana świetnymi fotografiami, napisana z pasją, wciągająca i zarażająca fascynacją pszczołami. O dziwo, nawet technikalia związane z obsługą ula są przedstawione interesująco (ale i tak przydałyby się poglądowe szkice). Na końcu kilka ciekawych przepisów z wykorzystaniem miodu. Całość nie jest zbyt długa i zdecydowanie nie męczy (połowa książki (lub więcej), to zdjęcia).

Minusy
- zdecydowanie zbyt krótka i pobieżna część biologiczna (i uproszczenia chemiczne).
- niedostosowanie pozycji, pisanej przez Szweda dla ten tejże wymierającej nacji, do warunków polskich (żadnego asterysku, nic)

Bardzo przyjemna lektura.

Piękne wydanie :)

Piękne wydanie :)

Lekka i przyjemna. Choć nie jestem pszczelarzem, to z dużą frajdą wchłonąłem wiedzę na temat świata tych małych owadów. I jestem pod wielkim wrażeniem tej pszczelej społeczności. Dodatkowym atutem jest bardzo ładna oprawa książki i piękne fotografie.

Książka dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z własną pasieką, mniej dla kogoś kto chce sobie przyswoić temat miodu jako takiego :)

Dodaj cytat z książki Pszczoły. Opowieść o pasji i miłości do najważniejszych owadów na świecie