Zawirowania

Krystyna Wajda Wydawnictwo: Novae Res literatura piękna
Novae Res
2017-11-23
2017-11-23

Ksiązkę połknęłam w ciągu 2 dni . Świetna.

Ksiązkę połknęłam w ciągu 2 dni . Świetna.

Książkę przesłuchałam na Storytelu. Zaciekawil mnie opis i okładka. Dawno nie czytałam/słuchałam tak zlej książki. Słabe dialogi, ilość nieprawdopodobnych zdarzeń można zaliczyć do kategorii sf. Bardzo płytko skonstruowani bohaterowie. Na prawdę szkoda czasu.

Jak przydzielić książkę do kategorii dobra – zła? Zwykle działa to na zasadzie subiektywnej oceny. Są powieści, w które od początku się wciągamy, są takie które od pierwszego zdania nużą i akcja za nic nie chce się rozkręcić. Są też takie, które w ogólnej ocenie wyglądają blado, ale mają w sobie pewne dobre fragmenty.

„Zawirowania” Krystyny Wajdy w mojej ocenie należą niestety do tej trzeciej kategorii. Podkreślałam wielokrotnie, że rzadko sięgam po literaturę typowo kobiecą, bo nie leży w kręgu moich zainteresowań. Nie to, że odrzucam całkowicie, po prostu selektywnie dobieram lektury. Książki kobiece muszą mieć przysłowiowe coś żeby mnie skusić. Co do „Zawirowań” miałam duże oczekiwania – opis zapowiadał naprawdę ciekawą lekturę a i fakt że wydało Novae Res (nie tylko TOP-owi autorzy, trzeba dawać takim szansę). Nie ukrywam, że zaintrygował mnie tytuł i okładka książki niczego sobie…

Malwina i Marta, obie pracują w przedszkolu. Znają się nie tylko z pracy ale z popołudniowych podwózek praca-dom ze względów ekonomicznych. Marta – śmiało można rzec - głowa kilkuosobowej rodziny. Mąż przebywa na rencie chorobowej ale nie kwapi się do podjęcia jakiejkolwiek pracy. Obowiązki domowe są na jej głowie. Jest w takim punkcie, że życie zaczyna uwierać, tym bardziej że dopadają ją problemy finansowe. Marlena i Mikołaj, mimo kilku lat po ślubie wciąż zakochani, spędzający wieczory przy dobrej kolacji i świecach, z dbaniem o detale wiją swoje słodkie gniazdko. Do pełni szczęścia brakuje im dziecka. Po wielu nieudanych próbach, decydują się na adopcję. I tu powinien paść klaps! Ale nie… Oczywiście pojawiają się komplikacje, fabuła toczy się w myśl zasady Kabhi khuši kabhi gham*

Główny temat bezdzietności jest naprawdę trafiony, choć jak dla mnie potraktowany sztampowo i lekko niewykorzystany. Co mnie uwierało w treści to spore niedociągnięcia, urwane wątki, nierzeczywiste sytuacje. Niekiedy odnosiłam wrażenie, że autorka myśli: „O, mam jeszcze jednego bohatera, chyba o nim coś napiszę”. Z czasem współczułam bohaterkom, bo one tak ciągle pod górę i ten wiatr w oczy… Raziły trochę niepasujące do reszty treści wątki erotyczne, nie że czułam się zgorszona ale odniosłam wrażenie że Grey odegrał nie mały wpływ. Nie można zarzucić braku akcji, bo dzieje się sporo, aż czasami za dużo. Na szczęście nie można nic zarzucić stylowi autorki – czyta się w miarę szybko, zdania się zgrabne, pisane naprawdę prostym językiem, jedyny minus dla niektórych dialogów z których wyziera sztuczność.

Autorka – Krystyna Wajda – to człowiek orkiestra! Należała do wielu grup literackich. Związana z koszalińskimi scenami teatralnymi. Autorka siedmiu tomików poezji i zbioru fraszek. Pisze baśnie dla dzieci i teksty piosenek. Laureatka Nagrody Prezydenta Miasta Koszalin za działalność w dziedzinie tworzenia, upowszechniania i ochrony kultury. „Zawirowania” to prozatorski debiut. Kibicuję pani Krystynie i mocno trzymam kciuki za dalsze zawirowania w świecie literatury.

Przez te kilka akapitów, nic tylko krytykuję… Mam główny wniosek, że powieść spodoba się tym lubującym się w literaturze kobiecej. Ot, babskie czytadło, bez zagłębiania się w treść i drobiazgowego analizowania szczegółów. Plus za tematykę, bo niełatwo mówić o bezdzietności. Plus, że te związki (i Marleny, i Marty) to nie są sielankowe wydmuszki, tylko los ich naprawdę nie oszczędza (gdyby było inaczej, czytałoby się jeszcze gorzej). Książka na jeden wieczór (potwierdzone!). Dla tych, co w literaturze szukają czegoś więcej – odradzam. Ja się niestety rozczarowałam.
*Czasem słońce czasem deszcz

„Zawirowania” Krystyny Wajdy w mojej ocenie należą...

Marta i Marlena są przyjaciółkami, obie pracują w przedszkolu. Marlena ma wspaniałego męża, piękny dom, dobrą pracę jednak do pełni szczęścia brakuje jej dziecka, o które stara się już wiele lat. Po wielu próbach wraz z mężem decydują się na adopcję. Już wkrótce do ich rodziny dołącza mały Dominik, jednak jej szczęście nie trwa długo i chłopczyk musi wrócić do biologicznej rodziny. Małżeństwo nie poddaje się i po raz kolejny wracają do ośrodka. Adoptują sześcioletnią Amelkę. Los kolejny raz gra na ich szczęściu, tym razem dotykając Mikołaja, który wpada w sprytnie zastawioną sieć. Świat Marleny runął w ułamku sekundy a jej związek nie przetrwa tej próby. Los jednak płata jej kolejnego figla - okazuje się, że kobieta jest w bliźniaczej ciąży. Czy będzie potrafiła poradzić sobie sama z trójką dzieci? Niebawem w obliczu tragedii będzie musiała podjąć najtrudniejszą decyzję w swoim życiu. Kłopoty ma również jej przyjaciółka. Marta ma problemy w małżeństwie i coraz większe kłopoty finansowe. Nie może liczyć na męża, który coraz bardziej zatraca się w alkoholiźmie. Chcąc pogodzić koniec z końcem wyjeżdża z dziećmi do pracy za granicę. Czy w życiu obu kobiet w końcu zacznie się układać?

"Zawirowania " to książka pełna zwrotów akcji. Skupiamy się tu głównie na Marlenie, kobiecie, która od życia otrzymuje to co najlepsze - do czasu. Problemy z zajściem w ciążę uda się zastąpić adopcją jednak szybko pojawiają się kolejne. Zdrada męża, samotne macierzyństwo, choroba dziecka. Kobietę boleśnie doświadcza los a w dodatku nie może liczyć na żadne wsparcie od bliskiej osoby. Jej życie zmienia się w przeciągu roku i od tej pory nic już nie jest takie jak wcześniej.

Powieść Krystyny Wajdy porusza wiele trudnych tematów. Opowiada o wielkich pragnieniach - marzeniach o dziecku oraz problemach małżeńskich. Opowiada o miłości, adopcji, zdradzie oraz codziennym życiu. Z każdej strony uderza w nas wielka siła i determinacja, które drzemią w każdej matce troszczącej się o swoje dzieci. Marlena nie raz musi mierzyć się z bólem i stratą, jednak nie poddaje się i walczy z przeciwnościami losu.

"Zawirowania" to powieść, która opisuje prawdziwe życie, w którym nie wszystko jest kolorowe. W obie bohaterki bez trudu może wcielić się większość kobiet, ponieważ problemy w niej opisane są bardzo powszechne i znajome pewnie dla większości z nas. Udowadnia jak przewrotny bywa los. Nie jest to sielankowa powieść z przewidywalnym zakończeniem. Przeczytajcie! Polecam!

Zabierając się za lekturę książki Krystyny Wajdy spodziewałam się trochę innej powieści. Nie jestem jednak rozczarowana takim zaskoczeniem. Jest to opowieść mniej sielankowa niż zakładałam, ale nie tak przygnębiająca, żeby nie znaleźć w niej promyka nadziei. "Zawirowania" to słodko-gorzka opowieść o miłości, zdradzie, rodzicielstwie, przyjaźni, wewnętrznej przemianie, determinacji i sile, która drzemie w każdej matce. Zaskakuje, wzrusza i zmusza do refleksji. Główna bohaterka tej historii - Marlena jest przekonana, że wygrała los na loterii. Ma wspaniałego męża, cudowną przyjaciółkę, fajną pracę, właściwie do pełni szczęścia brakuje jej tylko dziecka. Jednak los jest przewrotny i nawet przy adopcji Marlena będzie musiała zmierzyć się z bólem i stratą. Czy uda się jej doświadczyć matczynej miłości? Czy jej związek przetrwa próbę czasu? Czy Mikołaj okażę się wspaniałym ojcem? Jeśli jesteście ciekawi odpowiedzi zachęcam was do lektury. Myślę, że warto spędzić jeden wieczór z "Zawirowaniami". To książka, która opisuje prawdziwe życie. Przypomina nam, że zawsze po złych chwilach przychodzą te dobre. Pokazuje jak pięknym zjawiskiem jest adopcja, a tym samym daje dużo wsparcia wszystkim kobietom, które marzą, aby zostać matkami. Uczy cierpliwości i odwagi, aby widzieć rzeczy takimi jakie są. Daje nadzieję, na odmianę losu i lepsze jutro. Polecam!

muflooneks@gmail.com

• Na mojej półce