Czasami kłamię

2017-10-23
2017-10-23
2017-03-23
Agnieszka Walulik
debiut literacki kłamstwo literatura angielska manipulacja niebezpieczeństwo przestępstwo samotność thriller wypadek samochodowy
Inne

Sen nie sen

Nie da się od niej oderwać!

Nie da się od niej oderwać!

7,5
Zacznijmy, że podchodziłam do tej książki z nastawieniem na lekki kryminał, a dostałam pozycję z ciężkimi relacjami pomiędzy bohaterami i końcówką rozwalająca głowę. No to było coś.
Wspomnę tylko, że z początku mocno mi się dłużyła jednak później jak wystartował, tak ciężko było ją odłożyć.

7,5

Amber poznajemy w szpitalu, w którym znajduje się po wypadku. Co ciekawe nie pamięta nic co mogłoby jej powiedzieć jak to się stało. Aby dodać trochę więcej pikanterii główna bohaterka opowiada nam historie podczas gdy jest w śpiączce. Z każdą kolejną stroną dowiadujemy się jak wyglądało jej życie na tydzień przed wypadkiem i 20 lat wstecz.
Treść jest interesująca i wystarczająca aby zachęcić czytelnika do dalszego czytania. Są pokazane relacje z mężem i siostrą.
Najlepsza wg mnie jest końcówka książki. Autorka odkrywa wiele nowych kart. Pokazuje, że nic nie jest takie jak się wydawało.
Po całej lekturze doszłam do wniosku, ze nie wiem do końca jaka jest bohaterka i kiedy na prawdę kłamała.

Treść jest interesująca i...

Thriller typowo psychologiczny. Nieźle zagmatwany, sporo smutku w całej historii. Dla mnie z gatunku tych, co niekoniecznie wbijają w fotel, ale ogólnie niezły. Tak między 5 a 6.

Na początku miałam wrażenie, że to super książka. Z każdym rozdziałem dowiadywałam się więcej, ale mniej wiedziałam o całej sprawie. Wniosek? Książka wciąga. Jednakże same zakończenie nie powala, czegoś mi brakowało

Świetna książka! Sięgając po nią czułam,że będzie to wymagająca przeprawa, ponieważ główna bohaterka "czasami kłamie", tytuł pozostawia czytelnika że świadomością potrzeby filtracji informacji jakie Amber przedstawia o swoim życiu. Autorka wykreowała wiele ciekawych postaci,które prezentują odmienne zachowania, mamy kontakt z zaborczością, obsesją, alkoholizmem,przemocą, nieumiejętnością radzenia sobie w życiu codziennym. Każda kolejna strona a zdecydowanie ostatnie lekko ponad 100 stron w odpowiednio powolny sposób przedstawiają nam nowe fakty, przez co poszczególne elementy zaczynają łączyć się w całość ukazując prawdę. Niesamowicie wciągająca książka,trudno domyślić się zakończenia, ponieważ autorka w umiejętny sposób wodzi czytelnika za nos i ukierunkowuje go w konkretną stronę, która nie musi być zgodna z rzeczywistością. Zdecydowanie książka mnie pochłonęła! Ma w sobie to coś, co bardzo ją wyróżnia na tle innych. Gorąco polecam!

Im dłużej czytałam, tym bardziej nie mogłam się oderwać, bo okazywało się, że kolejne rzeczy nie są takie, jakimi wydawały się być.

Główną bohaterkę tego thrillera Amber Reynolds poznajemy w szpitalu. Trafiła tu prawdopodobnie po wypadku, w bardzo ciężkim stanie. Znajduje się w śpiączce. Nie może skomunikować się ze światem zewnętrznym ale stopniowo jej umysł składa w całość sytuację, w której się znalazła. Czytelnik nie do końca jednak może być pewien czy przedstawiane przez Amber fakty są prawdziwe ponieważ pierwsze słowa powieści mówią o tym, że bohaterka czasami kłamie. Zagłębiając się w fabułę dowiadujemy się o skomplikowanych powiązaniach rodzinnych Amber a także traumatycznych wydarzeniach z przeszłości, których była świadkiem i które wpłynęły potem na całe jej życie.
Książkę czyta się dobrze, szybko. Zakończenie jest zaskakujące ale jednocześnie trochę zagmatwane. Ciężko jest poukładać sobie tę historię i rozpoznać bohaterów

W ,,Czasami kłamię" mamy bardzo pogmatwaną historię kobiety, która nie wiedzieć jakim cudem ulega wypadkowi.

Mamy tu kawałki dzieciństwa, życia przed wypadkiem i teraz, kiedy leży w szpitalu i próbuje ogarnąć, co się odjaniepawla.

Najbardziej chyba zainteresowało mnie dzieciństwo, gdzie główna bohaterka wprost i jawnie nienawidziła swojej matki. Poza tym znalazła przyjaciółkę, Taylor.

Niestety, w pewnym momencie się wszystko tak skomplikowało i zgubiłam się w labiryncie bohaterów, wydarzeń i wyskakujących z kapelusza nowych zwrotów akcji.

Jako osoba, która interesuje się motywem bezpłodności i podobnych, bardzo doceniłam pojawiającą się kwestię opieki nad dzieciakami zmarłej tragicznie siostry Amber. Każdy zasługuje na szczęście, ale nie każdy je zdobywa łatwo i przyjemnie.

Nie wiem jak ocenić książkę, więc to pozostawiam Wam :)

Miła lektura, wciągająca. Może momentami tempo zmian narracji było zbyt szybkie, ale niewątpliwie było to ciekawe przeżycie czytelnicze.

• 2017

Video