Gdyby...

Okładka książki Gdyby...
Piotr Wojciechowski Wydawnictwo: Krajowa Agencja Wydawnicza Seria: Z wiewiórką opowiadania, powieści dla dzieci
24 str. 24 min.
opowiadania, powieści dla dzieci
Z wiewiórką
Krajowa Agencja Wydawnicza
1979-01-01
1979-01-01
24 min.
bajka dla dzieci

Okładka książki Kipisz Łukasz Bałut, Roman Gajewski, Ojciec Rene, Piotr Wojciechowski
Ocena 5,0
Kipisz Łukasz Bałut, Roman...
Okładka książki Twórczość nr 11 (900) /2020 Piotr Biłos, Krzysztof Ćwikliński, Maciej Hen, Jarosław Iwaszkiewicz, Wiesław Myśliwski, Kazimierz Nowosielski, Włodzimierz Odojewski, Piotr Prachnio, Uta Przyboś, Thomas Pynchon, Piotr Wojciechowski, praca zbiorowa
Ocena 6,3
Twórczość nr 1... Piotr Biłos, Krzysz...

W czasie deszczu dzieci się nudzą. To ogólnie znana rzecz. Tak obwieszczają słowa pewnej piosenki i od tego problemu ta książeczka się rozpoczyna. Dziś za moim oknem też głównie widziałem deszczowe chmury i przyszła mi na myśl ta książeczka z dzieciństwa. Cóż zrobić w czasie nudnych słotnych godzin? Może uruchomić wyobraźnie i zagrać w "Gdyby"? Wyobraźnia to lek na różne smutki, to droga do niesamowitych przygód. O sile wyobraźni ta książka głównie opowiada.
Jak zbudowana jest książka? Na jednej stronie znajduje się tekst. Na drugiej dopasowany do tekstu całostronicowy rysunek. Ilustracje są autorstwa Krystyny Wojciechowskiej. Proste, lecz świetnie dopasowane, znakomicie współgrające z tekstem i kolorowe. Tekst znakomity w każdym calu. Ciekawie skonstruowany: fragmenty pisane prozą i rymowane przeplatają się wzajemnie. Wspaniale się go czyta.
Nawet gdy nudno i pada można zadać sobie pytanie, takie jak w książce: "A gdyby deszcz, co tak leje przestał padać dopiero w niedzielę?". Puśćmy wodze fantazji z tą książeczką i postarajmy się niebanalnie odpowiedzieć na takie pytanie. Kolejne pytania zaczynające się od słowa gdyby, mogą doprowadzić do stworzenia ciekawej historii. Tak dzieje się w książce. Jedna z piosenek dla dzieci mówi, że fantazja jest od tego, aby bawić się na całego. Zabawa w "Gdyby" opiera się na nieskrępowanej wyobraźni i można z powodzeniem z dziećmi w nią zagrać. Można spędzić wspaniale czas, jak bohaterowie tej wybitnej książeczki. Książka dla dzieci, która zasługuje na wielką ilość pochwał i na uznanie.

Dodaj cytat z książki Gdyby...