Mayflower. Opowieść o początkach Ameryki

Okładka książki Mayflower. Opowieść o początkach Ameryki Nathaniel Philbrick
Okładka książki Mayflower. Opowieść o początkach Ameryki
Nathaniel Philbrick Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: seria amerykańska (Poznańskie) historia
historia
seria amerykańska (Poznańskie)
Mayflower: A Story of Courage, Community, and War
Wydawnictwo Poznańskie
2018-08-22
2018-08-22
Jan Szkudliński
Ameryka Północna historia Ameryki kolonializm podbój Ameryki

"Mayflower" to książka, która z pewnością może poszerzyć naszą wiedzę o początkach kolonizacji Ameryki, jednak podchodząc do lektury należy być świadomym, że nie jest to historyczna powieść fabularna, ale po prostu opowieść o historii. Nie mamy tu konkretnych postaci, których losy śledzilibyśmy przez cały czas, bohaterem tej książki jest raczej cała zbiorowość tzw. Pielgrzymów i ich potomków.

Właśnie - potomków. Snuta przez Nathaniela Philbricka historia dość szybko przechodzi od lat 1620-1621 do znacznie późniejszego okresu, jakim była tzw. wojna króla Filipa (1675−1676). Faktów oraz postaci historycznych związanych z początkami angielskiego osadnictwa w Ameryce Północnej, o których wspomina autor jest całkiem sporo, jednak trzeba mieć na uwadze, że nie jest to lektura, która oprócz wiedzy dostarczy nam jakichś szczególnie przyjemnych doświadczeń czytelniczych.

Nie podobało mi się skrupulatne opisywanie wielu bitw, ucieczek i zasadzek, a pomijanie niemalże obyczajowo-społecznego aspektu całej wyprawy. Być może wiąże się to z brakiem źródeł, a być może wynika to z wyboru autora, tego nie wiem. Aczkolwiek była to nieinteresująca lektura jakże interesującego okresu historycznego.
Nie polecam.

Nie polecam.

Opowieść o kolonizacji Ameryki Północnej (dotychczas sądziłem, że ta rozpoczynała się gdzieś od południa),o niezrozumieniu miejscowych ludów przez białych Europejczyków, o zachłanności, ludobójstwie i niewolnictwie. Z psychologicznego pkt widzenia ciekawym aspektem wydaje się podróż Pielgrzymów do Nowego świata, w ucieczce przed religijnym prześladowaniem w Anglii, po to by już po kilku/kilkunastu latach samemu być prześladowcą. Ciekawe jak dziś wyglądałaby Ameryka, gdyby spotkanie tak różnych kultur odbyło się pokojowo? Dla zainteresowanych historią świata i/lub Ameryki Północnej będzie to pozycja obowiązkowa.

Udanie sfabularyzowana opowieść o Pielgrzymach. Nie znałem jej wcześniej. Do tej pory zakładałem, że kolonizacja zaczęła się w Jamestown i stamtąd rozprzestrzeniła sie na zachód.

To pozycja bardzo szczegółowa (autor wręcz streszcza pamiętniki ludzi z epoki) i ma dużą wartość historyczną, czytelniczo jest jednak mordercza - nie sposób zorentować się w mnogości postaci, przestałam próbować już na początku, zanim Pielgrzymi opuścili Europę... Ostatecznie jednak nie żałuję poświęconego lekturze czasu - początki europejskiego osadnictwa w Ameryce Północnej to bardzo ciekawy temat, autor interesująco przedstawia wzajemne relacje między rdzenną ludnością (nie taką prymitywną, jak wyobrażają sobie mieszkańcy Starego Świata) a przybyszami, którzy szukali wolności dla swojej religii. Ostatecznie okazuje się, że ludzie wszędzie są tacy sami, a obrazki, które znamy z mediów to tylko popkulturowe klisze - nic nie jest czarno-białe, obie strony mają swoje na sumieniu, a krwawe i wyniszczające wojny między tubylcami i przybyszami miały dużo bardziej skomplikowane podłoże niż tylko "chciwi Europejczycy zagrabiają cudzą ziemię".

Pierwsze rozdziały na temat losów Pielgrzymów czytałem z dużą ciekawością. Autor popełnił jednak moim zdaniem błąd podczas opisu wojny z Indianami. Jest on zbyt szczegółowy, mnóstwo detali można było pominąć, ponieważ nie wnoszą one nic do meritum. W efekcie tego drugą część książki wymęczyłem. Niemniej jednak warto zapoznać się z tą publikacją. Można dzięki niej poznać nieco kulisów z życia pierwszych osadników na wschodnim wybrzeżu Ameryki.

Bardzo dobra książka. Słuchałem audiobooka.
Jakiś czas temu zacząłem czytać Ostatniego Mohikanina, a ta książka przypomniała mi o niej.
Generalnie jest to historia tego, w jaki sposób Ameryka stała się Ameryką. Opowieść o handlu z tubylcami i o tym, jak chciwość i żądza władzy doprowadziły do wybuchu wielu konfliktów. Troszkę inaczej jesteśmy uczeni o tych wszystkich wydarzeniach w szkołach i dobrze, że ta książka powstała. Jest to dziennik opisujący jak pielgrzymi radzili sobie z trudnościami spotykającymi ich w Ameryce. Później historia przeszła w stronę wielu konfliktów między tubylcami a kolonizatorami (w najróżniejszych konfiguracjach).
Myślę, że warto przeczytać, bo jest to coś, co zawiera wątek fabularny (albo może fabularyzowany) ale opisuje rzeczywiste historie ludzi - nie są to zmyślone wydarzenia, a są przedstawione w bardzo zjadliwy sposób.

Bardzo dobra książka. Słuchałem audiobooka.

Zbyt szczegółowa. Temat ciekawy, jednak autor niepotrzebnie uparł się żeby opowiedzieć o każdej wystrzelonej strzale czy spożytym posiłku. Przytłaczająca ilość drobiazgów.

taka jesień jak w tym roku nie wszędzie i nie zawsze jest możliwa, musi być odpowiednie słońce i nie za cieple noce, żeby spadla ilość zielonego chlorofilu w liściach i wydobyły się takie kolory - amerykańcy Pielgrzymi po przybyciu na nowy kontynent oszaleli, bo w Anglii tego nie było i te kolory to był jeden ze składników mitu Święta Dziękczynienia

a co potem zrobili z tym mitem to inna historia, zresztą bardzo dobra, by prześledzić, jak w jednym pokoleniu można odejść od pozycji: bez rdzennych Amerykanów nie przeżylibyśmy pierwszej zimy do oszukać i mordować rdzennych Amerykanów

a co potem zrobili z...

Wartościowa lektura dla każdego, kto interesuje się USA i historią tego państwa, w której te same początki osadnictwa, które potem doprowadziło do wojny o niepodległość i powstania USA, są najczęściej omawiane bardzo zdawkowo.

Z jednej strony dekonstrukcja mitu pielgrzymów i święta dziękczynienia z drugiej dość uniwersalna opowieść o kolonizacji i tym jak najczęściej kończy się przebywanie dwóch zupełnie odmiennych grup na tej samej ziemi.
Kolejna lektura, która burzy też mit "pustej ameryki" którą trzeba było zasiedlić i ucywilizować.

Ważny jest też aspekt próby przedstawienia codzienności życia w tych czasach, tego jak trudne było zasiedlanie Ameryki i jacy ludzie decydowali się na przyjazd i dlaczego szczególne cechy "sekty religijnej" jak można by określić część pasażerów Mayflowera i założycieli Plymouth, okazały się pomocne w zbudowaniu czegoś trwałego i utrzymaniu poprawnych stosunków z Indianami przez tak długi czas.

Wreszcie książka pokazuje jak skomplikowane i wieloaspektowe były relacje między kolonistami a Indianami, że nie było prostego podziału na białych i czerwonych, ale sieć sojuszy, współzależności i różnych postaw.
Wartościowa lekcja w próbach zrozumienia USA

• Audiobooki

Dodaj cytat z książki Mayflower. Opowieść o początkach Ameryki