Negocjacyjne zoo. Strategie i techniki negocjacji w pigułce

Okładka książki Negocjacyjne zoo. Strategie i techniki negocjacji w pigułce Grzegorz Załuski
Okładka książki Negocjacyjne zoo. Strategie i techniki negocjacji w pigułce
Grzegorz Załuski Wydawnictwo: Mtbiznes.pl biznes, finanse
biznes, finanse
Mtbiznes.pl
2017-09-15
2017-09-15

Okładka książki Perswazyjny poker Adam Czajkowski, Grzegorz Załuski
Perswazyjny poker Adam Czajkowski, Gr...

Okładka książki Kopalnia Złota. Powieść o zarządzaniu firmą w oparciu o Lean Management Freddy Balle, Michael Balle
Kopalnia Złota... Freddy Balle, Micha...
Okładka książki Startup w 7 dni. Od mocnego startu do szybkiego sukcesu Dan Norris, Rob Walling
Startup w 7 dn... Dan Norris, Rob Wal...
Okładka książki TAK! 60 sekretów nauki perswazji. Sztuka przekonywania i wywierania wpływu Robert B. Cialdini, Noah Goldstein, Steve Martin
TAK! 60 sekret... Robert B. Cialdini,...

Czy podchodząc do negocjacji zastanawialiście się kiedyś, czy macie do czynienia ze słoniem, albo z lisem? A może jednak Waszym rozmówcą jest ryba? Trudno sobie wyobrazić, idąc na ważne spotkanie, że utożsamienie partnera negocjacyjnego ze zwierzęciem może pomóc w prowadzeniu dyskusji. W swojej książce „Negocjacyjne ZOO. Strategie i techniki negocjacji w pigułce” Grzegorz Załuski przedstawia nam sekrety tej menażerii. Jeśli zatem potrzebna jest Ci pomoc w zdobyciu podstawowej wiedzy na temat technik negocjacyjnych, to ten poradnik jest właśnie dla Ciebie.

Jesteś gepardem czy rybą?
Gepard, lis, a może słoń? Jakim typem negocjatora jesteś? Z jakimi przeciwnikami masz do czynienia w trakcie pertraktacji? Zapewne w chwili obecnej nie jesteś w stanie wymienić ich typów, podobnie, jak trudność sprawia ci ich scharakteryzowanie. Podświadomie jednak wiesz, że z pewnymi osobami negocjacje przypominają luźną rozmowę i przebiegają gładko, zaś inne okupione są intelektualnym wysiłkiem i rozlewem krwi (oczywiście w przenośni).
Jak sprawić, by wszystkie negocjacje były pasjonującą grą, z której obie strony wychodzą jeśli nie zwycięsko, to przynajmniej z takim poczuciem? Najlepiej, jeśli poświęcisz nieco czasu na rozpoznanie, kto zasiada po drugiej stronie stołu i dopasujesz do jego zwierzęcej natury określone strategie i taktyki negocjacyjne. Jak to zrobić? Niezbędnej wiedzy dostarcza na wskroś praktyczna książka autorstwa Grzegorza Załuskiego, doświadczonego negocjatora i konsultanta oraz trenera biznesu. Poradnik, a właściwie podręcznik negocjatora, pt. „Negocjacyjne ZOO”, opublikowany nakładem Wydawnictwa MT biznes, to narzędzie, które pomoże ci lepiej zrozumieć biznesowego partnera i sprawniej prowadzić negocjacje typu win-win. To książka niezbędna w biblioteczne każdego, kto gra w grę zwaną negocjacjami, niezależnie od tego, czy robi to zawodowo czy też na polu osobistym.
Książka podzielona jest na dwie części, z czego pierwsza, licząca sobie zaledwie trzydzieści stron, stanowi wprowadzenie do tematu negocjacji, rozwiewa ewentualne wątpliwości co do tego, czym negocjacje są i jakie są etapy ich prowadzenia. Autor zawarł tu również kilka rad dotyczących prowadzenia każdych negocjacji, które znacząco ułatwią dochodzenie do celu. Jednak to druga część książki jest szczególnie cenna dla tych, którzy prowadzą negocjacje, nie tylko wówczas, kiedy robią to na płaszczyźnie zawodowej. W poszczególnych rozdziałach książki, autor charakteryzuje główne typy przeciwników z którymi mamy do czynienia, prowadząc rozmowy – słonia, żółwia, lisa, rybę i geparda.
Załuski, w niezwykle obrazowy sposób charakteryzuje poszczególne te typy negocjatorów, dokładnie przedstawiając etapy negocjacji z przedstawicielami każdego z tych gatunków, dając wskazówki, w jaki sposób z każdym z nich negocjować oraz podając taktyki, które w stosunku do nich są skuteczne. Każda z tych charakterystyk zawiera również przykład – autor, bazując na swoich doświadczeniach w charakterze konsultanta i negocjatora, opisuje określoną sytuację negocjacyjną oraz sposób, w jakim w danym przypadku negocjacje zostały poprowadzone.
Czytelnik dowiaduje się, że ze słoniem nie warto prowadzić negocjacji z pozycji siły, że potrafi być on podstępny i mściwy, ale większość konfliktów ostatecznie rozwiązuje pokojowo. Z kolei żółwia cechuje powolność, a najlepszą strategią jest szczegółowe przygotowanie propozycji, oparte na dokładnych wyliczeniach, unikanie prowokacji i agresji. Z kolei w przypadku lisa sprawdzi się taktyka „dobry i zły policjant”, bowiem z tym gatunkiem negocjatora konieczna jest emocjonalna rozmowa, przy jednoczesnej chłodnej ocenie faktów. Rybie natomiast należy pozwolić przemawiać, wykazując się przy tym sprytem i chłodną ocena faktów i pod żadnym pozorem nie wytykając jej niekompetencji. W przypadku geparda już na samym początku należy dokładnie określić swoje cele, opierając swoje argumenty na obrazowych przykładać.
By lepiej zapamiętać zarówno cechy szczególne, jak i sposób postępowania, do każdej z charakterystyk została dołączona mapa myśli. Nie bez znaczenia dla odbioru książki są też rysunki Anny Domaszewskiej, doskonale dopełniające opisy kolejnych negocjatorów, dokonane przez autora. To sprawia, że „Negocjacyjne ZOO” jest poradnikiem, którego wartość można ocenić niemal natychmiast po lekturze, pod warunkiem oczywiście, że zadamy sobie trud rozpoznania typu negocjatora i przywołania odpowiedniego sposobu prowadzenia z nim rozmów. To zaś da nam niemal 100-procentową gwarancję sukcesu!

Recenzja została umieszczona na stronie: www.qulturaslowa.pl

Jesteś gepardem czy rybą?

Dokładnie tego szukałem, krótko i bardzo na temat, widać że pisana przez kogoś kto dobrze zna problem negocjacji, polecam

Książka nie wnosi zbyt dużo do warsztatu negocjacyjnego. Zabrakło szczegółów identyfikacji zwierząt negocjacyjnych. Należy ją traktować jako uzupełnienie wiedzy, a nie jako pozycja do jej nabycia.

Bardzo przystępny i praktyczny podręcznik negocjacji

Bardzo przystępny i praktyczny podręcznik negocjacji

• Negocjacje
  • Psychologia
  • Z polecenia do kupienia ...
  • Do kupienia
  • Chcę przeczytać - negocjacje

Dodaj cytat z książki Negocjacyjne zoo. Strategie i techniki negocjacji w pigułce