Odstawieni. Ewolucja karmienia piersią

Mamania
2017-08-01
2017-08-01
Jowita Maksymowicz-Hamann

Okładka książki Jak zrozumieć małe dziecko Joanna Jeżak, Ewa Krogulska, Małgorzata Musiał, Agnieszka Nuckowska, Anna Siudut-Stajura, Olga Trybel, Magdalena Trzewik
Jak zrozumieć ... Joanna Jeżak, Ewa K...
Okładka książki Najszczęśliwsze dzieci na świecie czyli wychowanie po holendersku Rina Mae Acosta, Michele Hutchison
Najszczęśliwsz... Rina Mae Acosta, Mi...
Okładka książki Sensoryczne niemowlę Aleksandra Charęzńska, Joanna Szulc
Sensoryczne ni... Aleksandra Charęzńs...
Okładka książki Ciąża. Instrukcja obsługi. Wyczerpujący przewodnik po wolnej od zmartwień ciąży Sarah Jordan, David Ufberg
Ciąża. Instruk... Sarah Jordan, David...

Sięgając po tą książkę miałam nadzieję, że dowiem się jak odstawić mojego syna od piersi. Nie czytałam opisu, tylko po tytule "Odstawieni" stwierdziłam, że będzie to dobra pozycja.
Ale czytając ją nie byłam zawiedziona treścią. Książka bardzo mnie wciągnęła. Utwierdziła mnie jeszcze bardziej w przekonaniu, że mleko matki jest najlepsze i że niepotrzebnie zawracam sobie głowę myślami o odstawieniu mojego synka (a bo to teściowa, mama albo znajomi pytają kiedy przestanę karmić).
Polecam książkę wszystkim mamom karmiących piersią jak tych mlekiem modyfikowanym.

Bardzo ciekawy temat, na pewno pomijany w edukacji i w rozmowach lekarzy z przyszłymi mamami. Jednak książka nie ujęła mnie aż tak jak oczekiwałam. Dużo krążenia wokół tych samych zagadnień, momentami nudno było przebrnąć. W każdym razie temat na czasie, a książka odnosi się do zagadnienia karmienia piersią zwłaszcza w USA.

Temat ważny i interesujący, jednak czytało się tak sobie. Ale warto! Polecam mamom karmiącym, przyszłym mamom, przyszłym tatom, przyszłym babciom i przyszłym dziadkom też. Wydaje się, że wszyscy potrzebujemy edukacji w tym temacie.

Niby ciekawy temat, na początku bardzo mnie wciągnęło, potem utknęłam na szczegółach i zabrakło mi zapału do skończenia książki. Szkoda, że wiedza o tym jak mleko modyfikowane wyparło karmienie piersią nie jest powszechna, nawet wśród położnych i lekarzy.

Przystepnie napisany reportaz o karmieniu piersia, przede wszystkim w Stanach i z amerykanskiej perspektywy. Problematyka wazna, dokumentacja solidna, a styl lekki i pozytywny. Tu i owdzie narracja zjezdza troche za bardzo jak na moj gust w rejestry wynoszace rodzicielstwo bliskosci na oltarze prawdy objawionej, kilka razy z przykladow anegdotycznych wyciagane sa wnioski generalne, ale powiedzmy ze dla tak waznej sprawy warto sie poswiecic.

Napakowana informacjami książka o karmieniu piersią. Napisana trochę w amerykańskim stylu dziennikarstwa śledczego: ,,A więc za wszystkim stoi jednak rząd USA!!!". Ale pełna anegdot o polityce karmienia piersią w różnych krajach, różnych kulturach karmienia piersią i o tym jak w historii zmieniała się ta praktyka. Żeby łatwiej się czytało ,,sfabularyzowana" w formę reportażu: dziennikarka opowiada o kolejnych spotkaniach, które doprowadziły ją do kolejnych informacji i odkryć (jaka była wtedy pogoda, co powiedział na to jej mąż...),dzięki temu lekko się czyta. Konserwatywnego czytelnika może zniechęcić otwierająca książkę anegdota o poczuciu łączności jakie autorka poczuła z karmiącą szympansicą w zoo... (zupełnie nie moje klimaty). Ale dalej jest lepiej. Polecam wszystkim ojcom. Karmienie sztucznym mlekiem się nie umywa.

1970

Każdego dnia dzieci karmione piersią wraz z mlekiem otrzymują od 100 tysięcy do 10 milionów bakterii. Kobiece mleko posiada tak niepowtarzalne składniki, że naukowcy nie są w stanie odtworzyć ich w mieszankach mlecznych. Matczyny organizm wyczuwa czego potrzebuje dziecko, przez co codziennie skład mleka jest inny - dostosowany do potrzeb. Ba!, dzieje się to nawet podczas karmienia dwójki dzieci - każde dostaje w mleku zupełnie inne składniki. Jest to tak fascynujące i piękne, a jednocześnie smutne, bo to, co przez wieki było naturalnym procesem, aktualnie jest spychane na bok i lekceważone. Wiele kobiet rezygnuje dobrowolnie z tego dobrodziejstwa, jakim jest ich mleko.

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach karmienie piersią nie jest łatwe. Kiedy młoda matka nieustannie słyszy, iż jej mleko jest zbyt chude czy niewartościowe, dziecko się nie najada, a ona sama powinna żyć niemal o chlebie i wodzie, czasami wplatając w swoje posiłki gotowaną marchewkę, ryż oraz kurczaka, to w końcu skapituluje. Chyba, że pokaże wszystkim środkowego palca i w przypadku problemów z karmieniem zwróci się o pomoc do konsultanta laktacyjnego, a nie lekarza pierwszego kontaktu bądź pediatry, którzy na temat laktacji nie mają żadnej wiedzy.

Ta książka nie jest gorącym manifestem przeciwko mleku modyfikowanemu. Owszem, uświadamia, jak istotną oraz jeszcze nie do końca zbadaną wartością jest kobiece mleko, ale nikomu nie narzuca niczego. "Odstawieni" ukazuje, jak wiele zmieniło się na przestrzeni ostatnich lat i jak dużo tracą ludzie na tym, że nawet sfera żywienia dzieci została opanowana przez przedsiębiorstwa tworzące mleko w fabrykach. Niestety marketing działa, a lekarze zamiast pomóc w rozruszaniu laktacji, przepisują mleko w proszku, bo mają z tego zyski. Akurat na karmieniu piersią nie zarabiają, bo jest darmowe, zatem kompletnie nie opłaca się im wspierać tego, co najlepsze.

"Jak tylko uda ci się wzbudzić w matce niepewność, masz przepis na koniec karmienia. I na tym grają producenci mleka modyfikowanego." *

Tak naprawdę jedynie 1 do 5 procent kobiet cierpi na schorzenia hamujące laktację, przez co nie mogą karmić. Reszta kobiet może, tylko niestety zbyt często poddaje się. Wiadomo, że jest to kwestia wyboru, ale w zasadzie ciężko mi zrozumieć mamy, które tak pieczołowicie czytają składy produktów żywnościowych czy ubrań, a bez zastanowienia rezygnują z karmienia piersią na rzecz mleka modyfikowanego. Oczywiście nie można generalizować, bo w życiu bywają różne sytuacje, jednak ogrom kobiet rezygnuje z karmienia z powodu braku wiedzy na temat kobiecych piersi, laktacji oraz potrzeb małego dziecka. Kiedy dojdzie do tego zupełny brak wsparcia ze strony najbliższych, wszystko zostaje zaprzepaszczone.

To przykre, że matka nie ma często żadnej pomocy, więc co ma robić, kiedy sądzi, iż jej dziecko jest głodne i nie najada się? Sięga po to, co jest na wyciągnięcie ręki, co błyskawicznie prowadzi do zaprzestania karmienia. Telewizja codziennie trąbi o tym, w jaki sposób mleko modyfikowane wpływa na rozwój dziecka. Czy kiedykolwiek widzieliście reklamę promującą karmienie piersią? Ja niestety nie. Ponadto widok seksownej kobiety z biustem na wierzchu nikogo nie irytuje, za to karmiąca kobieta owszem.

"Jeśli nasze dzieci będą dorastać, nie widząc nikogo karmiącego piersią w przestrzeni publicznej, jeśli będą dorastać w otoczeniu hollywoodzkiej, seksualnej interpretacji biustu, jak mogą mieć zdrowe podejście do kobiecego ciała?" **

Sama obserwuję i doświadczam ogromnej presji społecznej związanej z karmieniem. W moim otoczeniu jestem aktualnie jedyną kobietą karmiącą dziecko, które ma ponad 1,5 roku. Niemal codziennie spotykam się z tekstami dotyczącymi konieczności jego odstawienia, jednocześnie widząc, że ludziom nie przeszkadzają kilkulatki ze smoczkiem w buzi bądź butlą kaszy czy mleka w dłoni. Zalatuje mi to ogromną hipokryzją. Szybko zapomnieliśmy, jaki dar dała nam natura. Mało osób wie, iż biologiczną oraz ewolucyjną normą w karmieniu piersią jest 2,5 roku do 7 lat. To, co szokuje teraz wszystkich, jeszcze niedawno było normą (jeszcze w 1900 roku prawie wszystkie matki na całym świecie karmiły piersią dzieci przez 2 do 4 lat!) - tylko pokolenie naszych dziadków i rodziców trafiło na boom związany ze sztucznym mlekiem, co dłuższy czas było niemal kwintesencją dobrobytu, a że rodzic zawsze chce jak najlepiej dla swojego dziecka, to zaczęto wprowadzać im wspomniane mleko. Lawina ruszyła...

Jennifer Grayson świetnie przygotowała się do tematu. Widać, że podeszła do tej książki z ogromnym zaangażowaniem i ewidentnie wyczuwa się tutaj jej miłość do karmienia piersią. Z największą przyjemnością przeczytałam podobną lekturę z punktu widzenia Polki. Informacje zawarte w "Odstawionych" przedstawione są z amerykańskiej perspektywy, zatem pewne aspekty nieco różnią się pomiędzy zagranicznymi realiami a polskimi, jednak kontekst pozostaje taki sam.

* cytat ze str. 195
** cytat ze str. 150

Bardzo ciekawa książka. Rozjaśnia trochę jak to się stało, że karmienie piersią stalo się niszową formą żywienia niemowląt a mlekiem pierwszego wyboru zostało mleko modyfikowane. Niestety historia opisana mocno z amerykańskiej perspektywy, prezentuje trochę historii i przykładów z innych krajów ale w Polsce pewnie zadziałały jeszcze inne mechanizmy. Chętnie bym przeczytała coś z polskiej perspektywy. Fascynuje mnie to, jak to się stało, że człowiek będąc 100% ssakiem doszedł do wniosku, że mleko z butelki zastąpi mleko z piersi. Oczywiście doceniam fakt, że są przypadku gdzie mleko modyfikowane ratuje życie jednak coś się zadziało, że proporcje zostały odwrócone. No cóż to pewnie nie pierwszy i nie ostani przypadek kiedy ludzkość pobłądziła.

Każda kobieta chcąca karmić piersią powinna ją przeczytać. Pokazuje jak to się stało że mleko modyfikowane wygrało z karmieniem piersią.

• Guidebooks
  • 52 książki roku 2017