Mayflower. Opowieść o początkach Ameryki

Wydawnictwo Poznańskie
2018-08-22
2018-08-22
Jan Szkudliński
Ameryka początki zagłada indian.

Bardzo dobra książka. Słuchałem audiobooka.
Jakiś czas temu zacząłem czytać Ostatniego Mohikanina, a ta książka przypomniała mi o niej.
Generalnie jest to historia tego, w jaki sposób Ameryka stała się Ameryką. Opowieść o handlu z tubylcami i o tym, jak chciwość i żądza władzy doprowadziły do wybuchu wielu konfliktów. Troszkę inaczej jesteśmy uczeni o tych wszystkich wydarzeniach w szkołach i dobrze, że ta książka powstała. Jest to dziennik opisujący jak pielgrzymi radzili sobie z trudnościami spotykającymi ich w Ameryce. Później historia przeszła w stronę wielu konfliktów między tubylcami a kolonizatorami (w najróżniejszych konfiguracjach).
Myślę, że warto przeczytać, bo jest to coś, co zawiera wątek fabularny (albo może fabularyzowany) ale opisuje rzeczywiste historie ludzi - nie są to zmyślone wydarzenia, a są przedstawione w bardzo zjadliwy sposób.

Bardzo dobra książka. Słuchałem audiobooka.

Zbyt szczegółowa. Temat ciekawy, jednak autor niepotrzebnie uparł się żeby opowiedzieć o każdej wystrzelonej strzale czy spożytym posiłku. Przytłaczająca ilość drobiazgów.

taka jesień jak w tym roku nie wszędzie i nie zawsze jest możliwa, musi być odpowiednie słońce i nie za cieple noce, żeby spadla ilość zielonego chlorofilu w liściach i wydobyły się takie kolory - amerykańcy Pielgrzymi po przybyciu na nowy kontynent oszaleli, bo w Anglii tego nie było i te kolory to był jeden ze składników mitu Święta Dziękczynienia

a co potem zrobili z tym mitem to inna historia, zresztą bardzo dobra, by prześledzić, jak w jednym pokoleniu można odejść od pozycji: bez rdzennych Amerykanów nie przeżylibyśmy pierwszej zimy do oszukać i mordować rdzennych Amerykanów

a co potem zrobili z...

Wartościowa lektura dla każdego, kto interesuje się USA i historią tego państwa, w której te same początki osadnictwa, które potem doprowadziło do wojny o niepodległość i powstania USA, są najczęściej omawiane bardzo zdawkowo.

Z jednej strony dekonstrukcja mitu pielgrzymów i święta dziękczynienia z drugiej dość uniwersalna opowieść o kolonizacji i tym jak najczęściej kończy się przebywanie dwóch zupełnie odmiennych grup na tej samej ziemi.
Kolejna lektura, która burzy też mit "pustej ameryki" którą trzeba było zasiedlić i ucywilizować.

Ważny jest też aspekt próby przedstawienia codzienności życia w tych czasach, tego jak trudne było zasiedlanie Ameryki i jacy ludzie decydowali się na przyjazd i dlaczego szczególne cechy "sekty religijnej" jak można by określić część pasażerów Mayflowera i założycieli Plymouth, okazały się pomocne w zbudowaniu czegoś trwałego i utrzymaniu poprawnych stosunków z Indianami przez tak długi czas.

Wreszcie książka pokazuje jak skomplikowane i wieloaspektowe były relacje między kolonistami a Indianami, że nie było prostego podziału na białych i czerwonych, ale sieć sojuszy, współzależności i różnych postaw.
Wartościowa lekcja w próbach zrozumienia USA

Wspaniała opowieść, napisana lekko, czyta się bardzo przyjemni, jest napisana bardzo starannie, z wszystkimi szczegółami, niuansami. Polecam zwłaszcza osobom chętnym poznać historię pierwszych osadników na ziemiach amerykańskich.

Ciekawa, dobrze opisana w realiach historycznych - dodatkowa cegiełka informacji dla wszystkich, którzy interesują się historią Ameryki

Temat kolonizacji Ameryki Północnej to trochę jak pudełko czekoladek w świątecznym wydaniu: wyobrażamy sobie nie wiadomo co a jak się otworzy, to okazuje się, że połowa miejsca w środku to plastikowa wypraska, a po czekoladkach za chwilę nie ma śladu.
Popłynęli statkiem, rozbili obóz, poganiali się z tubylcami, trochę kombinowania jak zdobyć żarcie, potem przypłynęli następni z Europy.. i tyle.
Ta historia jest mało romantyczna po prostu.

Nathaniel Philbrick "Mayflower"

Krótko, treściwie i z porządnym reaserchem materiałowym. Wszystko co powinniśmy wiedzieć o kolonizacji Ameryki, a nie chcemy się otaczać stricte naukowymi książkami. Jedyny minus, który potencjalnie można czuć to mnogość szczegółów. Pewnie nie każdemu podejdzie, bo w pewnym momencie można się nieźle pogubić, kto z kim i dlaczego.

Podobał mi się styl Philbricka, jego "odczarowanie" mitu kolonizacji Ameryki. Pokazał jak przez rozlew krwi, wybijanie całych mieścin, niewolnictwo i pogardę dla rdzennych mieszkańców Europejczycy osiedlili się w Ameryce. Dzięki temu można trochę inaczej spojrzeć na narodowe święto Amerykanów, czyli Święto Dziękczynienia.

Ja jestem zakochana w historii wszelakiej i innych krajach, państwach też chętnie czytuję, to myślę że nie tylko "amerykanistom" ona się spodoba.

Polecam. 8/10

Nathaniel Philbrick "Mayflower"

Podobał mi...

Sięgnąłem po tą pozycję dzięki Wam Drodzy Użytkownicy "Lubimyczytac", gdyż szukając czegoś na ten temat zerknąłem na Wasze opinie, które pomogły mi wybrać właśnie tą książkę. Nie zawiodłem się! Pomimo kilku niejasności oraz drobnych błędów, które znalazłem w jej treści czytało się na prawdę bardzo przyjemnie, a momentami fabuła była naprawdę ekscytująca.
Jestem wielkim zwolennikiem historycznej literatury faktu, tak więc gdy książka napisana jest rzeczowo i schludnie z pewnością trafi w moje gusta!

Pozdrawiam! :)

Jestem wielkim...

Waham się między oceną dobrą a przeciętną, bo pomimo tego, że temat jest niezwykle ciekawy to sposób przedstawienia niestety już nie. Wydawało mi się, że to będzie zbeletryzowana historia początków Ameryki, tymczasem jest to suchy opis faktów, w których dodatku łatwo można się pogubić. Bardzo szybko straciłam orientację w kwestiach zmieniającego się poparcia poszczególnych plemion indiańskich dla Anglików. Szkoda, że nie opracowano jakichś mapek z naniesionymi terytoriami zajmowanymi przez Indian, Anglików czy Francuzów - byłoby łatwiej sobie zobrazować całość, zwłaszcza przebieg wony króla Filipa. Pomimo utrudnionego odbioru tekstu uważam, że warto tę książkę przeczytać. To czym Amerykanie się szczycą w żadnym wypadku nie jest powodem do dumy. Kraj, który powstał na bazie cierpienia, upodlenia i wyzysku rdzennych mieszkańców zamykanych w rezerwatach i spychanych na margines społeczny (pomijając niewolnictwo Afroamerykanów, bo to nie było przedmiotem książki) nie może chlubić się wolnością i demokracją, bo te w żadnym wypadku nie leżą u jego podstaw.

Dodaj cytat z książki Mayflower. Opowieść o początkach Ameryki

Ciekawostki historyczne

| 2022-06-24
Wielki Cyrk
Pierre Clostermann mógł umrzeć na wiele sposobów. To jednak jego przeciwnicy po walkach powietrznych rozbijali się o ziemię w...
Ignacy Jan Paderewski był nie tylko wybitnym pianistą, ale także politykiem i społecznikiem, a przede wszystkim – wielkim patriotą.
XIX wiek | 2022-06-24
Tajemnica Heleny Konopnickiej
Maria Konopnicka wyparła się chorej umysłowo córki. Żałowała, że dziewczyna… nie odebrała sobie życia. Co stało się z „wyrodną”...
Iwona Kienzler
Czytaj więcej
Bracia od których pochodzi termin bliźnięta syjamskie.
Paweł Czarnecki
Nowożytność | 2022-06-23
Historia szczepionki na ospę
Krowa, genialny lekarz i trochę szczęścia – tyle wystarczyło, by dokonać przełomu w medycynie. Pod koniec XVIII wieku w Anglii...
Paweł Filipiak
Czytaj więcej
Często zdarza się, że przy okazji prac budowlanych czy konserwacyjnych natrafiamy na interesujące znaleziska. Nie inaczej stało się...
Herbert Gnaś
Czytaj więcej
Ten wybitny pianista poświęcił życie i karierę walce o niepodległość. To właśnie Ignacy Jan Paderewski zapewnił poparcie Amerykanów...
Maria Procner
Historia najnowsza | 2022-06-21
Ludowa magia w Bieszczadach
Kacze mydło, pogańskie rytuały i szeptuchy… Można odnieść wrażenie, że w bieszczadzkich wioskach na pograniczu ukraińsko-polskim...
Krzysztof Potaczała
Druga wojna światowa | 2022-06-21
Nalot, który miał złamać Wielką Brytanię
7 września 1940 roku w piękny upalny dzień Londyn stracił swoją nietykalność. Trzecia Rzesza rozpoczęła operacje Blitz, pierwszym...
Erik Larson