Uczeń i śmierć

Okładka książki Uczeń i śmierć J.D. Robb
Okładka książki Uczeń i śmierć
J.D. Robb Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: In Death | Oblicza śmierci (tom 43) kryminał, sensacja, thriller
In Death | Oblicza śmierci (tom 43)
Apprentice in Death
Prószyński i S-ka
2018-01-09
2018-01-09
2016-09-06
Bogumiła Nawrot
Bogumiła Nawrot

Jestem nieuleczalną zwolenniczką tej serii. Z pełną świadomością, że niektóre części są lepsze, niektóre gorsze, kocham ją miłością wielką i nieprzerwaną. I niech trwa to jak najdłużej.
Uczeń i śmierć nie jest jedną z najbardziej lubianych części, żeby nie powiedzieć, że jest jedną z najsłabiej ocenianych.
Czy zasadnie?
Dla mnie nie. Nie ukrywam, że poprzednią część czytałam dosyć dawno, w myśl dawkowania sobie przyjemności, więc niewątpliwie byłam głodna bohaterów, ich przyjaciół, klimatu, tego wszystkiego co sprawia, że seria In Death tak zapadła w moje serce czytelnika. Bo zapadła. Przeczytanie ponad 40 części jednej serii może świadczyć o jednej z dwóch rzeczy. Albo ona jest niezła i wtedy moje czytelnictwo jest jak najbardziej zrozumiałe, albo ja jestem szalona bo seria jest kiepska, a mój gust pozostawia wiele do życzenia. Nie mnie oceniać gdzie leży prawda, lecz muszę przyznać, że również w przypadku tej części bawiłam się nieźle. Żeby nie powiedzieć, że to pierwsza od jakiegoś czasu inna, z inaczej rozłożonymi akcentami, z innymi złymi, z nowym pomysłem na przestępców. Bardzo mocnym, ale wiarygodnym i przez to przerażającym. Podobały mi się relacje Eve i z Roarke’m, i z pozostałymi bohaterami. Kilka refleksji o relacjach uczeń mistrz, a więc pojawiają się i Feeney i Summerset. Ładnie z nutką nostalgii i silnym uczuciem, które mimo upływu czasu nadal ich łączy. Bardzo lubię te momenty. Goście, urodziny Belle, ostatnie spotkanie E i R z przestępcami. Czuję się usatysfakcjonowana.
Mam również wrażenie, że choć minęły dwa lata od ślubu bohaterów, zaczynają się docierać właśnie teraz. Wspólne budowanie przestrzeni, nawet jeśli to głównym prowodyrem jest R, angażuje E i ta być może zaczyna dostrzegać w ich domu coś więcej niż dom R.
Ja jestem na tak. Polecam serię, ale z pełną odpowiedzialnością krzyczę głośno, że dobrze jest czytać ją we właściwej kolejności. To co tworzy wokół siebie duet E i R to coś co powstawało przez kilkadziesiąt tomów, ciężko wejść w to z marszu i być zadowolonym.
Polecam. Jak zawsze.

Czy zasadnie?
Dla mnie nie. Nie ukrywam, że poprzednią część...

Eve Dallas jako niezastąpiona nowojorska policjantka. Trup ścielący się gęsto , trochę seksu z nieziemsko przystojnym, bogatym, zarąbiastym etc.etc Roarke ( bo przecież to dzieło pani Roberts :D ). Tom bodajęze 43 serii więc nic odkrywczego ani w intrydze, ani w postaciach zaludniających serię . Jedyny dręczący mnie szczegół to relacja porucznik Dallas z Morrisem. Bo przecież ja to czytałam właśnie teraz...Gdzie ? W serii pani Rogali. Agata Górska i jej potyczki z patologiem...

Niedawno kilkukrotnie przeczytałam recenzje znajomych o książkach z cyklu "In Death" (nie zawsze pochlebne),dlatego gdy na bibliotecznej półce zobaczyłam książkę "Uczeń i śmnierć" uznałam to za znak, by po niemal trzech latach powrócić do serii. Nie był to niestety zbyt udany powrót. Przez te kilka lat przeczytałam sporo kryminałów i trochę zmieniły mi się upodobania albo jest to po prostu słabsza część.

Książka jest napisana w przystępny sposób. Czyta się ją szybko, nie wymaga żadnego wysiłku umysłowego, jest po prostu świetna na leniwe popołudnie. Niestety nie trzyma w napięciu i prawie w całości jest przegadana, niewiele tam akcji. Wątek kryminalny jest słaby. Już po ok. 1/3 książki dowiadujemy się kim są sprawcy. Dalej to już w sporej mierze przesłuchania. A na koniec autorka serwuje nam "logicznego potworka", kiedy to Eve sama aresztuje sprawcę, bo tak jest bezpieczniej niż gdyby ktoś miał jej pomóc (co może sprawdza się w przypadku negocjacji, ale nie walki z uzbrojonym psychopatą).
Wątek romansowo-obyczajowy również nie zachwyca. Za mało tu Roarke'a i Eve, praktycznie nic się u nich nie dzieje, za mało ich szalonych przyjaciół, nawet Summerset w tej części nie był po swojemu zgryźliwy dla Eve.

Polecam tylko fanom serii. Jeśli ktoś nic do tej pory nie czytał, nie radzę zaczynać od tej, bo można się niepotrzebnie zniechęcić, a jest kilka z którymi warto się zapoznać.

Ponieważ planuję przeczytać całą serię nie będę się powtarzać, chyba że zdarzy się jakaś wyjątkowa zmiana w stylu autorki, lub wyjątkowe obniżenie lotów. Moja bardziej szczegółowa opinia, która odnosi się również do tej książki, zamieszczona jest przy tomie pierwszym przygód Eve Dallas pt "Dotyk śmierci".
Całkiem niezła.

Całkiem niezła.

I znów słabsza część.

Wszyscy znani i lubiani przez nas bohaterowie rozwiązują zagadkę i polują na ustalonych złoczyńców.

Od pogoni i polowania, wolę rozwiązywanie zagadki i poznawanie motywów - w tej części za szybko według mnie poznajemy sprawców.

Polecam jedynie fanom serii.

I znów słabsza część.

Polecam jedynie fanom serii.

Dobra.
Trochę w przyszłości (karabiny laserowe),trochę technicznych nowinek, wszechobecne smartfony i AI.
Ale to nie SF a wyżej wymienione mają niewielki wpływ na odbiór :-)
To trochę powieść sensacyjna, trochę romansidło.
Czyta się lekko i szybko.

Dobra.
Ale to nie SF a wyżej wymienione mają niewielki wpływ na odbiór :-)
To trochę powieść sensacyjna, trochę romansidło.
Czyta się lekko i szybko.

Cykl ten zaczęłam czytać ponad 20 lat temu, darzę go wielkim sentymentem:) Uwielbiam wszystkie książki z tego cyklu, lektura każdego kolejnego tomu jest jak powrót i odwiedziny u starych przyjaciół. Tę powieść też przeczytałam z przyjemnością, nie przeszkadza mi pewien schemat... Czekam niecierpliwie na kolejne spotkanie i kolejną sprawę kryminalną:)

Jak wszystkie książki tej autorki warto przeczytać.

Jak wszystkie książki tej autorki warto przeczytać.

Ta seria chyba nigdy mi się nie znudzi :) Ciekawa fabuła, motyw, akcja - trudno mi wykazać słabe cechy tej pozycji. Polecam!

Mocna książka o mocnych emocjach i relacjach sięgających poza ogólnie przyjęte normy. Niedaleka przyszłość, a prawie jak teraźniejszość. Walka dobra ze złem , dobrze zapisana.

• Nora Roberts
  • Thriller/sensacja/kryminał
  • Mam - ebook
  • Woblink

Dodaj cytat z książki Uczeń i śmierć