Zagadka Cloomber

Okładka książki Zagadka Cloomber Arthur Conan Doyle
Okładka książki Zagadka Cloomber
Arthur Conan Doyle Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller Seria: Biblioteka Grozy horror
horror
Biblioteka Grozy
C&T Crime & Thriller
2017-10-20
2017-10-20
Aleksandra Wolnicka

Okładka książki Moriarty: The Remains. Tom 1 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: The ... Arthur Conan Doyle,...
Okładka książki Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle, Hikaru Miyoshi, Ryosuke Takeuchi
Moriarty: Tom 19 Arthur Conan Doyle,...

Okładka książki Wigilia pełna duchów. Zbiór opowiadań grozy Emily Arnold, G. B. Burgin, Francis Marion Crawford, Arthur Conan Doyle, Elizabeth Gaskell, Andrew Haggard, Montague Rhodes James, Charlotte Riddell, Isabella F. Romer, Edith Wharton
Wigilia pełna ... Emily Arnold, G. B....
Okładka książki Opowieści z dreszczykiem. Noc pierwsza A.J. Alan, Guillaume Apollinaire, Edward Frederick Benson, Karel Čapek, Joseph Conrad, Alfred Edgar Coppard, Charles Dickens, Fiodor Dostojewski, William Faulkner, William Fryer Harvey, W.W. Jacobs, Joseph Sheridan Le Fanu, George Oliver Onions, Edgar Allan Poe, Aleksander Puszkin, Maurice Renard, Saki, Dorothy L. Sayers, Robert Smythe Hichens, John Steinbeck, Herbert George Wells, Edward Lucas White
Opowieści z dr... A.J. Alan, Guillaum...
Okładka książki Zew Cthulhu François Baranger, H.P. Lovecraft
Zew Cthulhu François Baranger,&...
Okładka książki Widma nad Innsmouth Ramsey Campbell, Adrian Cole, Basil Copper, Neil Gaiman, David Langford, D.F. Lewis, H.P. Lovecraft, Brian Lumley, Brian Mooney, Kim Newman, Nicholas Royle, Guy N. Smith, Michael Marshall Smith, Brian Stableford, David A. Sutton, Peter Tremayne, Jack Yeovil
Widma nad Inns... Ramsey Campbell, Ad...
Okładka książki W górach szaleństwa - Tom 1 François Baranger, H.P. Lovecraft
W górach szale... François Baranger,&...

Całkiem dobry horror chociaż myślałam, że tytułowa zagadka będzie nieco ciekawsza i nieco bardziej przyprawiająca o gęsią skórkę. Na plus język, zdecydowanie mój klimat.

Sympatyczna ramotka ze wszystkimi cechami prozy Conan Doyle'a (niestety, bez Sherlocka Holmesa).
Dziś możemy tę pozycję traktować głównie w kategoriach świadectwa epoki i silnego przekonania autora odnośnie wyższości duchowej Hindusów nad Europejczykami i wiary w życie duchowe.

To wprawdzie nie "Sherlock Holmes", ale książka jest, że się tak wyrażę, miła w czytaniu. 6.

Krótka, ale treściwa opowieść grozy 🖤
Gotycki thriller, czyli coś co lubię najbardziej 😀

Krótka, ale treściwa opowieść grozy 🖤
Gotycki thriller, czyli coś co lubię najbardziej 😀

Nie żałuję, ale i szybko zapomnę.
Jak to u Conan-Doyle'a, w "pełnometrażowych" książkach o Sherlocku Holmesie, coś tam się zadziewa, więc musimy cofnąć się w czasie i wysłuchać historii bohatera z zamierzchłych lat. Jak nie o masonach, to o hinduskich okultystach. Tylko, że tym razem nie ma Sherlocka. I nie ma zagadki.
Takie sobie. Można, ale po co.

Nie żałuję, ale i szybko zapomnę.
Takie sobie. Można, ale po co.

Książka liczy niewiele ponad 150 stron i jest oszczędna w słowach, czyta się ją szybko, a narastająca tajemnica i dziwne wydarzenia tylko to potęgują. Autor dobrze dawkuje grozę, ujawniając w trakcie powieści kolejne szczegóły historii z życia generała, ale cała tajemnica zostaje wyjawiona dopiero na sam koniec książki. Z tego właśnie powodu nie mogę nic na ten temat napisać, aby nie zepsuć komuś przyjemności z lektury, ponieważ sam byłem zaskoczony rozwiązaniem. Mogę zdradzić jedynie tyle, że cała tajemnica i prześladowania generała mają związek z jego służbą w Indiach. Dodatkowy rozdział zamieszczony na końcu książki, autorstwa syna generała, rzuca więcej światła na tę kwestię i dobrze uzupełnia całą historię. Co prawda współcześnie trudno, aby opisywana w powieści groza mogła kogoś przerazić, choć jest kilka ciekawych momentów, to nie przeszkadza to w żaden sposób w trakcie lektury.

John Fothergill, będący narratorem opowieści, pragnie przedstawić wydarzenia jak najwierniej, bez wyolbrzymiania i upiększania, a kwestie rodzinne opisuje jedynie wtedy, kiedy są ważne w kontekście opisywanej historii. Dlatego nie znajdziemy tutaj rozbudowanych kreacji bohaterów, jak i ich wzajemnych relacji, a wątek miłosny jest w zasadzie tylko zasygnalizowany. Może to dziwić, ale warto pamiętać, że jest to relacja z tamtych przerażających wydarzeń, która ma być jak najwierniejsza prawdzie, co moim zdaniem wyszło całej powieści na plus.

Zagadka Cloomber jest to krótka, ale ciekawa powieść grozy Arthura Conana Doyle'a opowiadająca o losach generała Heatherstone'a, którego dręczy jakaś niewyjaśniona obawa i lęk przed osobami o smagłej cerze. Nie jest to najlepsza powieść autora, ale miło spędziłem z nią czas.

"Wreszcie, przedarłszy się przez gęstwine wysokich szuwarów, dotarliśmy na miejsce tak przerażajace że Dante mógłby z powodzeniem czerpać z niego inspiracje do swego piekła". Ave.
Dziś chciałbym polecić wam kolejną książke z niesamowitej serii "biblioteki grozy" od C&T.

Myśle że autor jest wam dość bliski; (w końcu jest twórcą postaci Sherlocka Holmesa). Tym razem jednak nie dostajemy przygody spod znaku niesamowitego detektywa a powieść kryminalna dodatkami grozy i sensacji.
Co się tyczy samej fabuły: wyobrazcie sobie że mieszkacie na wsi, niedaleko starego zaniedbanego domostwa i pewnego dnia odkrywacie że bedziecie mieli sąsiada. Wszystko pięknie ładnie i z chęcią byście sie o nim czegoś dowiedzieli ale nagle okazuje się że gość ma jakąs tajemnice, stawia wielką palisade, nie wpuszcza gości, dziwnie reaguje na osoby o ciemnej karnacji a dodatkowo przez całą noc trzyma zapalone światła w całym domu tak jakby się czegoś panicznie bał w ciemnosciach.
Nie ma opcji zeby was to nie zaciekawiło, co nie? Dlatego razem z Westem możecie podążyć za tajemnicą z Cloomber.

Musze przyznać że czytało się szybko, z zainteresowaniem. Ale jednocześnie trudno uznać powyższa ksiażke za jakąkolwiek groze. Niepokój podczas lektury można odczuc może w dwóch, trzech momentach, co oczywiscie nie dyskwalifikuje ksiażki jako dobrej lektury na wieczór.

Kryminał grozy z gotyckimi odcieniami.

Tajemnicza opowieść o ekscentrycznie zachowującym się generale, separującym się wraz z rodziną od otoczenia, ewidentnie ukrywającym jakiś ważki i przerażający sekret...

Mały minus za mam wrażenie nieco zbyt wczesne ujawnienie sekretu.

Na końcu książki znajduje się niewielki, choć błyskotliwy traktacik filozoficzno – religijny, swoisty pean ku okultyzmie, wiedzy tajemnej, potwierdzający zainteresowanie tymi dziedzinami (pseudo) nauki twórcy nieśmiertelnej postaci Sherlocka Holmesa.

Kryminał grozy z gotyckimi odcieniami.

Mały minus za mam wrażenie nieco zbyt wczesne ujawnienie sekretu.

Na pewno nie najwybitniejsza pozycja w serii Biblioteki Grozy wydawnictwa C&T, niemniej warta polecenia. Dosyć klimatyczna i zagadkowa opowieść o człowieku i jego strachu. Przed czym - tego długo ani czytelnik, ani główny bohater nie wiedzą. I chociaż ostatecznie rozwiązanie fabuły wydaje się mniej niesamowite niż potęgowane przed nim napięcie (na zasadzie "więcej strachu niż bólu"),wynagradza to całkiem umiejętnie zbudowana atmosfera tajemniczości, zagrożenia i szaleństwa. No a wreszcie jest to straszek XIX-wieczny, czyli mój ulubiony. Nie mam się o co czepiać. :)

3 w 1 tego co lubię: A. C. Doyle, opowieść grozy, element filozofii/religii wschodu. Wyszło lekkie, klimatyczne i nastrojowe czytadełko na listopadowy wieczór.

• Horror
  • Biblioteka Grozy