Francuskie wesele

Okładka książki Francuskie wesele
Sabri Louatah Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Dzikusy (tom 1) Seria: Poza seriami literatura piękna
literatura piękna
Beata Geppert
Beata Geppert

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

take sobie czytadło obyczajowe, wa-allah w drugiej częsci dzikusów moze bedzie lepiej

w ksiazce ironiczny jest sam tytuł ktory odnosi sie do dzikusów wiadomo jakich jak i do utworu operowego tworcy z XVIII w

ksiazka wg mnie dobrze oddaje ta kulture nie jest ani przesadzona ani miałka tzn cos sie dzieje

Niesłusznie postąpi ten, który po analizie drzewa genealogicznego rodziny Narrusz, dojdzie do wniosku, że nie włoży kija w owe mrowisko nazwisk, bo ono wyżre mu mózg, pozostawiając już na zawsze obłąkanym. "Pióro autora" sprawia, że wystarczy podążać z czytaniem przed siebie, a wszystko się ułoży. Przez mnogość postaci przewijających się w powieści nikt raczej do Tworek nie trafi.
Problem w tym, że nazwiska te tworzą inny świat, o którym autor z kolei nie wspomina inaczj niż zdawkowo. Czytając o Kabylach, ich niechęci do innych Arababów i mniejszych lub większych bolączkach życia we Francji, chciałbym między słowami dowiedzieć się jednak, o kim właściwie czytam. Brak jakiegokolwiek rysu historycznego umniejsza wartość powieści. Skoro zaczyna się ona jak "Wielkie greckie wesele"i zapowiada jako opowieść o innej kulturze, na jej marginesie powinno znaleźć się także nieco historii, chociażby w perypetjach głównych bohaterów.
W efekcie poznajemy ich wyłącznie z perspektywy problemów życia codziennego, a te małe nie są. W istocie małe za to są aspiracje autora, który w pierwszej części pod pretekstem narzuconej przez siebie konwencji obyczajowej, a przede wszystkim wbrew oczekiwaniom czytelników ciekawych innego świata, pognał nagle w kierunku sensacji osadzonej w "political fiction". I na tym polega właśnie małość tej ponoć wielkiej książki.

Nie wiem za czym szaleli Francuzi, ja nie będę. Krótka opowieść złośliwie komentująca kabylsko-orańsko-marokańskie wesele w Saint-Étienne. Autor sam będący Kabylem zdecydowanie nie lubi swych krajan, prezentując ich jako małostkowych, niemądrych często okrutnych. Prezentując watki polityczne banalnie i powierzchownie Autor stracił doskonalą okazję by przybliżyć czytelnikowi niespełnioną miłość kabylsko-francuską i odwieczny konflikt kabylsko-arabski. Porównywanie Sabriego do Houllebecqua czy Rotha -bezpodstawne. Drugi tom sobie daruję.

Bardzo ciekawa. Początkowo myślałam, że będzie to książka typowo obyczajowa, przedstawiająca losy arabskich imigrantów mieszkających we Francji. O tym jak kultura algierska odnajduje się w sercu Europy. Głównym wydarzeniem jest wesele, na którym gromadzi się cała rodzina. Oczywiście jak na każdym weselu w czasie rozmów pojawiają się różne tematy, w tym polityczne. Tym bardziej, że wesele odbywa się w przeddzień wyborów prezydenckich, w których obok Sarcozy'ego, drugim kandydatem jest mężczyzna pochodzenia arabskiego, co tym bardziej sprawia, że na tytułowym weselu jest to jeden z głównych tematów. Daje on nadzieję i mobilizuje imigrantów to wzięcia udziału w głosowaniu.
Ale samo wesele okazuje się tylko zasłoną dymną do wydarzeń, które mają nastąpić później. I zmieniają ton powieści z obyczajowej, na książkę o podłożu typowo politycznym.
Moim jednym problemem było zapamiętanie imon wszystkich bohaterów. Ale mimo to bardzo zaciekawiła mnie ta historia.

czyta komp

czyta komp

Na półkach: , , , ,

Czytałam, co chwilkę wracając do drzewa genealogicznego na pierwszych stronach. Ilość postaci, w tym przypadku wcale nie równa się różnorodności. Wszyscy zlewają się w całość, a historia leci na łeb na szyje i urywa się w takim momencie, że poczułam się troszkę jakby ktoś w ciemno pociął ją w połowie rozdziału. Właściwie niczego nie wiemy poza tym, że autor przedstawia nam kabylską mniejszość najbardziej stereotypowo jak się da, a sam się z niej przecież wywodzi, dlatego spodziewałam się czegoś więcej. Sam pomysł wesela z politycznym (być może historycznym) wydarzeniem w tle jest fantastyczny. Szkoda trochę zmarnowanego potencjału.

Po audiobooka sięgnęłam zachęcona opinią książki "na punkcie której oszalała Francja". Wątek rodzinny bardzo mnie zaciekawił, wątek polityczny ma się rozwinąć w drugim tomie po który właśnie sięgam.

Odebrałam książkę jako bardzo chaotyczną, stereotypową i poza ostatnimi 50 stronami naprawdę nudną.

Algierskie wesele, korowód postaci, charakterów i zdarzeń. Pomieszanie z poplątaniem. Akcja toczy się podczas wyborów prezydenckich we Francji. Jeden z bohaterów zostaje wciągnięty w rozgrywki polityczne, co kończy się zamachem na kandydata na prezydenta. Ciekawa fabuła, problemy imigrantów i polityka. Dobrze, że ciąg dalszy nastąpi, ciekawe co będzie dalej.

Jakoś mnie nie porwała. Nie wiem w związku z czym robi taką furorę we Francji (chyba, że to taki chwyt marketingowy). Ciężko było mi się połapać początkowo kto jest kim, wielka arabska rodzina. Raczej nie czytałbym kolejnej części, ale ta zakończyła się tak, że musimy sięgnąć po następną. Mam nadzieję, że druga część będzie lepsza.

Dodaj cytat z książki Francuskie wesele

Video

Video