Podróżnik bez powodu. W 40 dni dookoła świata

Okładka książki Podróżnik bez powodu. W 40 dni dookoła świata Katarzyna Maniszewska
Okładka książki Podróżnik bez powodu. W 40 dni dookoła świata
Katarzyna Maniszewska Wydawnictwo: Sorus Seria: Na szlaku literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Na szlaku
Sorus
2017-10-31
2017-10-31
9788365419910

lekki język autorki pozwolił na uczucie podróżowania razem z autorką, która skupiała się na zauważonych w danej chwili, konkretnych szczegółach. podróż przez miejsca mniej uczęszczane, przerywane różnymi dygresjami, co zawsze ma miejsce w przypadku prawdziwego "opowiadacza". książka niedługa, wizyta w każdym regionie opatrzona była kilkoma zdjęciami na końcu każdego rozdziału. zdecydowanie inspirująca relacja

Niezbyt obszerna książka o podróży dookoła świata . Nie znajdziecie tu szczegółowych opisów miejsc odwiedzonych przez autorkę a bardziej krótkie zapiski z jej szlaku. Opisy pełne ciekawych zdarzeń,interesujących ludzi. To była czysta przyjemność czytania i słuchania ( autorka posuwa do każdego rozdziału osobny kawałek muzyczny pasujący jako tło ). Jeśli szukacie coś więcej niż tylko opowieść geograficzną na pewno ucieszy Was ta pozycja. Nabrałam apetytu na dalsze części:)

Czy można napisać dobrą podróżniczą książkę i zmieścić jej treść na zaledwie stu pięćdziesięciu stronach? Okazuje się, że można, a idealnym na to przykładem jest dziennik z podróży autorstwa Katarzyny Maniszewskiej.

Podróżnik bez powodu. W 40 dni dookoła świata to gratka dla wszystkich, którzy kochają podróże i chcieliby się dowiedzieć, co warto zobaczyć i na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania krajów opisanych przez autorkę. Katarzyna Maniszewska wyruszyła z Warszawy, by odwiedzić Paragwaj, Brazylię, Argentynę, Nową Zelandię, Vanuatu, Australię, Zambię i Zimbabwe. Jej przygody pokazują, że da się zwiedzać świat podróżując samemu, odpowiednio wcześnie planując swoje wojaże. Dodatkowo, co dla wielu jest pewnie przeszkodą, nie trzeba mieć masy pieniędzy, jeśli oczywiście nie zależy nam na luksusowych warunkach.

Każdy z rozdziałów zatytułowanych nazwą jednej ze znanych rockowych piosenek zawiera dokładny opis przygód autorki od wskazania w jaki sposób się w dane miejsce dostała, poprzez opisanie miejscowych zabytków i ludności, na praktycznych wskazówkach kończąc. Książka Katarzyny Maniszewskiej to, mimo swej niewielkiej objętości, kawał dobrej podróżniczej literatury. Zawiera ona w sobie to, co taka książka zawierać powinna, bez zbędnych dywagacji na nieistotne i niepowiązane z główną tematyką kwestie.

Każdy rozdział opatrzony został zdjęciami zrobionymi przez samą autorkę, co idealnie uzupełnia treść. Książki podróżnicze bez zdjęć są dla mnie po prostu niepełne, bo lubię odwiedzać opisywane miejsca, chociażby za pośrednictwem obrazów. Dodatkowo na końcu książki znajduje się lista rzeczy, które mogą przydać się w tak długiej i różnorodnej podróży, a ja uwielbiam takie praktyczne wkładki.

Książka Katarzyny Maniszewkiej z pewnością spodoba się każdemu, kto kocha podróżować i odwiedzać nowe miejsca. Ci, którzy chcą zwiedzić te same rejony co autorka, będą usatysfakcjonowani i być może uszczkną z lektury kilka pożytecznych dla siebie rad.

Katarzyna Maniszewska opisuje swoje wojaże na luzie, przeplatając informacje i ciekawostki o odwiedzanych krajach, z osobistymi anegdotkami. Podoba mi się podejście autorki do życia i to, że w swojej publikacji nie boi się zwrócić uwagi czytelnika także na realne problemy społeczności, z którymi styka się w czasie wyprawy. Z "Podróżnikiem bez powodu" zabiera nas w miejsca naturalne i malownicze, ale także w bardziej szare uliczki miast. Dzięki tej książce odwiedzisz między innymi australijskie zakątki, Wielkie Zimbabwe, zjawiskowy Wodospad Wiktorii i urocze, nowozelandzkie kiwiarnie!

"Podróżnik bez powodu" to książka cieniutka, ale pełna wartościowych treści. Autorka opisuje trasę swojej podróży, podrzuca czytelnikowi mnóstwo informacji o historii i obyczajach odwiedzanych zakątków, ponadto wzbogaca całość linkami do cennych artykułów i autorskimi zdjęciami. Moim zdaniem warto sięgnąć po tę publikację bez względu na to, czy marzą Ci się wielkie wyprawy, czy wolisz życie spędzić w domowym zaciszu, ponieważ książka poszerza horyzonty, nie tylko podróżnicze. Bardzo podoba mi się też pomysł stworzenia przez Katarzynę Maniszewską playlisty, zawierającej utwory związane z jej trasą, które dodatkowo umilają czytanie.

Gorąco polecam "Podróżnik bez powodu" - może w Tobie także rozbudzi miłość do spontanicznego zwiedzania zakątków kuli ziemskiej?

Podróżnik wokół globu
„Podróżowanie jest zabójcze dla uprzedzeń, fanatyzmu i zaściankowości umysłowej i wielu naszych obywateli potrzebuje podróżowania właśnie z tych przyczyn” – twierdził Mark Twain, zaś wielu podróżników czy turystów (bo to znaczna różnica),może z pewnością zaświadczyć o prawdziwości tych słów. Dlatego też podróże stają się coraz bardziej popularne u ludzi świadomych, zaś tych nieświadomych – zmieniają. Stają się stylem życia, są ważniejsze, niż stan posiadania, choć niewiele jest osób, które zdecydowałyby się na wyruszenie w drogę … dookoła świat. I to jeszcze nie, jak u pisarza Juliusza Verne’a w osiemdziesiąt dni, ale w czterdzieści.
Myślisz, że to niemożliwe? Znajdujesz tysiące wymówek, od kosztów takiej wyprawy na konieczności porzucenia pracy kończąc? Okazuje się, że strona finansowa podróży jest do przeżycia, jeśli odpowiednio wcześniej zaczniemy przygotowania, znajdziemy korzystne połączenia i zrezygnujemy z luksusów. Jeśli zaś chodzi o pracę, to wszystko jest do zrobienia, nawet, jeśli oznaczałoby to kumulację urlopów z dwóch lat czy kilka dni urlopu bezpłatnego. O tym, że ten zwariowany na pierwszy rzut oka projekt jest realny przekonuje Katarzyna Maniszewska, doktor nauk humanistycznych, zaś w przerwach pomiędzy zajęciami – podróżnik.
Z uwagi na charakter pracy, czterdziestodniowy urlop był dla autorki możliwy do uzyskania, ostatecznie również przesądził o długości podróży. W kwestii dokładnej trasy, priorytetowe były ceny biletów, które pozwoliły zacząć wyprawę w Paragwaju, a następnie przemieszczać się przez Brazylię, Argentynę, Nową Zelandię, Australię, aż po Zambię i Zimbabwe. Swoje doświadczenia z tej podróży Maniszewska opisała w książce „Podróżnik bez powodu. W 40 dni dookoła świata”, opublikowanej nakładem Wydawnictwa Sorus. To nie tylko pasjonująca lektura dla osób planujących taką wyprawę, ale i dla wszystkich, którzy dotąd wędrowali palcem po mapie. Może stać się inspiracją, nawet jeśli nie do dokładnego powtórzenia trasy podróży, to przynajmniej do odwiedzin w wybranych krajach. Nieocenioną wartością dla wyruszających w drogę będą nie tylko relacje autorki z poszczególnych miejsc, opisy jej przygód, wątki dotyczące kultury czy polecanych miejsc, dań i piosenek (każdy rozdział książki ma swoją piosenkę przewodnią),ale i załącznik. Autorka jest bowiem ekspertem zajmującym się terroryzmem, zwraca zatem uwagę na możliwe zagrożenia i podaje szereg rad pozwalających zwiększyć bezpieczeństwo. Załącznik zawiera ponadto listę rzeczy, przydatnych w podróży dookoła świata, pozwalających odnaleźć się w każdych warunkach.
Integralną część książki stanowią również piękne zdjęcia, które same w sobie stanowią zachętę, by ruszyć w podróż. Dodatkowo pobudzają one wyobraźnię, mimo iż język autorki jest plastyczny, zaś opisy przeżywanych przez nią przygód czy odwiedzanych miejsc pozwalają poczuć, że czytelnik jest tam wraz z nią. Lektura książki pozwala zdobyć wiedzę na temat przestępczości w Paragwaju i uspokoić się, bowiem turyści są tam względnie bezpieczni. Maniszewska przenosi również czytelnika do Brazylii, gdzie może on podziwiać wodospady w Parku Narodowym, a także do Paragwaju, w którym szczególnie rekomenduje odwiedziny redukcji jezuickich. To zaledwie początek tej fascynującej wyprawy, która trwała stanowczo zbyt krótko, podobnie jak i książka „Podróżnik bez powodu”. Jestem przekonana, że autorka kryje jeszcze wiele historii związanych z wyjazdem, które mogłyby być wplecione w tę podróżniczą opowieść (i szkoda, że nie zostały). W rezultacie po zakończeniu lektury odczuwamy nie tylko zachwyt, ale i pewnego rodzaju niedosyt. Jedyne, co może go ukoić, to … wyruszenie samodzielnie w podróż, bądź też lektura kolejnej książki autorki.

Recenzja zamieszczona również na www.qulturaslowa.pl

Podróżnik wokół globu

Podróżowanie jest fajne. Owszem, szczególnie, jeśli ktoś nie boi się samolotów i nie dostaje spazmów na samą myśl o tym, by spędzić w tej latającej metalowej puszce więcej niż godzinę. Bo tyle mniej więcej działają na mnie środki uspokajające i melisa pita litrami. Tak, panicznie boję się lotów samolotem. Dlatego chyba tak chętnie czytam książki podróżnicze. Żeby być przez chwilę choćby głową w innych światach. Siła wyobraźni jest przecież wielka, prawda?

I tak sobie z Katarzyną Maniszewską w książce Podróżnik bez powodu. W 40 dni dookoła świata popodróżowałam. [...]

Całość recenzji dostępna pod adresem: https://wblogunadzieja.blogspot.com/2018/03/k-maniszewska-podroznik-bez-powodu.html

• Podróże
  • Podróżnicze